Męskie koszule jakie są rodzaje, jak nosić?

Męskie koszule

by admin
0 comments
Męskie koszule
Męskie koszule to jeden z tych elementów garderoby, który powinien się znaleźć w każdej męskiej szafie. Jedni muszą zakładać koszulę do pracy, inni niechętnie wkładają ją na imprezę rodzinną, a jeszcze inni z przyjemnością noszą koszule na co dzień.
W sklepach znajdziemy szeroki wybór koszul różniących się kolorem, krojem, materiałem. Jak się w tym wszystkim połapać, jaką wybrać, jak i z czym nosić? Zacznijmy od początku.

Jakie są rodzaje koszul męskich?

Koszule męskie klasyfikujemy według dedykowanej postury lub stopnia formalności.

koszule męskie

koszule męskie

Mężczyzna o większej posturze powinien szukać modelu regular fit lub casual fit. Jest to prosty, uniwersalny krój, pasujący do każdej sylwetki.

Mężczyźni mogący się pochwalić atletyczną figurą, śmiało mogą wybrać koszulę typu slim fit. To model wytaliowany, podkreślający sylwetkę i świetnie się prezentuje z garniturem.

Według stopnia formalności, koszule dzielimy na:

  • Formalne — najpopularniejszy wybór to koszula w kolorze białym, błękitnym lub różowym, z kołnierzem włoskim. Koszule do muchy powinny posiadać plisę kryjącą guziki. Najbardziej formalny i elegancji model mankietu to taki zapinany spinkami. Istnieją też podwójne mankiety, które możemy zapinać i guzikiem i spinką. Do dobre rozwiązanie, jeśli szukamy uniwersalnego modelu pasującego do wielu okazji i stylizacji.
  • Półformalne — czy też biznesowe. Nadają się na służbowe spotkanie lub przyjęcia rodzinne. Modele różnią się miedzy sobą rodzajem kołnierza, mankietu, lecz we wszystkich preferuje się jednolitość i stonowane kolory. W tej kategorii znajdujemy modele takie jak Winchester, OCBD, pin collar.
  • Nieformalne (casualowe) – np. model Gingham. Koszule w kratę, które można założyć do kina lub na spotkanie z przyjaciółmi.

Rodzaje tkanin koszul męskich

modne koszule męskieWyróżniamy trzy podstawowe materiały: bawełna, len i poliester. Najpopularniejszym rozwiązaniem są koszule bawełniane.

Większość producentów oferuje takie koszule, ponieważ zapewniają komfort noszenia, a sam materiał jest powszechnie dostępny.

Na upalne dni polecane są koszule lniane. Zapewniają odpowiedni przewiew, co jest bardzo doceniane podczas wesel w sezonie letnim. Ponadto len nie rozciąga się, nie mechaci i podobnie jak bawełnę wygodnie się go nosi.

Poliester to tkanina sztuczna, którą zdecydowanie wyróżnia niska cena. Poliester jest odporny na zabrudzenia, jednak traci na przepuszczalności powietrza i estetyce.

Rodzaje bawełnianych tkanin koszulowych

Bawełna jest szerokim pojęciem, ponieważ jest to nazwa rośliny, z której wytwarza się tkaniny. Zatem pod nazwą “tkanina bawełniana” możemy znaleźć:

  • satyna — polecany materiał na koszule biznesowe, ma wiele zalet użytkowania i bardzo elegancko się prezentuje;
  • oxford — tkanina o charakterystycznej fakturze;
  • popelina — klasyczna tkanina koszulowa, bardzo chętnie wykorzystywana przez producentów i doceniana za wytrzymałość;
  • twill — tkanina popularna niemal na równi z popeliną, jednak bardziej odporna na gniecenie się;
  • pika — tkanina o charakterystycznym splocie, jest dwuwarstwowa, sztywna i wytrzymała.

Jak powinna prawidłowo leżeć na ciele męska koszula?

eleganckie koszuleWyjątkowo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru koszuli.

