Takie pytanie w głównej mierze zadają sobie mężczyźni. Jednak i niektóre dziewczynki wychowywane bez podstawowej wiedzy o swoim ciele mogą nie wiedzieć czym są dni płodne i cykl menstruacyjny. Niniejszy tekst pozwoli zapoznać się z tą nieco krwawą wiedzą.
Cykl menstruacyjny to pewien etap w życiu kobiety, który powinien powtarzać się w określonym czasie.
Przyjęto, że standardowo trwa 28 dni, jednak niektórzy uważają, że jeśli mieści się w przedziale od 21 dni do 35 dni i jest regularny, to wszystko pozostaje w normie.
Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia, a jego celem jest przygotowanie kobiety do ewentualnej ciąży.
Wychodzi więc na to, że etap krwawienia, zwany menstruacją nie kończy wcale cyklu, lecz go zaczyna. Na tym etapie wraz z krwią wydalany zostaje złuszczona błona śluzowa macicy wraz z płynem menstruacyjnym. Może to trwać od 3 do 7 dni.
Następnie pojawia się faza folikularna, podczas której w jajniku pojawia się pęcherzyk Graafa, czyli komórka jajowa mająca szansę na zapłodnienie.
W szyjce macicy zaś gromadzi się śluz, który zmienia swoją konsystencję na wodnistą i przejrzystą. Ostatni dzień jego bytności pochwie jest jednocześnie pierwszym dniem kolejnego etapu.
Owulacja, czyli moment, który mówi o dniach płodnych. Podczas trwania tego etapu pęka pęcherzyk Graafa i uwolniona zostaje komórka jajowa, która przemieszcza się do jajowodu.
Czeka w nim około jednego dnia, po czym obumiera. Przyjmuje się, że dni płodne przypadają na 3 dni przed uwolnieniem komórki i na dzień po.
Ostatnim etapem jest faza lutealna. W jej trakcie w jajniku wykształca się tzw. ciałko żółte, a organizm magazynuje składniki odżywcze.
Jeśli kobieta nie została zapłodniona, dochodzi do złuszczenia błony śluzowej macicy, wskutek czego pojawia się krwawienie z pochwy. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia to ciałko żółte zmienia się w ciążowe.
Co to są dni płodne?
Wspomniane wcześniej dni płodne to nic innego jak okres, w którym może dojść do zapłodnienia kobiety.
Choć komórka jajowa obumiera po kilkudziesięciu godzinach, okres dni płodnych wydłuża się ze względu na żywotność plemników. Mogą więc trwać od 4 do nawet 7 dni.
W jaki sposób oblicza się dni płodne?
Dla osób żyjących w XXI wieku obliczanie dni płodnych jest niezwykle łatwe. Powstało wiele aplikacji, które po uzupełnieniu danych doskonale to obliczają.
Jeśli jednak ktoś ma ochotę zrobić samemu ma do tego prawo. Najprawdopodobniej jednak jego wynik nie będzie aż tak dokładny jak ten ze specjalnie napisanej aplikacji.
Aby w ogóle przystąpić do obliczania, trzeba poznać doskonale swoje ciało. Trzeba śledzić bardzo uważnie swoją miesiączkę przez co najmniej trzy miesiące i bardzo uważnie wszystko notować.
Należy codziennie obserwować swój śluz, a także mierzyć temperaturę ciała w tym samym miejscu o tej samej porze. Ciepłota ciała wzrasta po uwolnieniu jajeczka do jajowodu i utrzymuje się około dwóch dni.
Kolejnym objawem owulacji jest pojawiający się w przedsionku pochwy śluz szyjkowy, który jest lepki, rozciągliwy i przezroczysty, przypominający konsystencją białko jaja kurzego.
Skoro wiadomo, na co należy zwracać uwagę, czas przystąpić do obliczeń. Robi się to niejako od końca. Od najkrótszego cyklu odejmuje się 18 dni, by poznać pierwszy dzień płodny.
Jeśli chce się poznać datę ostatniego dnia płodnego, od najdłuższego cyklu należy odjąć 11 dni. Zazwyczaj okres menstruacji nie jest idealnie równy, więc data jajeczkowania może ulec zmianie.
Wpływ na to może mieć stres, infekcja, nadmierny wysiłek fizyczny. Dlatego tak ważne jest mierzenie temperatury i obserwowanie śluzu, by odpowiednio skorygować datę jajeczkowania.
Czym mogą objawiać się dni płodne?
Ponieważ celem cyklu menstruacyjnego jest doprowadzenie do zapłodnienia, kobiety w tym okresie mogą nieświadomie bardziej pragnąć zbliżeń z partnerem. Ponadto w czasie trwania dni płodnych śluz jest przejrzysty, śliski, lepki i rozciągliwy, o PH sprzyjającym plemnikom i ułatwiającym im przetrwanie oraz poruszanie się.
- Wisłoka Chicago Łączy - 28 listopada, 2024
- Jak przygotować akumulator przed zimą? - 20 listopada, 2024
- Tajniki dobrego snu - 25 października, 2024