Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

wypalenie zawodowe

by admin
0 comment
wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodowe to nie tylko brak motywacji i chęci do pracy, a choroba. Niestety podobnie, jak w większości chorób pierwsze objawy wypalenia zawodowego są przez nas ignorowane. 
Warto wiedzieć, że jest to problem dotykający ogromną część społeczeństwa, a objawów nie należy bagatelizować. Obecnie wypalenie zawodowe jest wpisane do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób.
przyczyny wypalenia zawodowego
Zatem bez wątpienia wypalenie zawodowe jest uznawane za chorobę. Niestety w przypadku tego typu choroby jej objawy mogą być mylące, a nawet przypisywane innym chorobom.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Niewątpliwie praca jest ważnym elementem życia każdego dorosłego człowieka.
syndrom wypalenia zawodowegoCo więcej, to właśnie w pracy zazwyczaj spędzamy ponad połowę swojego życia.
To dzięki pracy zdobywamy pieniądze, realizujemy się, a to wpływa na pozostałe aspekty naszego życia.
Jeśli człowiek posiada problemy w pracy niewątpliwie odbija się to na całym jego życiu.
Warto pamiętać, że w pewnych sytuacjach może dojść do wyczerpania organizmu. Wyczerpanie to nie dotyczy tylko stanu fizycznego, ale i stanu emocjonalnego, a także stanu psychicznego.
Niestety tego typu wyczerpanie jest następstwem stopniowego wypalenia zawodowego, którego początkowe objawy mogą być niedostrzegalne. Podczas wypalenia zawodowego zazwyczaj towarzyszy nam narastająca frustracja, brak chęci do pracy, brak zadowolenia z pracy, a także stres i napięcie.
symptomy wypalenia zawodowego
Jeśli dana osoba zachoruje na wypalenie zawodowe początkowo będzie odczuwać drażliwość, zmęczenie i wyczerpanie psychiczne.
W efekcie odczuwania długotrwałych objawów wypalenia zawodowego u takiej osoby może dojść do zniechęcenia, utraty energii, a nawet stanów depresyjnych.
Organizm zacznie odczuwać emocje. Wówczas u osoby chorującej na wypalenie zawodowe mogą pojawić się objawy somatyczne, takie jak m. in.: problemy ze snem, brak empatii i humoru, brak apetytu, wrogie nastawienie do otoczenia, bole brzucha i głowy. Wszystko to niewątpliwie prowadzi do osłabienia organizmu i zwiększa ryzyko zachorowania na infekcji i inne choroby.
Wypalenie zawodowe pojawia się przeważnie w sytuacji gdy praca przestaje przynosić nam satysfakcję, a na zaistniałą sytuację reagujemy stresem. Stres w połączeniu z dużą ilością obowiązków bądź monotonną pracą sprawiają, że pracownik przestaje pracować efektywnie.
wypaleniu zawodowemu
Oznacza to, że wypalenie zawodowe to nie tylko problem pracownika, ale i jego pracodawcy. Według statystyk istnieją zawody, w których odnotowuje się większą ilość zachorowań na wypalenie zawodowe.
Są to przede wszystkim zawody wymagające intensywnych kontaktów interpersonalnych z innymi ludźmi np. nauczyciel, pielęgniarka, lekarz.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Jak wyżej wspomniano przyczyną wypalenia zawodowego jest przede wszystkim przewlekły stres i wyczerpanie. Jednakże należy pamiętać, że tego typu dolegliwości mogą pojawić się nawet u osób, którym wykonywana praca początkowo sprawiała przyjemność i dawała satysfakcję. Objawów wypalenia zawodowego może być wiele, a należ a do nić m. in.:
  • brak koncentracji,
  • nawracające i często występujące bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • utrata kreatywności,
  • unikanie kontaktów między ludzkich, zwłaszcza od współpracowników i przełożonych,
  • odkładanie pracy, na tak zwane: później,
  • ataki paniki,
  • zmęczenie i brak umiejętności odreagowania stresu,
  • spadek formy,
  • nadwrażliwość, a nawet płaczliwość najczęściej nieadekwatna do sytuacji,
  • zaburzenia rytmu snu,
  • strach w miejscu pracy,
  • lęk przed wykonywaniem obowiązków zawodowych,
  • uczucie złości.

