Od czego zależą zarobki cyfrowych nomadów?
Digital “nomad”, czyli “cyfrowy nomada”, to nowy i coraz bardziej popularny styl życia i pracy. Polega on na wykonywaniu pracy zdalnej w wielu różnych miejscach, stale przemieszczając się i podróżując – także poza granicami kraju.
Pozwala to na uzyskanie osobistej wolności i lepszego balansu między życiem osobistym i życiem zawodowym.
Praca cyfrowego nomada dostępna jest przy tym coraz częściej nie tylko dla freelancerów i posiadaczy własnych biznesów działających w Internecie, ale także dla wielu grup pracowników etatowych.
Ze stylem życia cyfrowego nomada wiążą się swoboda i nowe możliwości, ale także wyzwania – wymaga on, zwłaszcza wobec osób pracujących za granicą, dobrej organizacji czasu pracy oraz zmierzenia się z odmiennością życia w innych krajach i kulturach.
Digital nomad – co to znaczy?
Digital nomad, czyli “cyfrowy nomada” to osoba, która prowadzi niezależny tryb życia, zarobkując dzięki nowym technologiom, przede wszystkim w Internecie. Pozwala to na swobodnie dobrany czas pracy, a także na swobodnie dobrane miejsce pracy.
W życiu cyfrowego nomady możliwe są częste zmiany miejsca zamieszkania, nie krępuje go bowiem przywiązanie do pracy w określonej lokalizacji.
Może swobodnie wybrać miejsce, w którym pracuje – kierując się nie tylko jego atrakcyjnością, ale także kosztami życia.
Styl życia cyfrowych nomadów pozwala więc na oszczędność na kosztach życia codziennego i kosztach mieszkania.
Cyfrowym nomadą może zostać przy tym nie tylko freelancer, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i zarabiający nieregularnie. Coraz częściej możliwy jest także wybór tego stylu życia przy regularnym zatrudnieniu lub przy prowadzeniu dużego, dochodowego własnego biznesu w Internecie.
Praca i styl życia “cyfrowego nomady” stały się w ostatnich latach popularne dzięki rozwojowi nowych technologii, szybkiego Internetu i mediów społecznościowych nie tylko na bogatym Zachodzie, ale także w wielu krajach egzotycznych, w których życie jest tanie.
Znaczenie miała także pandemia koronawirusa, kiedy to bardzo wiele osób przerzuciło się na ogólniej rozumianą pracę zdalną.
Powstały więc narzędzia, dzięki którym zarabiać można właściwie z dowolnego miejsca na świecie.
Cyfrowymi nomadami stali się często także youtuberzy, influencerzy i inni internetowi celebryci, co przyczyniło się do jeszcze większej popularyzacji tego stylu życia.
Cyfrowi nomadzi wybierają go jednak nie ze względu na modę, ale z powodu możliwości zwiedzania świata i poznawania nowych kultur w czasie pracy.
Równie istotne są oszczędności, które są dzięki niemu możliwe, a także lepszy balans pomiędzy czasem wolnym a pracą, w tym możliwość swobodnego wyboru czasu pracy, dostosowanego do osobistych preferencji.
Praca zdalna za granicą – dlaczego warto być cyfrowym nomadą?
Życie cyfrowego nomady jest nietypowe, ekscytujące, pełne niespodzianek.
Pozwala oderwać się od monotonii codzienności, przy zachowaniu możliwości zawodowego i finansowego sukcesu.
Jest jednak także pełne trudności i wyzwań, które wiążą się z życiem w nowych miejscach i obcych krajach.
Wymaga też pewnej dyscypliny w wydatkach i samodzielnym planowaniu czasu pracy. Jest to więc styl życia dla tych, którzy cenią dynamizm, swobodę i nowoczesność, są jednak przy tym dobrze zorganizowani.
Tryb życia dawnych nomadów kojarzymy przede wszystkim z częstymi podróżami na duże odległości.
Jego romantyzm wiąże się z brakiem przywiązania do konkretnego miejsca, a więc z wolnością.
Także dla współczesnego cyfrowego nomady ważna jest podróż, życie w drodze, i związana z tym wolność.
Cyfrowy nomada często zmienia miejsce zamieszkania: przemieszczając się w obrębie wielu krajów lub tylko jednego z nich.
W przypadku Polski bardzo łatwe jest podróżowanie po całej Unii Europejskiej, ze względu na jednolitość warunków prawnych.
Cyfrowy nomada może też decydować się na podróże w ciągu tylko kilku miesięcy lub tygodni w roku, nie rezygnując przy tym z pracy zawodowej.
Często praca zdalna cyfrowego nomady wiąże się nie ze zmniejszeniem, ale ze zwiększeniem możliwości rozwoju zawodowego.
