Jak wypijać odpowiednią ilość wody na co dzień?

Jak wypijać odpowiednią ilość wody

by admin
0 comments
Jak wypijać odpowiednią ilość wody na co dzień?

Woda to jeden z podstawowych materiałów, które budują komórki naszego organizmu. Człowiek składa się z niej w aż 70 procentach. Jej znaczenie jest ogromne, a lista zalet jest bardzo długa. Już nawet niewielki niedobór wody może odbić się niekorzystnie na kondycji człowieka.

Nie bez powodu więc na każdym kroku przypominane jest nam aby pić dużo wody. Warto więc nauczyć się ją spożywać w odpowiednich ilościach, co będzie miało istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dlaczego warto pić wodę?

Picie wody jest bardzo ważne dla człowieka w każdym wieku. Jej znaczenie jest ogromne, zarówno dla zdrowia, samopoczucia, jak i nawet życia. Spożycie jej wiąże się z różnymi ważnymi korzyściami zdrowotnymi. Warto pamiętać, że człowiek potrafi wytrzymać zaledwie kilka dni bez picia, co pokazuje jak ważna jest dla istnienia woda. Pijąc ją przede wszystkim wspomagamy pracę nerek, ale to tylko początek długiej listy zalet. Jakie są inne?

  • usuwanie produktów ubocznych metabolizmu z organizmu,
  • nawilżenie błon śluzowych oraz skóry,
  • pomoc we wchłanianiu składników mineralnych oraz witamin,
  • ochrona ważnych organów, w szczególności mózgu, oczu oraz rdzenia kręgowego,
  • regulacja temperatury ciała dzięki poceniu się,
  • pomoc w funkcjonowaniu układu trawiennego,
  • wsparcie przepływu krwi przez naczynia krwionośne,
  • regulacja gospodarki kwasowo-zasadowej,
  • obniżenie ryzyka wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, np. zawałów lub udarów,
  • wsparcie przy odchudzaniu,
  • zmniejszenie powstawania próchnicy zębów oraz tworzenie śliny i śluzu.

To z pewnością nie wszystkie zalety picia wody, co pokazuje jak bardzo ważne jest jej spożywanie dla naszego organizmu. Ważne jest by spożywać ją regularnie oraz nie pozwolić na odwodnienie. Gdy spożycie wody w ciągu dnia jest niskie, mogą wystąpić objawy bólowe, a nawet senność. Jakie są najczęstsze objawy odwodnienia?

  • zmęczenie,
  • wahania nastrojów,
  • spadek wydolności fizycznej,
  • bóle i zawroty głowy,
  • obniżenie koncentracji i zdolności poznawczych,
  • zaburzenie ciśnienia tętniczego,
  • zaparcia,
  • zagęszczenie moczu i jego ciemny kolor,
  • osłabienie mięśni,
  • wzrost temperatury ciała i uczucie jego przegrzania,
  • suche usta oraz kanały nosowe, niska produkcja śliny oraz śluzu,
  • brak apetytu

W cięższych przypadkach może dojść nawet do zaburzenia pracy wątroby i nerek, a to utrudniać może wydalanie substancji toksycznych z organizmu. Nastąpić może przy tym spowolnienie metabolizmu, a soki trawienne stają się zagęszczone, co powodować może stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego. Innymi poważnymi konsekwencjami odwodnienia mogą być zaburzenia rytmu serca, wysuszenie skóry czy schorzenia stawów. Drobnoustroje mogą łatwiej wniknąć do organizmu przez zwiększone ryzyko infekcji, które spowodowane jest suchością układu oddechowego. Te wszystkie konsekwencje dobitnie pokazują jak picie wody jest ważne dla człowieka oraz jak ważne jest jej regularne spożywanie. Należy teraz wiedzieć, ile i co jaki czas najlepiej dostarczać wodę do organizmu.

,

Picie wody – ile i kiedy?

Spożywanie wody jest dla każdego indywidualną kwestią. Wszystko zależy od masy ciała oraz trybu życia jaki prowadzi dana osoba. Więcej z pewnością będą pili wody sportowcy, a mniej osoby, które większość dnia przesiadują na kanapie. Człowiek średnio traci prawie około trzy litry wody dziennie, a połowa z tego jest wydalana z organizmu przez nerki w formie moczu.Warto mieć na uwadze, że dzienne uzupełnianie płynów to nie tylko picie wody, ale także spożywanie produktów, które ją zawierają.

