Depresja to zaburzenie nastroju, które powoduje uporczywe uczucie smutku i utratę zainteresowania. Nazywane również dużym zaburzeniem depresyjnym lub depresją kliniczną, wpływa na to, jak się czujesz, myślisz i zachowujesz, i może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych.
Możesz mieć problemy z wykonywaniem normalnych codziennych czynności, a czasami możesz mieć wrażenie, że nie warto żyć.
Depresja – czym jest?
Chociaż depresja może wystąpić tylko raz w życiu, ludzie zazwyczaj mają jej wiele epizodów. Podczas tych epizodów objawy występują przez większość dnia, prawie codziennie i mogą obejmować:
- uczucie smutku, płaczu, pustki lub beznadziei,
- wybuchy gniewu, drażliwość lub frustracja, nawet z powodu drobnych spraw,
- utrata zainteresowania lub przyjemności z większości lub wszystkich normalnych czynności, takich jak seks, hobby lub sport,
- zaburzenia snu, w tym bezsenność lub zbyt długi sen,
- zmęczenie i brak energii, więc nawet drobne zadania wymagają dodatkowego wysiłku,
- zmniejszony apetyt i utrata masy ciała lub zwiększone pragnienie jedzenia i przybieranie na wadze,
- niepokój, pobudzenie lub niepokój,
- spowolnione myślenie, mówienie lub ruchy ciała,
- poczucie bezwartościowości lub winy, skupianie się na przeszłych niepowodzeniach lub obwinianie siebie,
- problemy z myśleniem, koncentracją, podejmowaniem decyzji i zapamiętywaniem,
- częste lub nawracające myśli o śmierci, myśli samobójcze, próby samobójcze lub samobójstwo,
- niewyjaśnione problemy fizyczne, takie jak ból pleców lub głowy.
U wielu osób z depresją objawy są zwykle na tyle poważne, że powodują zauważalne problemy w codziennych czynnościach, takich jak praca, szkoła, zajęcia towarzyskie lub relacje z innymi. Niektórzy ludzie mogą czuć się ogólnie nieszczęśliwi, tak naprawdę nie wiedząc dlaczego.
Depresja przyczyny
Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny depresji. Uważają, że kilka czynników przyczynia się do jego rozwoju, w tym:
- chemia mózgu – brak równowagi neuroprzekaźników, w tym serotoniny i dopaminy, przyczynia się do rozwoju depresji,
- genetyka – jeśli masz krewnego pierwszego stopnia (biologicznego rodzica lub rodzeństwo) z depresją, masz około trzy razy większe prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę niż w populacji ogólnej,
- stresujące wydarzenia życiowe – trudne doświadczenia, takie jak śmierć bliskiej osoby, trauma, rozwód, izolacja i brak wsparcia, mogą wywołać depresję,
- choroby – przewlekły ból i przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, mogą prowadzić do depresji,
- leki – niektóre leki mogą powodować depresję jako efekt uboczny; używanie substancji, w tym alkoholu, może również powodować depresję lub ją pogłębiać.
Jakie są rodzaje depresji?
Zaburzenia depresyjne kwalifikuje się w następujący sposób:
Depresja kliniczna (duże zaburzenie depresyjne)
Rozpoznanie dużego zaburzenia depresyjnego oznacza, że przez co najmniej dwa tygodnie czułeś się smutny, przygnębiony lub bezwartościowy, a jednocześnie masz inne objawy, takie jak problemy ze snem, utrata zainteresowania zajęciami lub zmiana apetytu . Jest to najcięższa postać depresji i jedna z najczęstszych postaci.
Uporczywe zaburzenie depresyjne
Uporczywe zaburzenie depresyjne to łagodna lub umiarkowana depresja, która trwa co najmniej dwa lata. Objawy są mniej nasilone niż w przypadku dużej depresji.
Destrukcyjne zaburzenie regulacji nastroju
DMDD powoduje przewlekłą, intensywną drażliwość i częste wybuchy złości u dzieci. Objawy zwykle zaczynają się w wieku 10 lat.
Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne
W tym przypadku występują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego wraz z objawami nastroju, takimi jak skrajna drażliwość, niepokój lub depresja. Objawy te ustępują w ciągu kilku dni po rozpoczęciu miesiączki, ale mogą być na tyle poważne, że mogą zakłócać Twoje życie.
Zaburzenie depresyjne spowodowane innym schorzeniem
Wiele schorzeń może powodować zmiany w organizmie, które powodują depresję. Przykłady obejmują niedoczynność tarczycy, choroby serca, chorobę Parkinsona i raka. Jeśli jesteś w stanie leczyć podstawowy stan, depresja zwykle również się poprawia.
