Łysienie okiem dietetyka

Łysienie

by admin
0 comment
Łysienie okiem dietetyka

Włosy na głowie dla wielu osób są niesamowicie istotnym elementem wyglądu nadającym atrakcyjności. Pełnią również funkcję ochronną oraz termoregulacyjną. Piękne, bujne włosy są atrybutem urody wielu osób, symbolem witalności i zdrowia, dodającym pewności siebie.

łysienie androgenoweWłosy również poniekąd decydują jak odbierają nas osoby z naszego otoczenia, niestety wiele osób skarży się na przedwczesne, intensywne ich wypadanie.

Utrata włosów może być spowodowana zarówno różnymi chorobami, stresem, reakcją na działanie chemioterapii jak i nieodpowiednią, ubogą w składniki odżywcze i mikroelementy dietą.

 

Kłopoty z włosami

Przeciętnie człowiek posiada od 100 do 150 tys włosów na głowie a ich cechy takie jak gęstość, grubość, kolor kształtuje się jeszcze przed urodzeniem. Należy rozróżnić czy wypadanie włosów jest jeszcze naturalnym procesem czy już zaczęły być realnym problemem.

łysienie plackowateStandardowy czas życia włosa to od 4 do 5 lat. Włosy nigdy nie rosną równomiernie i w tym samym tempie. Jeżeli skalp głowy jest zdrowy to najwięcej włosów znajduje się w  fazie anagenu czyli wzrostu ( w trakcie anagenu w mieszku włosowym mają miejsce intensywne podziały komórek).

Część z nich znajduje się w stanie spoczynku, kiedy to faza wzrostu włosa spowalnia aż do całkowitego zatrzymania aktywnego podziału komórek, a najmniejsza jej część ( szacuje się ją na około 10 do 15%) jest w fazie egzogenu, który polega na tym, że stary włos zostaje wypchnięty przez nowy włos będący w stanie anagenu.

przeszczep włosówProblem pojawia się gdy dochodzi do zaburzenia, którejkolwiek z faz cyklu życia włosa. Mają na to wpływ czynniki genetyczne, hormonalne czy też ingerencja zewnętrzna.

Najbardziej znanymi i najczęściej występującymi postaciami łysienia jest łysienie fizjologiczne związane z naturalnym procesem starzenia się człowieka czy też łysienie telogenowe, plackowate oraz androgenowe ( związane z hormonami).

 

Włosom szkodzi nie tylko zła dieta ale i stres

leczenie łysieniaZdrowa, zbilansowana dieta jest niezbędną podstawą do zachowania zdrowia, a niedobory są bardzo szybko widoczne na włosach i paznokciach.

Wiadomo jednak nie od dziś, iż włosom nie szkodzi wyłącznie zła dieta pełna niedoborów ale również przewlekłe stany stresu, będące fizjologiczną reakcją organizmu na nerwowe sytuacje.

Stres powoduje wytwarzanie dużej ilości neurohormonów, neuroprzekażników oraz neuropeptydów, prolaktyny oraz produkowanie szkodliwego kortyzolu, który bezpośrednio negatywnie oddziałuje na włosy, sprawiając iż mieszki włosowe stają się niedotlenione i niewystarczająco odżywione.

nadmierne wypadanie włosówWysoki poziom hormonu stresu jakim jest kortyzol jest winowajcą nadmiernego wypadania włosów.

Psychika odgrywa ważną rolę w leczeniu wypadania włosów. Główną przyczyną pojawienia się łysienia plackowatego jest stres.

Nie wystarczy zdrowo się odżywiać i zażywać suplementy bądź medykamenty aby pozbyć się problemu łysienia.

Należy również opanować umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. 

 

Co jeść, by mieć zdrowe i mocne włosy?

Problem wypadających włosów można załagodzić lub całkowicie wyeliminować za pomocą diety, gdyż to czym się żywimy wpływa nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. zdrowa dieta pozwala utrzymać włosy w dobrej kondycji. 

łysienie bliznowaciejąceDobrze zbilansowana dieta powinna się składać z dużej ilości białka, które jest budulcem skóry głowy, a którego niedobory wpływają na szybsze starzenie się włosów a w efekcie do ich wypadania.

Białko można dostarczyć organizmowi spożywając mięso, ryby, nabiał ze szczególnym uwzględnieniem jaj, różnego rodzaju zboża ( zwłaszcza amarantus oraz komosa ryżowa), jak również rośliny strączkowe ( ciecierzyca, fasola). 

Istotnym elementem diety na zdrowe włosy są antyoksydanty znajdujące się w owocach i warzywach. Witaminy szczególnie pożądane przez włosy to :

  • witamina A, którą znajdziemy w owocach dzikiej róży, brokułach, dyni, marchewce i morelach, a także w podrobach ( głównie w wątróbce ) oraz w maśle. Jej zadaniem jest stymulowanie mieszków do pracy aby utrzymać zdrowy wzrost włosa. Niedobór witaminy A powoduje suchość i łamliwość włosa. 
  • witamina C jest obecna w czarnej porzeczce, malinach, papryce, szpinaku oraz owocach jagodowych. W przypadku kiedy witaminy c brakuje, włosy stają się łamliwe, końcówki rozdwajają się a cebulki nie pracują prawidłowo. 
  • witamina E mieszcząca się w orzechach oraz oleistych nasionach, zielonych warzywach, jajkach oraz pełnoziarnistym pieczywie, makaronie lub po prostu w czystym zbożu. Witamina E korzystnie wpływa na porost włosów, ich nawilżenie oraz na jakość nowych włosów. 

przyczyny łysieniaNie tylko witaminy są niezbędne do zachowania dobrej kondycji włosa lecz również mikroelementy. Trio dla zdrowych włosów to cynk, miedź i żelazo.

Niedobór cynku prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Cynk znajdziemy w kiełkach, ziarnach, orzechach, gorzkiej czekoladzie, płatkach owisianych, pestkach dyni, wołowinie czy owocach morza.

Braki w obecności miedzi powodują zmiany w strukturze włosa. Miedź z powodzeniem jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wraz z kaszą,  nasionami, natką pietruszki oraz z kakao. U pań zaś brak żelaza zaś powoduje łysienie. Żelazo jest składnikiem kaszy jaglanej, sardynek, maku oraz soi.

Należy pamiętać, że na włosy niekorzystnie wpływają restrykcyjne diety eliminacyjne, które wraz z utratą wagi niosą za sobą utratę włosów. 

 

Niektóre składniki lepiej z diety po prostu wyłączyć

nadmiernym wypadaniem włosówNa podstawie wszystkich przedstawionych wyżej informacji wiemy już jakie składniki korzystnie wpływają na włosy, jednak może pojawić się pytanie co w takim razie należy ograniczyć bądź wyeliminować z diety. 

Aby zachować zdrowy wygląd włosa i jak najdłużej cieszyć się bujną fryzurą należy ograniczyć ilość wypijanej kawy, wysoko przetworzonych produktów ( z całkowitym wyłączeniem z diety słonych przekąsek takich jak chipsy, fast foodów lub jedzenia zawierającego duże ilości niezdrowego cukru).

Składnikami, które warto ograniczyć są kurczaki i indyki karmione antybiotykami. Takie mięso może zawierać w sobie szkodliwe dla zdrowia człowieka metale ciężkie. Również warto przyjrzeć się spożywanym każdego dnia środkom konserwującym, barwnikom i spulchniaczom. Sprawiają one, że z organizmu wypłukują się tak ważne dla włosów minerały i mają wpływ na odkładanie się toksyn. 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00