Koszula nie powinna być luźna, ale też nie powinna krępować ruchów.

Z pomocą przychodzą eksperci, którzy opracowali kilka prostych testów pomocnych w dobraniu koszuli.

  • Test kołnierzyka — prawidłowo dobrana koszula, zapięta pod samą szyję powinna pozwalać nam na włożenie za mankiet jednego palca. Jeśli palec się nie mieści — koszula jest zbyt ciasna, jeśli mieści się więcej palców — jest zbyt luźna.
  • Ręce do góry! Koszula wyszła ze spodni, odsłaniając całe podbrzusze? Szukajmy innej.
  • Pozycja jak do przysiadu, czyli wyprostowane ręce wyciągnięte przed siebie. Mankiet dobrze dobranej koszuli powinien nadal sięgać za nadgarstek. Jeśli jest inaczej — koszula nie jest odpowiednia.
  • Test brzuszka — należy usiąść na krześle, wypiąć pierś, wziąć kilka głębokich wdechów i obserwować, czy guziki się nie rozchodzą. Jeśli tak się dzieje, to znak, że koszula jest za ciasna.
  • Test motylka — zegnij ręce w łokciach i spróbuj kręcić ramionami. Jeśli materiał pod pachami napina się — koszula będzie krępować nam ruchy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze koszuli?

komfortowe koszule bawełnianePodstawowym aspektem są preferencje kupującego. Inną koszulę zakładamy na randkę, inną na eleganckie przyjęcia a jeszcze inną nosimy do pracy. Należy zwrócić uwagę na długość rękawa, materiał, wzór.

Ważne jest czy rękawy koszuli zapinają się na guzik, czy na spinki. Warto zaznaczyć, że dostępne są uniwersalne modele, które możemy zapiąć i spinkami i guzikiem.

Rodzaje koszul męskich. Czy kupować koszule z ozdobnikami i kolorowymi wykończeniami?

Aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, należy zastanowić się, czy szukamy koszuli, która ma być uniwersalna na wiele różnych wyjść, czy kupujemy kolejną koszulę do naszej kolekcji?

Istnieje popularne stwierdzenie, że jeśli kobieta ma szafę pełną ubrań, a nie wie, w co się ubrać, to brakuje rzeczy bazowych. Wzorzyste tkaniny, jaskrawe kolory, kontrastujące obszycia i inne rzucające się w oczy ozdoby działają niekorzystnie na uniwersalność ubrania.
Zatem mając już pokaźną kolekcję koszul, można wybrać oryginalny model. Jeśli jednak na co dzień preferujemy styl sportowy, a koszuli potrzebujemy na wesele, to skupmy się na klasycznych modelach, które będą pasować do każdego garnituru.

Rodzaje kołnierzyków męskich koszul

    • łamany — najbardziej formalny rodzaj kołnierzyka, nazywany też smokingowym, ponieważ właśnie z nim jest głównie zestawiany; do tego typu kołnierzyka zakładamy muchę,
    • włoski — kołnierzyk występujący w formalnych modelach koszul, nadaje się na przyjęcia i sytuacje biznesowe, można go nosić z krawatem, ale dopuszczalne jest noszenie bez żadnych dodatków,
    • klasyczny — najpopularniejszy rodzaj kołnierzyka, podobnie jak łamany często występuje w bardzo formalnych modelach koszul, jest przeciwieństwem kołnierza włoskiego; najlepiej nosić z krawatem,
    • button down — kołnierzyk z guzikami, spotykany często w koszulach nieformalnych, casualowych; można go nosić z krawatem lub bez;
    • stójka — charakterystyczny kołnierzyk bez wyłogów; nie zakłada się do niego krawata ani muchy; spotykany w koszulach sportowych, nieformalnych.

Podstawowe zasady noszenia koszul

koszula męskaPowszechnie uznawaną etykietą w dziedzinie ubioru jest dress code. Ten zbiór zasad określa między innymi to, jak należy nosić koszule, w jaki sposób dobierać je do okoliczności, z czym ją zestawić i wiele innych.

