W czasach, kiedy każdy z nas żyje w pośpiechu, często nie mamy nawet kilku minut rano na zjedzenie odpowiedniego posiłku. Jak wiadomo, dla naszego organizmu może być to bardzo szkodliwe. Tym bardziej, kiedy tak wielu Polaków ma duży problem z poziomem cholesterolu. Poniżej kilka informacji o śniadaniu i żywieniu z którymi warto się zapoznać.
Co jeśli nie zjedliśmy śniadania?
Cóż, konsekwencje mogą być bardzo różne, rozpoczynając mniej uporczywych takich jak pogorszenie samopoczucia czy trudności w koncentracji aż po dręczące uczucie zmęczenia z powodu niewystarczającej ilości energii potrzebnej do zwykłego funkcjonowania.
Gorzej, jeśli zdarza się to na porządku dziennym, wtedy konsekwencje mogą być jeszcze bardziej doskwierające a może być to nawet duży spadek wydajności i trudności w skupieniu podczas pracy i nauki.
Warto utworzyć codzienna rutynę pierwszego posiłku o podobnej porze. W ten sposób organizm będzie przyzwyczajony do jedzenia o konkretnym czasie i wytworzy się zdrowy nawyk regularności.
Jakie mamy przyzwyczajenia?
Kiedy rano nie zjemy odpowiedniego posiłku częstym wyborem w następstwie są niezdrowe przekąski czy podjadanie pomiędzy posiłkami.
Takie przekąski zwykle są albo niezdrowymi fast foodami albo słodyczami które mogą podwyższać niezdrowy cholesterol.
Oczywiste, że nie jest to dobre dla organizmu człowieka. Najzdrowiej jest wykształcić przyzwyczajenie do trzech posiłków dziennie, a najlepiej, kiedy będą o mniej więcej podobnych porach, tak by posilać się w regularnych odstępach czasu.
Ważne, by jedzenie zawierało dużo produktów zawierających zdrowy cholesterol HDL, żeby przy okazji zapewniania potrzebnych do funkcjonowania elementów diety, dbać o zdrowie. Innym szkodliwym przyzwyczajeniem jest sięganie po tłuste wędliny.
Najczęściej obecne na stole świątecznym albo weselnym zawierają duże ilości złego cholesterolu więc trzeba uważać przy częstowaniu się takimi przysmakami.
Większość Polaków nie specjalnie zwraca uwagę na wszelkie diety albo zastrzeżenia lekarzy, za co potem niestety trzeba zapłacić własnym zdrowiem.
Jakie powinno być śniadanie?
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem i pozwala nam zebrać energie na cały dzień.
Kluczowe jest by budować dania zbilansowane i dostarczające organizmowi wszelki potrzebnych do funkcjonowania składników.
Przy tym, należy też uważać na produkty które podwyższają niezdrowy cholesterol LDL. Są to między innymi tłuste wędliny, olej palmowy, niektóre smażone potrawy.
Z drugiej strony produktami które powinien zawierać dobry, zbilansowany posiłek są:
- Białko – jest bardzo ważne w temacie budowy mięśni i prawidłowej regeneracji tkanek. Białko jest szczególnie ważne dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ umożliwia optymalny przyrost masy mięśniowej tak, by trening był jak najbardziej skuteczny.
- Węglowodany – są kluczowe w kwestii dostarczania organizmowi energii i prawidłowemu funkcjonowaniu mózgu.
- Błonnik – swoją rolę znajduje w spieraniu procesu trawienia. Najwięcej można go znaleźć w zbożowym pieczywie pełnoziarnistym i orzechach.
- Tłuszcze – są ważne dla funkcjonowania zarówno mózgu jak i serca. Pomagają wchłaniać niektóre witaminy a także utrzymują prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie.
- Witaminy – wspomagają przemianę materii, wspomagają układ odpornościowy oraz regulują działanie układu nerwowego.
Prócz tego śniadanie, poza podniebieniem, powinno cieszyć także oko. Ważne jest, by pozwalać sobie na przyjemność w postaci ładnie podanego posiłku. Czasem wystarczy chwila pracy i ciekawy pomysł by zamienić nudne śniadanie w coś ciekawego.
Jak komponować śniadanie dla zdrowia?
Kompozycja pożywnych i w pełni zbilansowanych śniadań jest bardzo ważna. Jest to kluczowe w celu uzyskania energii na której trzeba funkcjonować aż do czasu obiadu.
Należy przy tym wybierać tak skomponowane produkty by razem stworzyły posiłek pełnowartościowy, czyli taki który zawiera wszelkie produkty żywieniowe potrzebne do zdrowego funkcjonowania.
Pomocna przy tym, może być krótka lista produktów poniżej dzięki którym śniadanie będzie smaczne, z całą pewnością pełnowartościowe i łatwe w przygotowaniu.