 

Co ile godzin powinno się pić wodę?

Ogólne zalecenia, które dotyczą piramidy żywienia mówią, że powinno się pić od 2 do 2,5 l wody dziennie. Jest to oczywiście indywidualna kwestia i ma związek z masą ciała i trybem życia. Nie warto na pewno jednak czekać na uczucie pragnienia, ponieważ jest ono opóźnione od momentu pojawienia się zapotrzebowania organizmu. Nie jest konkretnie wskazane co ile godzin pić wodę, ale najlepiej jest to robić często i małymi porcjami, ponieważ wtedy jest ona najlepiej przyswajana i wykorzystywana. Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk regularnego picia.

 

Jak rozłożyć sobie picie wody w ciągu dnia?

Nawyk regularnego picia wody jest ważną kwestią w kontekście odpowiedniego nawadniania się. Najlepiej jest nosić ze sobą butelkę wody lub umieszczając pełne szklanki w miejscach gdzie często się bywa. Wtedy najłatwiej jest sobie wyrobić pożądany nawyk. Oczywiście więcej wody wypija się podczas wysokich temperatur oraz wysiłku fizycznego. Ważne jest jednak by było ono regularne przez cały dzień. Tylko wtedy woda zostanie najefektywniej wykorzystana.

 

Jak zacząć pić 2 litry wody dziennie?

Dla wielu osób wypicie zalecanych dwóch litrów wody dziennie jest trudnym wyzwaniem. Dla niektórych natomiast nie jest to problemem i potrafią wypić i wiele więcej w ciągu całego dnia. Najlepiej jest podzielić godziny w którym nie śpimy na odpowiednią ilość spożywania wody.

Dla przykładu, gdy śpimy przez osiem godzin, mamy aż 16 godzin na to by wypić 2 litry wody. Nie wydaje się to dużo, ale najważniejszą kwestią jest regularność. Można zrobić sobie markerem linie na dwulitrowej butelce, które pokażą ile w danej godzinie musimy wypić wody. Przy ośmiu godzinach snu będzie to około 0,125 litra wody, więc nie jest to naprawdę dużo. Najważniejszy jest nawyk, dzięki któremu regularne nawadnianie się będzie łatwością.

 

Ile wody można wypić na raz?

Zalecane jest picie wody małymi porcjami, a często i regularnie. To ważna kwestia, ponieważ jak wcześniej zostało wspomniane, woda najlepiej zostaje przyswajana przez organizm gdy jest podawana w małym ilościach, ale w równych i częstych odstępach czasu.

Nie należy pić dużo wody na raz, ponieważ nasze nerki są w stanie przefiltrować tylko litr wody na godzinę. Gdy dostarczy się im większej ilości, może się to wiązać z zaburzeniem ich pracy oraz poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najlepszym rozwiązaniem jest więc regularne nawadnianie się oraz unikanie picia wody dużymi porcjami na raz. Lepiej jest podzielić to na mniejsze porcje.

 

8 zasad, dzięki którym zadbasz o nawodnienie organizmu

 

Zacznij dzień od szklanki wody.§
Miej wodę przy sobie wszędzie – w podróży, w pracy, na spacerze, na plaży, na treningu.
Trzymaj wodę w zasięgu wzroku.
Wyznaczaj cele – podziel sobie dzień na szklanki lub zaznacz na butelce, ile wody wypić do danej godziny.
Dodaj smaku swojej wodzie – dorzuć miętę lub ulubione owoce.
Monitoruj swoje picie wody – zainstaluj aplikację, ustaw alarm w telefonie, zapisuj liczbę wypitych szklanek.
Nawadnianie to nie tylko picie wody. Wprowadź do jadłospisu napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.
Zakończ dzień szklanką wody.
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/w-zdrowym-ciele/zdrowe-zywienie/zasady-zywienia/jak-wypijac-odpowiednia-ilosc-wody-na-co-dzien-8-zasad

You may also like