Męska cera

Męska cera

by admin
0 comment
Męska cera

mycia twarzyO stan swojej cery dbają nie tylko przedstawicielki płci pięknej, ale również panowie.

Warto byłoby jednak zdawać sobie sprawę z tego, że męska skóra twarzy nieco różni się od kobiecej.

Męski organizm wytwarza zdecydowanie więcej testosteronu, dlatego cera panów jest grubsza.

To jednak nie jedyna różnica.

Męska cera starzeje się również nieco wolniej. Zmarszczki nie są więc na niej tak szybko widoczne. Nie oznacza to jednak, że męska cera nie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

Najpierw należałoby jednak dowiedzieć się, jaki rodzaj skóry posiadamy. Wśród czterech podstawowych typów męskiej cery wymienić należy suchą, tłustą, mieszaną oraz wrażliwą.

Skóra sucha

pielęgnacji męskiej ceryNietrudno się domyślić, że skóra sucha jest dość trudna w codziennej pielęgnacji. Starzeje się również o wiele szybciej niż skóra tłusta czy mieszana.

Im bardziej odwodniony naskórek, tym mocniej widoczne są na nim zmarszczki.

Panowie borykają się ze skórą suchą najczęściej na skutek używania kosmetyków do golenia.

Bardzo często zawierają one w swoim składzie substancje, które naruszają barierę hydrolipidową naskórka. Wówczas przestaje być on odpowiednio natłuszczony. Skóra sucha jest zazwyczaj mało przyjemna w dotyku i pozbawiona zdrowego blasku. Nie jest to więc mat, z którym większość mężczyzn pragnie mieć do czynienia.

Jakie są jeszcze problemy skóry suchej? Należy wspomnieć o intensywnym łuszczeniu się, do którego może dochodzić na przykład na nosie. Naskórek może złuszczać się mocniej niż zwykle, jeśli skóra będzie narażona na działanie ujemnych temperatur oraz intensywnego, chłodnego wiatru.

pielęgnacja twarzyDobrze byłoby zatem podjąć działania, dzięki którym stan cery suchej ulegnie znaczącej poprawie.

No szczęście, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się niektórym panom wydawać. Wystarczy, że sięgniemy po delikatniejsze kosmetyki do golenia, a także po łagodne mleczko bądź żel oczyszczający.

Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry suchej jest jednak odpowiednio dobrany krem. Powinien bazować na składnikach aktywnych takich jak chociażby olej ze słodkich migdałów, olej arganowy czy kwas hialuronowy.

Skóra tłusta

krem nawilżającyNie brakuje panów, którzy borykają się z nadmiernie przetłuszczającą się skórą.

Bardzo często problem ten powiązany jest także z występowaniem nieestetycznych niedoskonałości.

Zazwyczaj są to stany zapalne oraz przebarwienia. Można jednak nie dopuszczać do ich częstego pojawiania się, dzięki uregulowaniu pracy gruczołów łojowych.

Pomogą w tym odpowiednio dobrane kosmetyki. Mowa tu między innymi o żelu oczyszczającym, a także o peelingu. Warto wykonać go raz w tygodniu, aby oczyścić pory.

Panowie posiadający skórę tłustą mogą być zadowoleni chociażby z pasty peelingującej z dodatkiem węgla aktywnego.

nawilżający kremWarto także pamiętać o tym, że skóra tłusta nie przepada za stresem ani za używkami.

Dobrze byłoby zatem nauczyć się skutecznych oraz bezpiecznych metod zwalczania nadmiernego napięcia emocjonalnego.

Wówczas gruczoły łojowe nie będą tak bardzo zmuszane do intensywnej pracy.

Warto mieć na uwadze także odpowiednio zbilansowaną dietę oraz systematycznie sięgać po wodę mineralną. Pomoc mogą przynieść także napary ziołowe, na przykład ten na bazie fiołka trójbarwnego.

Skóra mieszana

cerę tłustąCera mieszana to trzeci z czterech podstawowych typów skór męskich. Łączy ona w sobie cechy skóry suchej oraz skóry tłustej.

Nietrudno się zatem domyślić, że jest ona bardzo trudna w codziennej pielęgnacji.

Panowie posiadający cerę mieszaną borykają się zazwyczaj z przesuszonymi policzkami.

Nadmiernie przetłuszczają się natomiast czoło, nos, jak również broda. Określane są one mianem tak zwanej strefy T.

martwy naskórekUdana pielęgnacja skóry mieszanej jest jednak jak najbardziej możliwa.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest łatwa. Należy postawić na łagodny preparat myjący. Może być on dedykowany cerze suchej, jak i tłustej.

Warto byłoby także zwrócić uwagę na krem, który zadba o to, aby cera pozostawała w dobrej kondycji.

Uregulowanie pracy gruczołów łojowych sprawi, że skóra w strefie T nie będzie się nadmiernie przetłuszczała, a skóra na policzkach nie będzie tak mocno przesuszona.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to może być za mało. Warto byłoby więc zatroszczyć się także o wykonywanie łagodnego peelingu raz na jakiś czas.

wygląd skóryW przypadku skóry mieszanej najlepiej sprawdzi się peeling drobnoziarnisty.

Pomoże on w złuszczeniu martwego naskórka, co z kolei doprowadzi do oczyszczenia i odblokowania porów.

Niedoskonałości, o które w strefie T nietrudno, nie będą się więc tak często pojawiały. Dobrym pomysłem będzie także użycie maseczki, na przykład raz w tygodniu.

Na przetłuszczającą się skórę warto zastosować na przykład maskę z glinki zielonej, a na przesuszone policzki maskę z glinki różowej.

Takie działania powinny przynieść naprawdę zadowalające efekty. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo trzeba będzie na nie poczekać przez co najmniej kilka tygodni.

Skóra wrażliwa

skóry wrażliwejKolejnym typem męskiej cery jest ta wrażliwa. Jest ona narażona na naprawdę wiele różnego rodzaju problemów.

Przede wszystkim, musimy uważać przy doborze kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Najlepiej sięgać po preparaty bazujące na naturalnych składnikach aktywnych, które są hipoalergiczne.

Kremy i żele z wysoką zawartością sztucznych barwników i aromatów mogą doprowadzać do podrażnień skóry. Cera wrażliwa bardzo często staje się zaczerwieniona, jak również piekąca i swędząca.

Nie jest to niestety zbyt przyjemne. Ulgę mogą przynieść delikatne preparaty, które pomogą pozbyć się zdecydowanej większości problemów.

O cerę wrażliwą szczególnie mocno należy troszczyć się jesienią oraz zimą. Wówczas nasz skóra twarzy narażona jest na szkodliwy wpływ ujemnych temperatur, a także zimnego wiatru. Nie pomaga przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Panowie posiadający cerę wrażliwą oraz płytko unaczynioną mogą być bardziej narażeni na rozwój choroby, jaką jest trądzik różowaty. Aby się przed nią ustrzec, dobrze byłoby zadbać o stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Należy używać go nie tylko latem, ale również w pozostałe pory roku.

You may also like