Produkty są jedynie propozycjami i śmiało można eksperymentować z mieszaniem tak, by dopasować je do indywidualnego gustu.
1.Płatki owsiane
Świetny wybór dla osób chcących ograniczyć ilość negatywnego cholesterolu w diecie. Badania wykazują, że płatki owsiane maja bardzo pozytywny pływ na zdrowie a dodatkowo są smacznym dodatkiem do wielu prostych posiłków.
Można je wymieszać z jogurtem, kefirem albo nawet mlekiem i otrzymamy pożywny i wartościowy posiłek.
Tak przygotowanym śniadaniem możemy cieszyć się zarówno w domu jak i pracy kiedy czas nie pozwala na spokojne zjedzenie. Ich atutem jest też niewygórowana cena, w większości marketów koszt paczki to zaledwie kilka złotych.
Są smacznym i zawsze łatwo dostępnym źródłem białka. Ile ludzi, tyle ulubionych sposobów na ich przygotowanie, jednak większość osób preferuje te prostsze dania jak na przykład jajecznica, omlet albo podanie jajka na twardo.
Niegdyś wiele osób było zdania, że jajka bardzo podwyższają cholesterol. Jak się okazało, nie jest to prawda, niedawne badania dowiodły, że przy diecie zawierającej 1-2 jajka dziennie cholesterol utrzyma się na korzystnym poziomie.
Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ wiele ludzi unikało ich z obawy przed negatywnym działaniem na organizm.
Prócz tego, inne badania sugerują nawet pozytywny wpływ jajek na stan zdrowia w postaci obniżenia ryzyka chorób sercowo naczyniowych.
Poza wszystkimi powyższymi korzyściami, jajka są bardzo pożywnym i prostym w przygotowaniu posiłkiem, szczególnie wygodnym jeśli na śniadanie nie ma zbyt wiele czasu.
2. Jogurt grecki
Jest pełen probiotyków, dzięki którym możliwe jest utrzymanie zdrowia jelit. Co ciekawe, mogą także wpływać na obniżenie poziomu złego cholesterolu w krwi.
Jogurt grecki jest na tyle uniwersalny, że możemy dodać go do większości śniadań w formie zaledwie dodatku jak i całej bazy. Dodanie go ubogaci posiłek w sporą ilość białka a także kwasy tłuszczowe.
Smak samego jogurtu jest na tyle neutralny, że z dodaniem ulubionych jarzyn, owoców czy czekoladą posmakuje każdemu. Swoje miejsce prócz sałatek znajdzie też przykładowo jako dodatek do musli, wspomnianych już płatków owsianych czy płatków otrębowych.
3. Tosty pełnowartościowe
Od zwykłych tostów odróżnia je rodzaj chleba z którego są zrobione. Tosty pełnowartościowe przygotowywane są z chleba pełnoziarnistego, w którym znajdziemy wiele potrzebnych składników odżywczych.
Z dodatkami takimi jak szynka, niektóre rodzaje sera czy na przykład pomidory mogą stanowić świetną propozycję smakowitego śniadania.
Z tego pozornie prostego posiłku można przygotować pyszne jedzenie a wystarczy jedynie ciekawy pomysł i kilka dodatków.
4. Smoothie i koktajle
Wpływ koktajli na zdrowie i poziom cholesterolu jest zależny od składników.
Mogą być zarówno zdrowe i korzystnie wpływać na sylwetkę jak i być bombami kalorycznymi pełnymi niezdrowych elementów.
Koktajle lub smoothie zawierające produkty pełne błonnika (na przykład warzywa lub owoce) mogę być potencjalnie pomocne w obniżaniu złego cholesterolu LDL.
Ich wielką zaletą jest łatwy i szybki sposób przygotowania. Mając w swojej lodówce zaledwie kilka produktów można stworzyć nieskończenie wiele kombinacji tak, by znaleźć coś co zasmakuje każdemu.
Szczególnie smaczne mogą okazać się latem kiedy można do nich dodać kilka kostek lodu, które dodadzą ulgi w najgorętsze dni lata.
Podsumowując, jedzenie pożywnego śniadania ma bardzo duży wpływ na zdrowie i działanie organizmu, jednak nie możemy polegać wyłącznie na nim.
Ważne jest by stosować się do zaleceń specjalistów przez cały dzień, a nie tylko o poranku.
Zbilansowana dieta i posiłki z pełnowartościowymi składnikami mogą być w tym celu bardzo pomocne, jednak trzeba zwrócić uwagę na konieczność regularnych badań pod kątem poziomi cholesterolu. W przypadku realnych obaw o swoje zdrowie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalista.
- Wisłoka Chicago Łączy - 28 listopada, 2024
- Jak przygotować akumulator przed zimą? - 20 listopada, 2024
- Tajniki dobrego snu - 25 października, 2024