Kawa to również napój parzony z palonych i mielonych ziaren kawy. Kawa jest dobra dla zdrowia ze względu na liczne właściwości lecznicze.
Dlatego ziarna kawy są wysoko cenionym surowcem w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, m.in. dlatego, że zawierają substancje spowalniające procesy starzenia się organizmu. Zbadaj właściwości kawy i jej zastosowania.
1. Kawa może zmniejszać ryzyko wystąpienia wielu chorób
Kawa znana jest ze swoich stymulujących właściwości. Kofeina podnosi ciśnienie krwi oraz bezpośrednio wpływa na koncentrację i pamięć krótkotrwałą.
Po wypiciu kawy szybciej się uczymy, nasza praca umysłowa jest wydajniejsza, a nasza wydolność fizyczna wzrasta.
Kawa, a cukrzyca
Okazuje się, że picie trzech filiżanek kawy dziennie nie ma negatywnego wpływu na organizm.
W kawie znajduje się około 1000 bioaktywnych substancji o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.
Zawarty w nich kwas chlorogenowy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, raka i chorób układu krążenia.
Cudowne właściwości kawy przeciwdziałają również występowaniu cukrzycy typu drugiego. Jedno z badań wykazało, że picie siedmiu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy II nawet o 50procent w porównaniu z osobami, które wypijały 2 filiżanki dziennie.
Wynik ten potwierdziła metaanaliza obejmująca ponad milion osób, która wykazała, że picie sześciu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 33 procent.
Kawa, a wątroba
Według wyników badania przeprowadzonego przez dr Olivera Kennedy’ego z University of Southampton School of Medicine około 20 procent ludzi pije kawę. Mniej prawdopodobne, aby cierpieć na przewlekłą chorobę wątroby i stłuszczenie wątroby, 49%. Niż osoby pijące kawę umierają z powodu przewlekłej choroby wątroby.
2. Kawa może spowalniać procesy starzenia się i wspierać twój mózg
Kofeina to nie tylko poranne wstawanie i przyspieszenie metabolizmu, ale także zdrowsza, młodziej wyglądająca skóra.
Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym może poprawiać kondycję i wygląd skóry.
Dlatego osoby starsze powinny stosować kosmetyki zawierające kofeinę i codziennie rano pić filiżankę kawy.
Kawa to nie tylko kofeina, choć zdecydowanie najsilniejsza, ale także antyoksydanty, błonnik, białko, witaminy z grupy B, kwasy organiczne i związki wiążące wiele minerałów. Nic dziwnego, że producenci kosmetyków coraz częściej używają kawy jako podstawowego składnika kremów lub olejków.
Dzięki zawartości kwasu chlorogenowego spowalnia rozpad witaminy C oraz działa wygładzająco na skórę.
Również przy niskim ciśnieniu krwi kawa może być korzystna, ponieważ kofeina stymuluje serce do szybszej pracy. To właśnie dzięki tej właściwości poranna kawa jest najlepszym sposobem na pozbycie się zmęczenia.
Stymulowane są również procesy metaboliczne, co oznacza wspomaganie odchudzania.
Nie należy jednak pić zbyt dużo kawy, zwłaszcza u osób starszych. Zbyt dużo kofeiny może zaburzyć pracę serca, a kawa może wypłukać magnez odpowiedzialny za pracę mięśni i odwodnić organizm.
3. Kawa poprawia czujność, koncentrację i… nastrój
Kawa dobra podczas nauki
Wypicie filiżanki kawy może szybko poprawić koncentrację mózgu. Jak kawa wpływa na Twój mózg?
Kofeina zawarta w kawie blokuje działanie adenozyny w mózgu, powodując uczucie senności.
Dodatkowo kofeina zwiększa produkcję dopaminy w mózgu – neuroprzekaźnika, który między innymi poprawia nastrój i zwiększa koncentrację. W takim przypadku, aby utrzymać wysoką koncentrację, należy w ciągu dnia wypijać 8-15 szklanek wody.
Kawa na poprawę nastroju
Ponieważ depresja staje się coraz bardziej powszechna, naukowcy znajdują nowe sposoby wspierania jej zapobiegania.
Oprócz terapii farmakologicznej i psychoterapii pacjentom z tym zaburzeniem zaleca się dużo ćwiczeń fizycznych i zbilansowaną dietę.
Wkrótce kawa może mieć w tym duży udział – składniki kawy zawierają polifenole, substancje, które mogą mieć korzystny wpływ na nastrój i zdrowie psychiczne.
Badania naukowe potwierdzają, że małe i regularne spożywanie kawy wpływa na poprawę nastroju.
Jednak ważne jest przestrzeganie zalecanego spożycia, ponieważ chociaż kofeina może czasami działać orzeźwiająco, spożywanie jej zbyt dużej ilości tylko zwiększy twoje roztrzęsienie i niepokój.
4. Kawa sprzyja sprawności fizycznej
Kawa znana jest ze swoich stymulujących właściwości. Kofeina podnosi ciśnienie krwi oraz bezpośrednio wpływa na koncentrację i pamięć krótkotrwałą.
Po wypiciu kawy szybciej się uczymy, nasza praca umysłowa jest wydajniejsza, a nasza wydolność fizyczna wzrasta.
Ze względu na te właściwości kawa jest najlepszą opcją przedtreningową, a ponadto jest całkowicie naturalna i pyszna.
Podczas treningu, czy to treningu siłowego, aerobowego, czy treningu interwałowego, dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych w naszym ciele.
Głównie z tego powodu po każdym treningu zaleca się odpoczynek i regenerację przy posiłku węglowodanowym. Istnieją jednak substancje, które mogą przyspieszyć proces naprawy włókien mięśniowych, a jednym z nich jest kofeina.
Wykazano, że przyjmowanie kofeiny ma taki sam wpływ na regenerację mięśni, jak dostarczanie węglowodanów do organizmu.
Jeśli po treningu połączymy kawę z posiłkiem węglowodanowym, mięsień regeneruje się o 66% sprawniej. Tak więc kawa jest idealna przed i po treningu.
5. Pijąc kawę nawadniamy organizm
Od lat istnieje przekonanie, że kawa odwadnia organizm. To nie prawda. Po pierwsze, odwadnia się z powodu niskiego spożycia płynów, w połączeniu z naszym większym zapotrzebowaniem na płyny. Rzeczywiście kawa, a właściwie kofeina ma działanie moczopędne.
Zakładając jednak, że nie są to ilości zagrażające życiu i zdrowiu. Ci, którzy pili kawę regularnie, mieli znacznie mniejszy efekt.
Po drugie, kawę należy pić z umiarem, to znaczy dzienna zalecana ilość nie powinna przekraczać 4 filiżanek i zwracać uwagę na wodę.
Ponieważ narosło wiele mitów na temat szkodliwego wpływu kawy na równowagę wodno-elektrolitową organizmu, przyjrzyjmy się, co na ten temat mają do powiedzenia badania naukowe.