Kiedy zdecydować się na leasing, a kiedy na wynajem długoterminowy?

leasing

by admin
0 comment
leasing

W obecnych czasach dostępne są różne sposoby finansowania pojazdów, wśród których można wskazać przede wszystkim leasing oraz wynajem długoterminowy. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także poznać zalety i wady obu rozwiązań.

 

Wykup samochodu

Wśród głównych aspektów odróżniających leasing od wynajmu długoterminowego można wskazać możliwość wykupu pojazdu. Po zakończeniu umowy leasingu bardzo często możliwy jest wykup użytkowanego samochodu, nawet za symboliczną kwotę, czyli 1% od wartości pojazdu. Natomiast w przypadku wynajmu nie ma takiej możliwości i pojazd jest po prostu zwracany do finansującego. Niektóre firmy oferują możliwość wykupu samochodu po zwrocie, jednak takie rozwiązanie wiąże się z bardzo dużymi kosztami.

Opłata wstępna

Kolejną różnicą pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym jest konieczność wniesienia opłaty wstępnej. Wpłata początkowa jest najczęściej wymagana przy leasingu, a jej wartość może być zróżnicowana. Najczęściej jest to od 10 do 20%, jednak istnieją także przedsiębiorstwa, które wymagają minimalnej wpłaty własnej, czyli 1%. Natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego nie ma konieczności wnoszenia wpłaty własnej, dzięki czemu można na początku zaoszczędzić.

Swoboda użytkowania samochodu

Podczas wyboru sposobu finansowania samochodu należy zwrócić uwagę także na taki aspekt jak swoboda jego użytkowania, która jest większa w przypadku leasingu. Klient, który wybiera leasing wraz z wykupem pojazdu, ma bardzo dużą swobodę co do podejmowania decyzji związanych z samochodem. Odwrotna sytuacja pojawia się podczas wynajmu długoterminowego, w którym klient nie ma możliwości decydowania o różnych aspektach eksploatacji pojazdu, czyli na przykład jego naprawach.

Usługi dodatkowe

Korzystanie z usług dodatkowych to kolejny istotny aspekt użytkowania pojazdu. Najczęściej w leasingu nie są użytkownikowi oferowane żadne dodatkowe usługi, co sprawia, że o wszystko musi zadbać w sposób samodzielny. W przypadku długoterminowego wynajmu pojazdu sytuacja jest odwrotna. Wypożyczalnia samochodów Kraków oferuje wiele usług dodatkowych, z których klient może bez przeszkód korzystać. Wśród nich można wskazać na przykład opłatę za serwis lub ubezpieczenie.

Dla kogo leasing?

Leasing będzie odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich osób, które planują wykup pojazdu po zakończeniu umowy, co nie jest możliwe w wynajmie długoterminowym. Oprócz tego leasing umożliwia większą swobodę korzystania z pojazdu i jego użytkowania, ponieważ klient w sposób samodzielny decyduje o najważniejszych aspektach. Nie ma w tym przypadku narzucanych limitów kilometrów.

Dla kogo wynajem?

Wynajem długoterminowy pojazdów jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które doceniają wygodę podczas użytkowania pojazdu i są za to w stanie więcej zapłacić. Klient płaci jedną, stałą ratę, która obejmuje wszystkie niezbędne aspekty korzystania z pojazdu, takie jak jego naprawy lub ubezpieczenia. Po zakończeniu umowy klient może wymienić samochód na inny i nie ma konieczności wykupywania go od firmy.

You may also like