Jak przygotować auto do zimy?

auto

by admin
0 comment
Jak przygotować auto do zimy?

Zima to najtrudniejszy czas dla naszego auta. Codziennie jest on wystawiony na działanie mrozu, wilgoci, śniegu, lub soli. To nie lada wyzwanie dla wszystkich zespołów auta. Poniżej przeczytasz, o co należy zadbać przygotowując auto do zimy.

Opony na zimę

Opony to jedyne elementy pojazdu, które zapewniają nam kontakt z drogą, a także odpowiadają zaprzygotować samochód do zimy precyzję prowadzenia, drogę hamowania, oraz pozwalają wyjechać z zaspy.

Parametry opon zimowych, różnią się znacząco od tych letnich, w związku z tym w pierwszej kolejności należy zaplanować wizytę w serwisie w celu wymiany ich na zimowe.

Wykonane są on z miękkiej mieszanki gumy, co skutkuje lepszą przyczepnością do mokrych, oraz zaśnieżonych nawierzchni, a nawet lodu.

samochód do zimyPrzy podobnych prędkościach opony zimowe umożliwiają nawet wjazd na ośnieżoną drogę o nachyleniu do 13%, podczas gdy na tym samym wjeździe opony letnie zawodzą znacznie wcześniej.

Nie należy w związku z tym czekać na pierwszy śnieg, lecz wymieniać opony od razu kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Pamiętać należy, że ogromny wpływ na trakcje ma zupełnie inny rodzaj oraz kształt bieżnika.

płyn do spryskiwaczyNawet gdy droga wydaje się bezpieczna, a na ulicach nie ma śniegu, dzięki zimowym oponom zmniejszysz ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Wiele osób głównie poruszających się po mieście na krótkie dystansy uważają, że zakup dwóch kompletów opon, czyli zimowych i letnich jest nieopłacalny i nie warto tego robić.

Alternatywą dla takich osób są opony wielosezonowe posiadające zimową homologacje. Zdecydowanie bezpieczniej jest jeździć autem na oponach wielosezonowych niż tylko i wyłącznie na letnich, czy zimowych przez cały okrągły rok.

przygotować samochódWymiana opon letnich na zimowe dla każdego użytkownika, oraz kierowcy auta powinna być rytuałem.

Musisz pamiętać jedynie przed wyborem opon na zimę, aby miały one minimum 4 mm bieżnika, ponieważ w innym przypadku ich skuteczność, oraz przyczepność może być gorsza od nowych opon letnich.

Pamiętać należy również, że opony należy wymieniać wszystkie na raz, a opony po obu osiach muszą być w podobnym stanie.

Kiedyś panowało przekonanie, że lepszej jakości opony powinny być założone na przednie koła. Na szczęście okazało się szybko mitem.

płyny eksploatacyjneTylne opony jak i przednie są równie ważne w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, poprzez stabilność jazdy.

Warto wiedzieć, że opony nie powinny być starsze jak 5 lat, ponieważ mieszanka opon ulega stopniowemu stwardnieniu, co skutkuje po wielu latach brakiem odpowiedniej miękkości, jaka to charakteryzuje opony zimowe.

Na koniec warto sprawdzić stan opony koła zapasowego w naszym bagażniku.

Układ hamulcowy na zimę

płynu do spryskiwaczyNowoczesne samochody podczas zimy mają bardzo ciężko z uwagi na układ hamulcowy.

Najlepsze systemy takie jak ABS, czy ESP wymagają od układu hamulcowego precyzyjnego, oraz skutecznego działania.

Piach, liście, oraz śnieg aktywują hamulce w różnoraki sposób, zaś systemy te czuwają nad zachowaniem stabilnego toru jazdy. W pierwszej kolejności sprawdź klocki hamulcowe, oraz tarcze.

Twojej uwadze nie może umknąć stan przewodów hamulcowych, ale także płynów. Wiele przykrych problemów dostarcza w trakcie zimy hamulec ręczny.

Kiedy przewody są state, oraz skorodowane będzie on się niestety zacinał. Rozwiązaniem na ten problem jest wymiana linki ręcznej na nową, oraz taką, która zabezpieczona jest przez zamarzaniem.

Ogrzewanie szyb, wnętrza i wentylacja w aucie

oleju napędowegoSystemy związane z ogrzewaniem postojowym zazwyczaj są na etapie produkcji montowane do aut z wyższej półki.

Warto wiedzieć, że są one dodatkowo płatne, oraz na życzenie klienta.

Jeśli jednak samochód nie posiada takiego rozwiązania, nie ma przeszkód aby dodatkowo we własnym zakresie zamontować taki system.

Jedynym minusem jest cena, jednak obecnie na rynku producenci oferują przeróżne rozwiązania, w wielu rozmaitych cenach, dzięki temu szansa na dobranie odpowiedniego ogrzewania dodatkowego jest duża.

niskich temperaturach Warto wiedzieć, co można zyskać poprzez ogrzewanie postojowe, oraz czy warto je posiadać w swoim aucie?

Odpowiedź jest jedna- warto. Co można zyskać? Mianowicie to, że jako kierowca auta zyskujesz komfort jazdy podczas mroźnych dni.

Miło jest wejść do nagrzanego auta, nawet wtedy kiedy poprzednią noc stał on na mrozie.

Systemy oferowane przez producentów posiadają specjalnie programatory, dzięki którym możesz ogrzać auto o danej godzinie. Dobrze jest wiedzieć, że ogrzewanie postojowe może być włączane z pilota co również skutkuje niesamowitą wygodą.

Codzienna eksploatacja samochodu

okresie zimowymW trakcie trwającej zimy warto mieć w aucie kilka bardzo przydatnych artykułów.

Warto posiadać przede wszystkich skrobaczkę do szyb, która wielokrotnie podczas jednego sezonu nam się przyda. Dobrze również jest mieć schowany odmrażacz do szyb.

Nie zapomnij o rękawiczkach, dzięki którym nie nabędziesz odmrożenia dłoni. Jeśli Twoje auto otwiera się za pomocą kluczyka, koniecznie trzymaj w swojej kieszeni w kurtce odmrażacz do zamków. Kiedy zostawisz go w schowku, nie przyda Ci się.

Dzięki antyszronowej zakładanej na przednią szybę osłonie Twoje poranki będą przyjemniejsze. W przypadku rozładowanego akumulatora przydadzą się kable rozruchowe, za pomocą których odpalisz silnik. Do tej czynności pamiętaj, że potrzebujesz drugie auto.

układzie chłodzeniaPrzed zakupem kabli zobacz do jakiej pojemności, oraz mocy są dostosowane. Im większy silnik, tym grubsze kable będą Ci potrzebne.

Wybierając się w góry, musisz się wyposażyć jeszcze dokładniej.

Z problemów mogą uratować Cię łańcuchy, oraz składana snajperka do odkopywania auta ze śniegu. Warto mieć przy sobie linkę holowniczą, które pozwolą kołom wydostać się z zasp.

Zdrowy rozsądek i wyobraźnia

Warto pamiętać, że gdy uruchamiasz silnik, musisz być gotowy do jazdy. Odśnieżony samochód, a także szyby odmrożone, czy pasy zapięte to podstawy przygotowania się do jazdy.

Czekanie na rozgrzanie silnika nie jest korzystne dla silnika, oraz płynów eksploatacyjnych. Auto podczas jazdy, szybciej osiąga odpowiednią temperaturę. Korzystaj z auta, od razu na małych obrotach.

You may also like