Jakie są fazy wypalenia zawodowego?

syndromem wypalenia zawodowegoWypalenie zawodowe to choroba składająca się z kilku następujących po sobie faz. Tak naprawdę każda z faz związana jest z innymi odczuciami i może dawać inne objawy.
Faza I:
W pierwszej fazie następuje wyczerpanie emocjonalne. Wówczas pracownik zaczyna odczuwać zmęczenie fizyczne oraz psychiczne. Faza ta bardzo często pojawia się u osób, które dosłownie zderzyły się z rzeczywistością.
Nawet gdy początkowo praca pozornie jest idealna z czasem może okazać się, że wcale tak nie jest. Wtedy pojawia się frustracja, rozczarowanie i poczucie, że wykonywane obowiązki pracownicze są zbyt obciążające. Pracownik odczuwa nadmierne zmęczenie i nie odnajduje możliwości regeneracji sił.
Faza II:
W drugiej fazie dodatkowo pojawiają się emocje, takie jak cynizm oraz depersonalizacja. Oznacza to, że osoba pracująca zdecydowanie rozpoczyna budować mur. Pracowni podświadomie lub świadomie buduje dystans wobec współpracowników, klientów, a także pracodawców.
leczyć wypalenie zawodowe
W tej fazie następuje unikanie nawiązywania jakichkolwiek więzi emocjonalnych między pracownikiem chorym na wypalenie zawodowe, a jego zawodowym otoczeniem. Co więcej pracownik zmniejsza swoją efektywność i wykonuje obowiązki bez zaangażowania.
Faza III:
W kolejnej fazie następuje brak motywacji i poczucie braku osiągnięć. Pracownik zaczyna wątpić w swoje kompetencje i wykonywaną pracę. Pojawiają się wątpliwości dotyczące sensu swojej egzystencji zawodowej.
Pracownik przestaje dosłownie kontrolować wykonywane przez siebie obowiązki i jest przekonany, że się do nich nie nadaje.

Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?

wypalenie zawodowe przyczynyOczywiście każdy człowiek odczuwa w swoim życiu zawodowym takie emocje, jak: zmęczenie, niechęć, czy też stres.
Samo wypalenie zawodowe zatem może dotknąć każdą osobę pracującą i to niezależnie od zajmowanego stanowiska, czy też rodzaju wykonywanej pracy.
Jak wcześniej wspomniano niektóre grupy zawodowe są bardziej narażone na wypalenie.
Jednakże warto wiedzieć, że nie każdy kryzys zawodowy oznacza wypalenie. Niekiedy wystarczy regeneracja sił i motywacji, aby wszystko wróciło do normy, a kryzys minął. Istnieją także osoby, które przypierają postawy, które wzmagają zagrożenie wypaleniem zawodowym.
problem wypalenia zawodowego
Są to m. in. postawy takie jak: przyjmowanie na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, brak odreagowywania stresu, brak odpoczynku, nadmierny ciężar podejmowanych decyzji zawodowych, duża ilość nacisków środowiskowych, chęć spełnienia wygórowanych i niekiedy sprzecznych wymagań, a także ograniczenia np. administracyjne wpływające na efektywne wykonywanie obowiązków pracowniczych.

Czym grozi wypalenie zawodowe?

etapy wypalenia zawodowegoWypalenie zawodowe może przynieść destrukcyjne skutki dla zdrowia i organizmu pracownika. Nadmierne napięcie, niechęć, stres brak mobilizacji zdecydowanie są czynnikami osłabiającymi nie tylko stan psychiczny danego człowieka, ale i osłabiają cały układ odpornościowy takiej osoby.

Jeśli wypalenie zawodowe jest nieleczone bądź niezdiagnozowane może prowadzić do stanów depresyjnych i te będą utrzymywały się nawet poza miejscem wykonywanej pracy. W skrajnych przypadkach tego typu choroba może doprowadzić do utraty pracy lub stanowiska.

Co więcej, podjęcie nowego zajęcia nie zawsze jest w stanie zmienić nastawienie danej osoby do obowiązków pracowniczych.

Gdzie można szukać pomocy?

syndromu wypalenia zawodowegoOsoby cierpiące na wypalenie zawodowe przede wszystkim powinny szukać pomocy u psychologa.

To właśnie psycholog jest w stanie pomóc takiej osobie odnaleźć źródło problemu i zaproponować możliwości jego rozwiązanie. zatem zdecydowanie dobrym sposobem wali z doskwierającym wypaleniem zawodowym jest terapia.

Co więcej pracownik borykający się z wypaleniem zawodowym powinien dla swojego dobra porozmawiać o tym ze swoim przełożonym.

Niejednokrotnie przełożony może np. zmienić lub zmodyfikować swojemu pracownikowi zakres obowiązków, a to może wpłynąć na poprawę jego satysfakcji.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00