Dzień mężczyzny

Dzień mężczyzny

by admin
0 comment
Dzień mężczyzny

Dzień mężczyzny jest międzynarodowym świętem obchodzonym w ponad 80 państwach. Zaproponowany przez Trynidad i Tobago termin 19 listopada przyjął się w wielu państwach. Jednak część z nich w tym Polska obchodzi go w innym terminie.

międzynarodowy dzień mężczyznNiestety nie zyskał on takiej popularności jak m.in. Dzień Kobiet. Mało kto zdaje sobie sprawę, że święto powstało, aby uhonorować męstwo, oddanie i poświęcenie mężczyzn.

Warto poznać jego historię i zrozumieć, z czym się wiąże ten wyjątkowy dzień.

Kiedy wypada Dzień Mężczyzny?

Większa część państw na termin obchodzenia tego święta przyjęła 19 listopada, który został zaproponowany w 1999 roku przez Trynidad i Tobago.

dzień mężczyznyJednak w niektórych można się spotkać z inną datą. W Polsce Dzień Mężczyzny jest obchodzony 10 marca, dwa dni po dniu kobiet.

Czasami jest również błędnie mylony z Dniem Chłopaka obchodzonym 30 Września.

Niestety to święto nie jest tak popularne, jak choćby wcześniej wspomniany Dzień Chłopaka lub Dzień Kobiety.

Jednak warto je należycie obchodzić, aby uhonorować mężczyzn za wkład, jaki wnoszą do społeczeństwa.

Czy Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to, to samo?

dzień chłopakaNie należy mylić tych dni ze sobą, gdyż każde skierowane jest do innej grupy docelowej.

Obchodzony 30 września Dzień Chłopaka skierowane jest do młodzieży i dzieci. W ten dzień można złożyć życzenia kolegom w klasie lub przynieść cukierki do przedszkola.

Dzień mężczyzn

Podczas gdy, Dzień Mężczyzny obchodzony jest przez dojrzałych mężczyzn. W tym dniu życzenia składa się ojcom, mężom, kolegom z pracy, wujkom, czyli wszystkim osobnikom płci przeciwnej, którzy osiągnęli już dojrzałość.

obchodzimy dzień mężczyznyPonadto ten dzień ma za zadanie ukazać mężczyznom pozytywne wzorce do naśladowania, uzmysłowić jak ważną rolę odgrywa ich siła i męstwo.

Skąd wzięło się to święto Dnia Mężczyzny?

dzień chłopaka obchodzą nastolatkowieDzień mężczyzny powstał na cześć czterdziestu męczenników z Sebasty i jest ściśle związany z liturgią. W roku 313 w Cesarstwie Rzymskim została wprowadzona swoboda wyznania.

Niestety po paru latach od wprowadzenia cesarz Lucyniusz zrezygnował z jego respektowania.

Tym sposobem rozpoczął prześladowanie chrześcijan w tym własnych oddziałów w obawie o bunt i przejście na stronę wroga. Nakazał swoim legionom czczenie pogańskich bóstw, jednak niektórzy legioniści odmówili wyrzeczenia się wiary.

dnia chłopakaDlatego 40 żołnierzy z XII legionu zostało skazanych na śmierć poprzez zamarznięcie a ich ciała spalono w pobliżu Sebasty. Wykazali się niezłomnością i ogromnym bohaterstwem do ostatniej chwili modląc się i nie wyrzekając się swojej wiary.

Z tego powodu postanowiono uhonorować ich niezwykłe męstwo, obchodząc w kościele Katolickim obrzędy liturgiczne odbywające się 10 marca. W tym samym czasie — obchodzony jest Dzień mężczyzn, który w Polsce jest ściśle powiązany z wydarzeniami liturgicznymi.

Jednak nie oznacza on smutku i rozpamiętywania dawnych wydarzeń tylko okazanie mężczyznom jak ważni i doceniani są w życiu ich bliskich. Przy pomocy drobnych prezentów i miłych słów można wiele przekazać i docenić osoby, które są dla nas ważne.

Czy i jak Dzień Mężczyzny jest obchodzony w Polsce?

dnia mężczyznMiędzynarodowy Dzień Mężczyzny jest obchodzony w większość państw. Niestety w Polsce nie zyskał on takiej popularności jak m.in. Dzień Chłopaka lub Dzień Kobiety, które są bardziej celebrowane.

W ten dzień składane są życzenia wszystkim dojrzałym mężczyznom.

Często również życzeniom towarzyszą większe lub mniejsze prezenty. Jednak ten dzień nie jest oficjalnym świętem i nie obchodzi się go w sposób huczny, a jedynie w domowym zaciszu.

Dużo osób zapomina o tym dniu lub go nie celebruje w ogóle. Warto jednak pamiętać, że każda okazja do okazania uznania i docenienia osoby bliskiej jest warta uwagi.

Dzięki temu dniu można okazać swoim mężczyznom, jak ważni są i poprawić relację pomiędzy obojgiem płci. Szczególnie ważne jest to w obecnych czasach gdy granice się zacierają, występują problemy z komunikacją, a duża część społeczeństwa zmaga się z depresją, bądź z długotrwałym stresem.

W ten sposób można okazać swoje uznanie bez słów niezależne od tego, czy jest to przyjaciel, kolega, ojciec czy mąż.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00