Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Zatacza coraz szersze kręgi. Z poniższego artykułu można poznać jej definicję, objawy, metody leczenia, a także rodzaje.
Czym jest depresja?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, depresja nie jest po prostu obniżonym nastrojem.
Ten drugi może być owocem przykładowo jednorazowego niepowodzenia czy gorszej pogody. Przeważnie jest on krótkotrwały i niegroźny.
Czym innym jest depresja. Od pogorszonego nastroju odróżnia ją przede wszystkim jej długotrwały charakter.
Depresja to zaburzenie psychiczne, czyli trwały, negatywny, odbiegający od normy wzorzec życia psychicznego. W odróżnieniu od zupełnie normalnego skutku, wymaga ona interwencji terapeutycznej lub lekarskiej, a następnie leczenia.
“Depresja” to pojęcie bardzo ogólne. Istnieje bowiem kilka jej rodzajów, każdy o swojej specyfice.
Przykładem jest depresja sezonowa. W jej ramach pacjent doświadcza swojego zaburzenia tylko w niektórych okresach roku. Zazwyczaj jesienią, choć to nie reguła
Spotyka się także depresję jako element choroby afektywnej dwubiegunowej, również dzielącej się na swoje własne rodzaje.
Osoby dotknięte tym zaburzeniem psychicznym doświadczają na przemian epizodów depresyjnych i maniakalnych, to jest nastroju podwyższonego.
Z depresją reaktywną mamy do czynienia, gdy pacjent ulega jej pod wpływem doświadczeń traumatycznych lub stresujących.
Dystymia to depresja o podłożu nerwicowym. Jest tak łagodna, że bardzo utrudnia to diagnozę.
Bardzo często pacjent i jego otoczenie dochodzą do wniosku, że ma on po prostu mniej wesoły charakter.
Jakie są objawy depresji?
Bez względu na to, na jaki konkretnie typ depresji cierpi pacjent, można wyróżnić pewne objawy ogólne, których doświadczy w każdym przypadku.
Najoczywistszym elementem depresji jest obniżony nastrój. Nieraz pacjent doświadcza wręcz przewlekłej rozpaczy, przez którą w ogóle nie jest w stanie funkcjonować.
Połączony może z nim być brak motywacji. Nie lada wyzwaniem może okazać się wstanie z łóżka. Może wręcz zabraknąć woli do takich błahostek jak mycie zębów czy przebieranie się.
Smutek znajduje swój wyraz także w negatywnym myśleniu. Dochodzi także do przypadków, gdzie chory poważnie myśli o odebraniu sobie życia. A w wielu przypadkach, niestety, zamienia myśli w czyny.
W parze z depresją idzie zazwyczaj mniejsza albo nawet zerowa wiara pacjenta w samego siebie.
Zdarza się, że w najskrajniejszych przypadkach najprostsze zadania życia codziennego wydają się niemożliwe do wykonania. Z niską wiarą w siebie powiązać można także ogólny pesymizm.
Pacjent depresyjny będzie święcie przekonany, że wszystko w jego życiu ułoży się na jego korzyść. Będzie wątpił, że kiedykolwiek jeszcze spotka go cokolwiek dobrego.
Wielu chorym depresja upływać będzie pod znakiem nieprzespanych nocy. Zaburzenia cyklu snu potrafią być bardzo poważne i pociągać z sobą kilka bezsennych nocy pod rząd.
Jednym z najgorszych objawów jest tak zwana anhedonia. Jest to zanik odczuwania przyjemności.
Często wiąże się z porzuceniem przez chorą osobę jej nieraz wieloletnich zainteresowań. Anhedonia dotyczy także sfery seksualnej, często łącząc się z zanikiem libido.
Jaka jest różnica między smutkiem a depresją?
Przede wszystkim chodzi o czas trwania. Do dwóch tygodni można zakładać, że ma się tak zwany gorszy okres.
Nie należy się wtedy niczym martwić. Zwłaszcza jeśli doświadcza się samego smutku bez innych wymienionych powyżej objawów.
Problem zaczyna się, jeśli smutek utrzymuje się powyżej umownych czternastu dni.
Sytuacja powinna być tym bardziej alarmująca, jeśli łączą się z nim pozostałe objawy, szczególnie jeśli ich natężenie jest poważne.
Zwykły smutek nie wymaga interwencji psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty.
Wyleczyć można go samym czekaniem, rozmową z bliską osobą czy sprawianiem sobie odpoczynku lub małych rozkoszy.
Kto jest szczególnie podatny na depresję?
Pierwszym czynnikiem podwyższonego ryzyka jest płeć. U mężczyzn ryzyko szacuje się na maksymalnie 12%.
W przypadku kobiet jest to do 25%, zatem ponad dwukrotnie więcej. Sprawa ma podłoże przede wszystkim hormonalne.
Największe narażenie obserwuje się bowiem w okresie wahań hormonów, np. w ciąży czy okresie menopauzy.
Innym elementem, jaki determinuje depresję, jest dziedziczność. Jeśli co najmniej jeden rodzic doświadczył depresji, jego dziecko także powinno liczyć się z tym, że może paść ofiarą tego zaburzenia.
Depresję wywołać może także tryb życia. Stresująca praca, szybkie tempo życia, problemy ekonomiczne czy trudny związek mogą trwale odcisnąć swoje piętno na zdrowiu psychicznym.
Jest to czynnik powodujący trzydziestoprocentowy wzrost zachorowań na depresję co dekadę.
Co zrobić, jeśli masz objawy depresji?
Nie warto zwlekać i pójść do lekarza. Depresja to nie obniżony nastrój. Wynika z zachwianego funkcjonowania mózgu pacjenta. Z tak poważnym problem uporać się mogą wyłącznie specjaliści. Zwykła rozmowa z przyjacielem nie jest tu wystarczającym rozwiązaniem.
Jak się leczy depresję?
Podstawą leczenia jest farmakoterapia. W jej ramach przywraca się poprawną biochemię mózgu z wykorzystaniem różnego rodzaju leków.
Najczęściej spotykanymi są SSRI, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.
Hamują one absorpcję serotoniny przez neurony. W ten sposób zwiększeniu ulega ich poziom w przestrzeniach między nimi.
Innym rodzajem leków są SNRI, to jest selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny. Przepisuje się je pacjentom, którzy oprócz samej depresji borykają się także z objawami bólowymi.
Psychoterapia przybiera zazwyczaj formę terapii poznawczo behawioralnej. Spotyka się ją także pod angielskim skrótem CBT. W jej ramach terapeuta dąży do modyfikacji wzorców myślowych pacjenta za pomocą krótkich sesji i zadań domowych.
Drugim gatunkiem jest psychoterapia interpersonalna. Ona z kolei skupia się na trudnościach pacjenta w relacjach z innymi. Zalecana jest głównie dla początkowych etapów. W zaawansowanym rozwoju choroby zaleca się głównie CBT.