Ile kosztuje aparat na zęby

aparat na zęby

by admin
0 comments
Ile kosztuje aparat na zęby

Piękny uśmiech jest naszą wizytówką, jednak nie każdego natura obdarowała prostymi, równymi zębami. Jeśli Twoje zęby są nierówne lub borykasz się z wadą zgryzu, warto zainwestować w aparat na zęby. Wbrew powszechnemu przekonaniu, na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno – można je przeprowadzić nie tylko w młodym wieku, ale również dużo później.

Aparat na zęby – rodzaje

W celu leczenia wad zgryzu, a także wyrównania zębów stałych stosuje się specjalnie dobrane aparaty ortodontyczne. Wywierają one nacisk na zęby i korygują ich położenie. Wśród aparatów ortodontycznych możemy wyróżnić dwa rodzaje – zdejmowane, nazywane również ruchomymi i zakładane na stałe. Dobór aparatu zawsze jest ustalany indywidualnie po konsultacji z lekarzem ortodontą.

Aparaty ruchome

Ruchome aparaty na zęby można swobodnie zdejmować, nie są mocowane na stałe. Wykorzystuje się je do leczenia wczesnych wad zgryzu u dzieci, ale również u osób dorosłych. Skuteczność ich działania jest w dużym stopniu uzależniona od samodyscypliny pacjenta – im dłużej ma aparat na zębach każdego dnia, tym szybciej uzyska pożądany efekt.

Dużą zaletą aparatów ruchomych jest również mniejszy wpływ destrukcyjny na zęby – stosuje się je z przerwami, co mniej niszczy powierzchnię zębów. Kolejna zaleta to cena – aparat ruchomy to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają ekonomicznego rozwiązania. Kosztują mniej niż cena stałego aparatu.

Aparaty stałe

W odróżnieniu od aparatów ruchomych, stałe aparaty ortodontyczne zakładane są na zęby na stałe, na cały okres trwania leczenia. Wiąże się to z koniecznością częstych wizyt u ortodonty, który systematycznie reguluje mocowania aparatów, dopasowując je do zmieniającego się położenia zębów.

Leczenie przy użyciu aparatu stałego jest mocno rozciągnięte w czasie i może trwać nawet dwa lata. Koszt jest też dosyć wysoki – do ceny aparatu trzeba bowiem doliczyć wizyty u ortodonty, których w trakcie całego leczenia może być nawet kilkadziesiąt.

Koszt aparatu ortodontycznego – od czego zależy?

Koszt leczenia ortodontycznego zależy od kilku czynników. Trzeba wziąć pod uwagę cenę samego aparatu, jego rodzaj, a także wadę zgryzu, która jest do skorygowania. Cena zależna będzie również od tego, czy decydujemy się na korygowanie jednego czy obu łuków zębowych jednocześnie.

Z pewnością również cena aparatu zależy od miasta i gabinetu. W mniejszych miejscowościach koszty leczenia ortodontycznego będą niższe niż w dużych miastach i renomowanych klinikach, w których przyjmują znani specjaliści. Warto przy tym pamiętać, by nie szukać najtańszej opcji w danym mieście.

Zaoszczędzić możemy maksymalnie kilkaset złotych, a może się okazać, że najtańsze leczenie to także najsłabsze efekty lub dużo więcej wizyt kontrolnych. W efekcie aparat będzie tańszy, a całe leczenie ortodontyczne droższe.

Dobrą wiadomością dla osób, które marzą o prostych zębach, ale obawiają się kosztów związanych z leczeniem ortodontycznym, jest możliwość opłacenia aparatu na raty.

W wielu klinikach stomatologicznych jest taka opcja. Dzięki temu nie ma konieczności uiszczania całej kwoty za aparat już w momencie jego założenia, a rozłożone w czasie raty pozwalają na finansowy oddech. Jeśli więc nie stać się na zapłacenie za aparat jednorazowo, szukaj gabinetów, w których jest możliwość płatności w ratach.

Ile kosztuje aparat na zęby stały?

Ceny stałych aparatów na zęby różnią się w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Aparaty metalowe są najtańszą wersją stałych modeli, a ich ceny oscylują w granicach 1500-2000 złotych za jeden łuk. Można również wybrać aparaty estetyczne, które są mniej widoczne.

Jednak koszt ich założenia będzie już wyższy – w większości gabinetów ortodontycznych ceny zaczynają się od 2500 złotych. Nowoczesnym rozwiązaniem, oferowanym w niektórych gabinetach jest prostowanie zębów metodą nakładkową. Jest to jednak dosyć droga opcja.

Ceny oba łuki zaczynają się od około 6000 tysięcy złotych przy niewielkich wadach zgryzu, ale korekcja poważniejszych wad może już kosztować nawet 15 tysięcy złotych i więcej.

Ile kosztuje aparat na zęby na noc

Aparaty ruchome, zakładane na noc, to dobra alternatywa dla stałych aparatów, ale najczęściej stosuje się je przy niewielkich i łatwych do skorygowania wadach zgryzu. Najlepiej sprawdzają się u dzieci i młodzieży. W przypadku dorosłych zęby są już bowiem mocno zakorzenione, a co za tym idzie – bardziej oporne na działanie aparatu ruchomego.

Koszty wykonania aparatu ruchomego są znacznie niższe niż w przypadku aparatów stałych. W większości gabinetów ceny utrzymują się na poziomie 600-1500 złotych. Różnice wynikają z indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego wady zgryzu.

Każdy aparat jest projektowany i wykonywany na indywidualne zamówienie na podstawie wycisku szczęki. Do kosztu samego aparatu, podobnie jak w przypadku aparatów stałych, należy doliczyć ceny wizyt kontrolnych u ortodonty, najczęściej co 4-6 tygodni.

Aparat ortodontyczny – cena wizyt kontrolnych

Pacjenci, którzy decydują się na aparat ortodontyczny, muszą liczyć się z koniecznością wizyt kontrolnych. Najczęściej w gabinecie trzeba pojawić się raz w miesiącu – podczas wizyty lekarz sprawdza efekty, reguluje gumki i mocowania w aparacie, a także upewnia się, że cały mechanizm działa prawidłowo.

Koszty wizyt różnią się w zależności od miasta i gabinetu, najczęściej jednak nie przekraczają 200-300 złotych. Więcej kosztują wizyty związane z zakładaniem i zdejmowaniem aparatu – są bowiem zdecydowanie dłuższe, a ortodonta ma do wykonania większą pracę. Zapłacimy za nie średnio 400-500 złotych.

Choć leczenie ortodontyczne jest mocno rozłożone w czasie, a jednocześnie należy do jednych z najdroższych usług stomatologicznych, jest to inwestycja, którą zdecydowanie warto rozważyć.

Nierówne zęby i wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyczna, ale również problem związany z funkcjonowaniem całej jamy ustnej. Korekta wad zgryzu znacznie poprawia komfort życia, a jednocześnie pozwala cieszyć się na co dzień pięknym, szerokim uśmiechem.

You may also like