Męski problem – co warto wiedzieć o impotencji?

Męski problem

by admin
0 comment
Męski problem-co warto wiedzieć o impotencji?

Zaburzenia wzwodu u mężczyzn (inaczej nazywane zaburzeniami erekcji lub impotencją) to dość powszechny problem, choć z reguły nie mówi się o nim głośno, mimo że dotyka nawet ludzi młodych i w pełni zdrowych. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny? Czy można temu zapobiec lub całkowicie wyleczyć?

Brak wzwodu, brak erekcji – co do tego prowadzi?

Zaburzenia erekcji to bardzo wstydliwy problem dla wielu mężczyzn, którzy wolą to przemilczeć niż otwarcie porozmawiać ze specjalistą.zwłóknienie ciał jamistych

W dodatku brak udanych kontaktów seksualnych często prowadzi do rozpadu więzi między dwojgiem ludzi, co może również skutkować krytyką ze strony płci pięknej, która jeszcze bardziej pogłębia problem z brakiem wzwodu.

Mężczyźni często sądzą, że takie problemy nie mogą ich dotyczyć, ponieważ ich zdaniem spotyka to jedynie alkoholików, pracoholików albo ludzi zakompleksionych, co nie jest jednak prawdą.

Przyczyn tego stanu może być naprawdę wiele, począwszy od zaburzeń hormonalnych, stosowania niektórych leków, a kończąc na blokadach psychicznych, które uniemożliwiają wzwód.

Problemy z erekcją spowodowane psychiką – co zrobić?

ciał jamistych prąciaProblemy z erekcją tego rodzaju mogą wynikać z występowania stanów lękowych, kompleksów, silnego stresu, a nawet z powodu depresji, dlatego tak ważne jest zainteresowanie się tym tematem i podjęcie odpowiednich kroków w celu pozbycia się zaburzeń.

Konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań oraz ogólnego wywiadu lekarskiego, dzięki czemu będzie można rozpoznać potencjalną przyczynę.

W leczeniu impotencji spowodowanej psychiką stosuje się metody z udziałem partnerki, a także terapię indywidualną oraz partnerską.

leczenie impotencjiIndywidualnie leczy się przyczyny związane z zahamowaniem oraz urazami seksualnymi, natomiast partnerska wskazana jest, gdy relacje w związku z partnerem są zaburzone.

Leczenie jest prowadzone przez seksuologa albo psychoterapeutę i najczęściej trwa od około 5 do 7 tygodni.

Zaburzenia erekcji – jak im zapobiegać?

aktywności seksualnejAby zapobiec zaburzeniom erekcji w przyszłości, bardzo istotna jest ogólna profilaktyka – dbanie o higienę pracy oraz umysłu.

Życie w ciągłym stresie wpływa negatywnie na organizm oraz psychikę mężczyzny, tym bardziej gdy stosowane są leki w postaci sterydów lub antydepresantów albo doskwiera mu brak snu.

Z tego powodu dobrym rozwiązaniem od czasu do czasu będzie zadbanie o swój odpoczynek i relaks, a także szczere rozmowy z partnerką w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów seksualnych.

Wsparcie w związku jest bardzo istotne zarówno w początkowym stanie, jak i w przypadku zaawansowanego problemu ze wzwodem.

Ignorowanie wszelkich oznak wyłącznie pogorszy tę kwestię i sprawi, że wstyd jeszcze bardziej pogłębi wspomniany problem, który można skutecznie rozwiązać u specjalisty.

Jakie są przyczyny zaburzeń?

organiczne zaburzenia wzwodu prąciaCzęstą przyczyną zaburzeń wzwodu jest niezdrowy, siedzący tryb życia, otyłość lub nadwaga, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu oraz zażywanie narkotyków.

Osoba żyjąca we wskazany sposób może borykać się z problemem z erekcją, nawet jeśli jest to bardzo młody mężczyzna.

Innymi przyczynami są oczywiście choroby, przebyte urazy, zażywanie konkretnych leków oraz czynniki psychogenne, które równie bardzo jak niezdrowy tryb życia zwiększają możliwość wystąpienia impotencji.

wygląda leczenie impotencjiZe względu na tak wiele przyczyn bardzo istotną kwestią staje się ustalenie źródła problemu, by móc skutecznie go wyeliminować, zanim rozwinie się znacznie bardziej.

Po ustaleniu przyczyny lekarz wybierze najdopowiedniejszą metodę leczenia – farmakologiczną, zabiegową lub psychoterapię, które łączone znacznie zwiększają szansę na wyleczenie.

Jakie choroby mogą powodować zaburzenia erekcji?

Biorąc pod uwagę konkretne choroby, zaburzenia erekcji mogą być następstwem, takich chorób jak m.in.:

  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby tarczycy,
  • dysfunkcji układu nerwowego (neuropatia),
  • zaburzenia hormonalne,
  • depresja, zaburzenia lękowe,
  • stwardnienie rozsiane,
  • niewydolność nerek i wątroby,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • bezdech nocny.

