Jak działają samochody hybrydowe?

samochody hybrydowe

by admin
0 comment
Jak działają samochody hybrydowe?

Samochodów hybrydowych chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To kolejny krok w przejściu między silnikami spalinowymi a silnikami elektrycznymi. Hybrydy mają jednak szereg istotnych zalet, które czynią je często lepszym wyborem niż maszyny z napędem w 100% elektrycznym.

używane samochody hybrydoweChcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i zrozumieć, jak działa silnik hybrydowy? Jesteś we właściwym miejscu. Oto kilka informacji, które mogą przybliżyć temat.

Co to jest napęd hybrydowy? Jak działają samochody hybrydowe

Hybryda to rodzaj napędu samochodu, który łączy w sobie dwa silniki: silnik benzynowy i silnik elektryczny. Pierwszym na świecie masowo produkowanym samochodem hybrydowym była Toyota Prius, która zadebiutowała w 1997 roku.

Od tego czasu możemy mówić o kilku generacjach tego typu napędów i różnym stopniu zaawansowania napędów hybrydowych w samochodach.

Najprościej mówiąc, obecnie wprowadzany jest podział na mikrohybrydy, miękkie hybrydy i pełne hybrydy. Możemy również mówić o hybrydach szeregowych, równoległych i hybrydowych.

Nazwa oddaje sposób, w jaki współpracują ze sobą silnik elektryczny i silnik spalinowy. W samochodach klasycznych samochód napędzany jest silnikiem spalinowym poprzez skrzynię biegów.

napędem hybrydowymAby uruchomić silnik, potrzebujesz rozrusznika, który pobiera prąd rozruchowy z akumulatora. Gdy silnik pracuje, alternator zasila wszystko i ładuje akumulator.

W najprostszych układach hybrydowych źródłem energii pozostaje silnik spalinowy. Alternator i rozrusznik zastępują układ silnika generatora, falownik i układ akumulatorów.

Skrzynia biegów została zastąpiona przekładnią planetarną, która łączy silnik spalinowy, silnik elektryczny i przekładnię z kołami. Przekładnie planetarne rozdzielają moc i sterują pracą silnika spalinowego i generatora elektrycznego.

Rodzaje samochodów hybrydowych: HEV, mHEV i PHEV. Czym się różnią?

hybrydy plugTypowym przykładem pojazdu hybrydowego jest pojazd napędzany silnikiem HEV. Są to pojazdy z silnikiem spalinowym z dodatkowym silnikiem elektrycznym.

Akumulator silnika elektrycznego jest ładowany podczas hamowania oraz podczas pracy silnika benzynowego. Odzyskana energia jest wykorzystywana przy niskich i wysokich prędkościach.

Akumulator umożliwia bezemisyjną jazdę po krótkich drogach, np. przez obszary mieszkalne. Energia zapewnia również większy moment obrotowy, dzięki czemu samochód jest bardziej dynamiczny. Dzięki takiemu systemowi można znacznie zmniejszyć zużycie paliwa, szczególnie podczas poruszania się po mieście. .

hybryd typu plug inPodczas jazdy miejską hybrydą można korzystać z silnika elektrycznego, spalinowego lub ich kombinacji. Niewielki silnik o mocy 116 KM jest bardzo ekonomiczny – średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi około 3,8 l/100 km.

Szacuje się, że nawet 80 procent odległości jazdy w mieście można przypisać cichej pracy silnika elektrycznego. Jednostka hybrydowa rozwija prędkość maksymalną 175 km/h.

Łagodna hybryda, zwana także łagodną hybrydą (MHEV – Mild Hybrid Electric Vehicle), to jeden z kilku typów hybryd stosowanych w samochodach. Nie może być zasilany wyłącznie energią elektryczną, co czyni go najmniej wydajną hybrydą. Jednak ten napęd może potencjalnie oszczędzać paliwo.

wspomagania silnika spalinowegoPonadto systemy miękkiej hybrydy są proste w konstrukcji i stosunkowo niedrogie.

Producenci samochodów wprowadzili do swoich modeli różne typy napędów hybrydowych, aby spełnić normy bez płacenia związanych z tym kar. Jednym z nich jest system miękkiej hybrydy lub miękkiej hybrydy.

Jest to niedrogi, bardzo prosty zestaw podzespołów, który nie wymaga większych zmian konstrukcyjnych, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

Obecnie jest stosowany w silnikach benzynowych i wysokoprężnych. Jednak miękkie hybrydy są najmniej wydajne z całej trójki, jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia paliwa. Jednocześnie ma wiele innych zalet.

samochodów elektrycznychPHEV Kolejnym rozwinięciem układu hybrydowego jest bardziej zaawansowane rozwiązanie, które zbliża go do napędu elektrycznego. Jak sama nazwa wskazuje, hybrydę plug-in można podłączyć do zewnętrznego źródła energii, takiego jak domowe gniazdko lub stacja szybkiego ładowania.

Ten typ pojazdu hybrydowego ma większy akumulator i pozwala przejechać dystans 30-50 kilometrów bez uruchamiania silnika spalinowego.

Zdaniem projektantów to więcej niż wystarcza na codzienne dojazdy do pracy lub szkoły bez spalania paliwa i emisji spalin. Przy takim założeniu silnik benzynowy uruchamiany jest tylko na dłuższych trasach poza miastem. Hybryda typu plug-in pojawi się w pierwszym modelu hybrydowym Skody, wariancie modelu Superb, który ma się ukazać w przyszłym roku.

Zalety samochodów hybrydowych

możliwość ładowania samochoduJednym z powodów, dla których warto przyjrzeć się hybrydom, jest rosnąca popularność dysku. Samochody hybrydowe nie są już egzotyką dla odważnych, ale realną alternatywą dla silników benzynowych i wysokoprężnych.

Pogłoski o nieopłacalności i niskiej trwałości hybryd należy zdegradować do bajek, o czym świadczy doświadczenie wielu producentów samochodów.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których konsumenci wybierają technologię hybrydową, ostatecznym argumentem jest zwykle wykonalność finansowa. Jak się okazuje, z roku na rok jest coraz jaśniej. W cenniku napęd hybrydowy zwykle plasuje się pomiędzy silnikami diesla i benzynowymi.

technologia hybrydowaNawet jeśli cena wyjściowa jest nieco wyższa, to zazwyczaj zależy to od dodatkowego wyposażenia, takiego jak automatyczna skrzynia biegów. Nie musisz więc czekać na oszczędności wynikające z niższych kosztów eksploatacji, jak kilka lat temu.

Do najważniejszych zalet pojazdów hybrydowych można zaliczyć: mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z pojazdami o napędzie konwencjonalnym, co zauważalne jest głównie podczas jazdy w miastach; możliwość przejechania kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów na samym napędzie elektrycznym; sprawdzić; odzyskać energię z hamowania.

Warto również wspomnieć o ekologicznych cechach samochodów hybrydowych oraz ulgach podatkowych udzielanych kierowcom w niektórych krajach. Pojazdy hybrydowe to przedostatni przystanek na drodze do pełnej elektryfikacji transportu.

samochód hybrydowy typuTen „napęd na dwa koła” oszczędza paliwo, jednocześnie zmniejszając emisję zanieczyszczeń. Oczywiście w praktyce może się to różnić, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto zapoznać się z budową i działaniem różnych systemów hybrydowych.

You may also like