Programiści, pisarze, graficy czy konsultanci mogą pracować dzięki niej bardziej efektywnie. Życie cyfrowego nomady nie oznacza przy tym samotności.
Wiele miast to “enklawy” cyfrowych nomadów, które umożliwiają co-working, dzielenie się doświadczeniami i życie w grupie przyjaciół.
Powstały nawet całe wspólnoty cyfrowych nomadów i przeznaczone specjalnie dla nich hotele czy zespoły mieszkań na wynajem.
Zapewniają one wyposażenie niezbędne w pracy zdalnej.
Cyfrowy nomada może mieszkać niemal wszędzie – pod warunkiem jednak, że ma zapewniony stały i pewny dostęp do Internetu i nowych technologii.
Dla stylu życia cyfrowego nomady typowa jest przy tym właśnie fascynacja technologią. Internet musi być przy tym na tyle szybki i niezawodny, by zapewniać możliwość udziału w telekonferencjach i kontaktu z klientami oraz współpracownikami o każdej porze dnia.
Życie cyfrowego nomady pozwala na znaczne oszczędności na kosztach życia i zamieszkania.
Wymaga to jednak bardzo starannego planowania wydatków w określonym budżecie. Zmiana miejsca zamieszkania może też narazić nas na niespodziewane koszty i przykre niespodzianki, które musimy uwzględnić w planowanych wydatkach.
Mimo że życie cyfrowego nomady może być bardzo tanie, nie zawsze zapewnia tę samą stabilność, co stała praca stacjonarna. Dotyczy to zwłaszcza freelancerów wybierających ten styl życia – a więc osób, których dochody są sezonowe i nieregularne.
Wielu cyfrowych nomadów szczególnie ceni sobie balans między życiem codziennym i pracą, który umożliwia ten styl życia.
Pozwala on na łączenie z pracą podróży i realizowania osobistych zainteresowań. Łatwiejszy staje się dzięki niemu rozwój osobisty czy też aktywność ruchowa na świeżym powietrzu.
Znaczenie ma też możliwość poznawania nowych kultur czy też po prostu zmiany klimatu na cieplejszy i bardziej przyjemny.
Żyć jak digital nomad – ile można na tym zarobić?
Cyfrowi nomadzi to grupa bardzo zróżnicowana zawodowo, nie ma więc jednych “widełek płacowych”, które obejmują wszystkich.
Najczęściej cyfrowymi nomadami zostają freelancerzy i osoby prowadzące biznes wyłącznie online. To styl życia odpowiedni np. dla branży kreatywnej – wybierają go graficy, youtuberzy czy też wszelkie inne osoby, które żyją z tworzenia contentu w Internecie.
Może być odpowiedni także dla księgowych i wirtualnych asystentów. Bardzo popularny jest również wśród programistów i innych osób pracujących w branży IT.
Digital nomad pracujący dla międzynarodowych klientów i form zagranicznych, w języku angielskim, może osiągać znacznie wyższe zarobki, niż osoba zatrudniona na tym samym stanowisku w Polsce.
Sprzyja temu także sam styl życia cyfrowych nomadów, który ułatwia nawiązywanie międzynarodowych kontaktów zawodowych.
Zarobki cyfrowych nomadów zależą także od formy zatrudnienia: ten styl życia praktykować można niekiedy także przy pracy na etacie, ze stałą pensją miesięczną.
Częściej wybierają go jednak freelancerzy, których zarobki bywają sezonowe i zmienne.
Praca zdalna za granicą a podatki i opłaty – jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę?
Większość krajów ma podpisane z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w związku z czym praca zdalna za granicą umożliwia odprowadzanie podatków zgodnie z prawem polskim.
Przyjmuje się przy tym, że w przypadku pracy na etacie praca zdalna za granicą wymaga zawsze uzgodnienia z pracodawcą.
Zgodnie z międzynarodowymi przepisami o podwójnym opodatkowaniu, podatki opłaca się w miejscu rezydencji podatkowej.
Miejsce rezydencji podatkowej to przy tym w świetle prawa “centrum interesów osobistych i gospodarczych” podatnika, jeśli przebywa on na danym terytorium dłużej, niż przez 183 dni w danym roku podatkowym.
Freelancer musi wziąć pod uwagę także składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotne, które opłacić musi samodzielnie, zgodnie z warunkami kraju, w którym pracuje.
Nieco inaczej jest w przypadku krajów Unii Europejskiej i całego Europejskiego obszaru gospodarczego wtedy, gdy digital nomad zatrudniony jest na etacie.
Przysługuje mu wtedy ubezpieczenie zdrowotne z NFZ – pod warunkiem jednak, że w delegacji pracuje przez okres nie dłuższy, niż 24 miesiące.