Aby zapobiec wystąpieniu impotencji lub pogłębienia się objawów, ważne jest podjęcie odpowiednichprzyczyny impotencji kroków w przypadku wystąpienia któregokolwiek ze wspomnianych schorzeń i skonsultowanie się z lekarzem jak najszybciej.

Lepiej jest zapobiegać zaburzeniom niż doprowadzać organizm do złego stanu i pozwolić chorobom się rozwijać.

Do jakiego lekarza udać się po pomoc?

Mimo że mężczyźni z reguły uznają zaburzenia erekcji za temat tabu i z powodu wstydu starają się leczyć ten problem na własną rękę, ukrywając to przed swoją partnerką oraz najbliższymi, konsultacja lekarska i tak jest konieczna, tym bardziej że może być to objaw rozmaitych chorób wymagających leczenia.

leki hormonalne Niewłaściwe przyjmowanie leków oraz towarzyszący impotencji stres może wyłącznie pogłębić stan i prowadzić do komplikacji.

Najpierw warto zwrócić się do własnego lekarza rodzinnego, który mimo że nie będzie w stanie ustalić konkretnej przyczyny, być może będzie mógł zasugerować na podstawie analizy dotychczasowych kłopotów zdrowotnych możliwy powód zaburzeń i skierować do właściwego specjalisty, który odpowiednio się tym zajmie, np. urolog, seksuolog albo psychiatra.

Czasami konieczna jest wizyta u różnych specjalistów w celu ustalenia źródła problemu.

Jak leczy się zaburzenia erekcji?

skrzywienie prąciaIstnieje kilka możliwości leczenia braku wzwodu, a metodę wybiera się w zależności od ustalonej przez lekarza przyczyny.

Pod uwagę brane są: farmakoterapia, psychoterapia oraz inne metody leczenia (np. zmiana trybu życia).

Warto jednak mieć na uwadze wyleczenie również podstawowych schorzeń, które spowodowały wystąpienie impotencji.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia dotyczy przyjmowania leków w postaci tabletek inhibitory fosfodiestrazy typu 5 (PDE5), a ich mechanizm polega na umożliwieniu uzyskania erekcji ze względu na blokowanie enzymu PDE5.

stężenie wolnego testosteronuWśród leków dostępne są: sildenafil, vardenafil, tadalafil oraz avanafil różniące się przede wszystkim dawkowaniem.

Efektami ubocznymi tej farmakoterapii mogą być: ból głowy i pleców, uczucie zatkanego nosa oraz zaburzenia widzenia.

Testosteron również jest bardzo ważny w leczeniu zaburzenia, dlatego w przypadku jego niedoboru lekarz zaleci odpowiednią suplementację, która znacznie poprawi odpowiedź na leczenie PDE5i.

Należy jednak ściśle konsultować się w tych sprawach z lekarzem i nie przyjmować żadnych suplementów na własną rękę, co mogłoby skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.

krótkotrwałe zaburzenia erekcjiIstnieje również alternatywa dla leczenia farmakologicznego i są to aparaty próżniowe, które powodują napływ krwi do ciał jamistych, co pozwala na uzyskanie wzwodu.

Te preparaty mogą być stosowane bez recepty, choć istnieje szansa wystąpienia bólu i dyskomfortu, a także problemów z ejakulacją.

Przed podjęciem decyzji o ich zakupie dobrze jest skonsultować tę kwestię z lekarzem, szczególnie w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków.

Psychoterapia

przyczyn impotencjiDla pacjentów z problemami psychogennymi zalecana jest konsultacja z psychiatrą, seksuologiem albo psychologiem, który dokładnie wybada przyczynę na tle psychicznym.

Jeśli przyczyną okaże się depresja, konieczne będzie zastosowanie leków przeciwdepresyjnych oraz odpowiednia psychoterapia, która zwiększy skuteczność terapii w zależności od problemu.

Inne metody leczenia impotencji

najczęstsze przyczyny impotencji Pozostałymi metodami leczenia zaburzeń erekcji to iniekcje do ciał jamistych, preparaty docewkowe oraz leczenie skojarzone, a w ostateczności również zabiegi operacyjne. Iniekcje stosowane są, gdy pacjent nie chce przyjmować leków doustnie albo metoda PDE5i nie przynosi żadnych rezultatów.

W przeciwieństwie do wspomnianej metody – iniekcje nie wymagają pobudzania seksualnego.

Do zabiegów operacyjnych należy wszczepienie protezy prącia, co jest niezwykle skuteczne, choć niesie ze sobą ryzyko powikłań, takich jak: zakażenie, krwiak, zatrzymanie moczu, erozja tkanki albo konieczność usunięcia protezy.

Skuteczność innych metod powinna jednak być wystarczająca, by nie było potrzeby ingerencji w postaci protezy.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00