Koszula w spodniach czy na wierzchu?

Może się mylnie wydawać, że męskie koszule można nosić wyłącznie schowaną w spodnie. Czy na pewno tak jest? I tak i nie.

Koszula w spodniach

W sytuacjach formalnych i półformalnych bezsprzecznie należy nosić koszulę w spodniach. Wyciągnięta koszula przy garniturze zawsze będzie wyglądać niechlujnie, optycznie deformuje sylwetkę i stylizacja traci na jakości.

Na spotkaniach biznesowych i eleganckich galach nie wypada tak się prezentować.

Koszula na wierzchu (poza spodniami)

tanie koszule męskieA co w sytuacjach nieformalnych? Koszule casualowe, które są krótsze od formalnych, można nosić na wierzchu. Umownie można wyciągać koszule, których długość nie przekracza połowy rozporka.

Oczywiście mówimy wyłącznie o sytuacjach nieformalnych, jak spotkanie z przyjaciółmi, czy wyjście do kina.

Czy noszenie koszul z krótkimi rękawami to obciach?

Rozmawiając o tego typu garderobie, mamy przed oczami pana w ciemnym garniturze, pantoflach i białej koszuli. A co z koszulami z krótkim rękawem?

Otóż w stylu sportowym, casualowym i na bardzo nieformalnych spotkaniach koszule z krótkim rękawem są jak najbardziej w porządku!

Czy można założyć koszule z krótkim rękawem do garnituru?

Absolutnie nie. Według dress code jest to uznane za nieeleganckie. Do garnituru zakładamy obowiązkowo koszule z długim rękawem.

Jakie spodnie dobrać do koszuli?

Tu również wszystko zależy od modelu koszuli i okoliczności. Formalne koszule najlepiej nosić z garniturem lub smokingiem.

Do półformalnych możemy wybierać w spodniach bawełnianych czy chinosach. Natomiast styl sportowy i nieformalne spotkania rządzą się swobodą wyboru.

Czy można założyć krótkie spodnie do koszuli?

Uważa się, że dorosłym mężczyznom nie wypada zakładać krótkich spodenek, gdyż jest to niepoważne i przystoi wyłącznie małym chłopcom. Jednak moda się zmienia i pewne zasady można w określonych sytuacjach naginać.

Jeśli wybieramy się np. na rodzinnego grilla na działce, to jak najbardziej możemy założyć krótkie bawełniane spodnie do casualowej koszuli.

Jakie spodnie do męskich koszul casualowych?

Jeśli okoliczności również są nieformalne jak rodzaj koszuli, możemy założyć dowolne spodnie. Mogą być to jeansy, chinosy czy nawet krótkie spodenki.

Jakie spodnie do koszuli w kratę?

Koszule w kratę są spotykane w stylu nieformalnym, więc świetnie się sprawdzą w zestawie z jeansami, ale też możemy założyć eleganckie spodnie bawełniane. Dużo też zależy, czy stylizacji ma dopełnić krawat, czy nie.

Jak dobrać krawat do męskiej koszuli?

Przez pewien czas panowała moda dobierania koloru krawatu do sukienki partnerki. Jednak ta moda odeszła już do lamusa i stosujemy się do ogólnie przyjętych zasad dress code.

Jak dobrać krawat do białej koszuli?

Biała koszula daje szerokie możliwości doboru krawatu. Powinno się jednak unikać zbyt jasnych kolorów, krawat powinien się wyróżniać, więc można tu postawić na ciekawe wzory.

Jak dobrać krawat do koszuli w jednolitym kolorze?

Przy jednolitych koszulach panuje podstawowa zasada: krawat powinien być w kolorze ciemniejszym niż koszula. Do błękitnej lub różowej koszuli świetnie się sprawdzi granatowy, lub bordowy krawat.

Jaki krawat do koszuli w kratę?

Zdecydowanie odradzany jest krawat w wyraziste wzory (na przykład w paski). Tu zaleca się na prostotę i stonowany jednolity krawat.

You may also like