Istnieją również specyficzne formy dużego zaburzenia depresyjnego, w tym:
Sezonowe zaburzenie afektywne (depresja sezonowa):
Jest to postać dużego zaburzenia depresyjnego, które zwykle pojawia się jesienią i zimą i ustępuje wiosną i latem.
Depresja prenatalna i depresja poporodowa
Depresja prenatalna to depresja występująca w czasie ciąży. Depresja poporodowa to depresja, która rozwija się w ciągu czterech tygodni od porodu.
Depresja atypowa
Objawy tego stanu, znanego również jako duże zaburzenie depresyjne z nietypowymi cechami, różnią się nieznacznie od „typowej” depresji. Główną różnicą jest chwilowa poprawa nastroju w odpowiedzi na pozytywne zdarzenia (reaktywność nastroju). Inne kluczowe objawy to zwiększony apetyt i wrażliwość na odrzucenie.
Depresja lękowa
Czym jest stres i co się dzieje, gdy nie potrafisz sobie z nim dobrze poradzić? Stres jest wydarzeniem, które postrzegasz jako pozostające poza Twoją kontrolą i zwykle występuje poza Twoimi codziennymi obowiązkami. To, jak reagujesz, kształtuje Twoją zdolność radzenia sobie z tymi i innymi podobnymi wydarzeniami w przyszłości. Kiedy ludzie mają trudności z radzeniem sobie ze stresującymi sytuacjami, depresja i niepokój stają się bardziej zauważalne. Często występują zaburzenia lękowe i depresyjne. Do najczęstszych zaburzeń lękowych należą:
- specyficzne fobie – fobie mogą być związane ze zwierzętami, takimi jak pająki, koty lub psy; środowisko naturalne, takie jak wysokość, burze lub przebywanie w wodzie; uraz spowodowany wstrzyknięciem krwi, który jest strachem przed igłami lub inwazyjnymi zabiegami medycznymi; lub miejscach, takich jak samoloty, windy lub zamknięte miejsca,
- fobia społeczna – jest to strach przed przebywaniem w pobliżu innych ludzi lub w sytuacjach społecznych,
- uogólnione zaburzenie lękowe – jest to ogólne zmartwienie dotyczące wielu różnych rzeczy,
- lęk separacyjny – jest to nadmierny strach lub niepokój związany z oddzieleniem od osób, do których jesteśmy przywiązani,
- lęk napadowy – jest to nagły przypływ intensywnego strachu lub dyskomfortu.
Depresja – leczenie
Jak leczy się depresję? Depresja jest jednym z najbardziej uleczalnych schorzeń psychicznych. Około 80% do 90% osób z depresją, które szukają leczenia, w końcu dobrze reaguje na leczenie. Opcje leczenia obejmują:
- Psychoterapia – psychoterapia (terapia rozmową) polega na rozmowie ze specjalistą zdrowia psychicznego. Terapeuta pomoże zidentyfikować i zmienić niezdrowe emocje, myśli i zachowania. Istnieje wiele rodzajów psychoterapii — najpopularniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Czasami wystarczy krótka terapia. Inni kontynuują terapię przez kilka miesięcy lub lat.
- Leki – leki na receptę zwane antydepresantami mogą pomóc zmienić chemię mózgu, która powoduje depresję. Istnieje kilka różnych rodzajów leków przeciwdepresyjnych i może zająć trochę czasu, aby znaleźć ten, który jest dla Ciebie najlepszy. Niektóre leki przeciwdepresyjne mają działania niepożądane, które często ustępują z czasem.
- Medycyna komplementarna – obejmuje leczenie opierające się na tradycyjnej medycynie zachodniej. Osoby z łagodną depresją lub utrzymującymi się objawami mogą poprawić swoje samopoczucie dzięki terapiom, takim jak akupunktura, masaż, hipnoza i biofeedback.
- Terapia stymulacji mózgu – terapia stymulacji mózgu może pomóc osobom z ciężką depresją lub depresją z psychozą. Rodzaje terapii stymulującej mózg obejmują terapię elektrowstrząsową (ECT), przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS) i stymulację nerwu błędnego (VNS).
Jak diagnozuje się depresję?
Pracownicy służby zdrowia diagnozują depresję na podstawie dogłębnego zrozumienia objawów, historii medycznej i historii zdrowia psychicznego. Mogą zdiagnozować określony typ depresji, taki jak sezonowe zaburzenie afektywne lub depresja poporodowa, w oparciu o kontekst objawów. Aby otrzymać diagnozę depresji, pacjent musi mieć pięć objawów depresji dziennie, prawie przez cały dzień, przez co najmniej dwa tygodnie. Lekarz może zlecić badania medyczne, takie jak badania krwi, aby sprawdzić, czy objawy depresji nie są spowodowane schorzeniem fizjologicznym.