Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na założenie nakładek na zęby. Kto w końcu nie marzy o ładnym uśmiechu? Czym właściwie są wspomniane nakładki, jakie ich rodzaje można wyróżnić i które wybrać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Czym są nakładki na zęby i kiedy warto się na nie zdecydować?
Nakładki na zęby to licówki. Stanowią szybki i prosty sposób na poprawę wyglądu swojego uzębienia. Trudno więc dziwić się ich rosnącej popularności. Przy okazji dobrze dobrane nakładki mogą rozwiązać wiele problemów praktycznych.
Licówki skutecznie maskują zęby żółte, które trudno jest wybielić za pomocą zwykłych past wybielających. Dla wielu osób jest to spełnienie najskrytszych marzeń.
Nakładki dość dobrze sprawdzają się też w przypadku zębów krzywych, które dalekie są od ideału. Można po nie sięgnąć, gdy naturalne uzębienie jest nieco uszkodzone.
Rodzaje nakładek na zęby – jak wybrać najlepsze dla siebie?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nakładki na zęby to wbrew pozorom dość szeroka kategoria produktów. Do wyboru są np. licówki kompozytowe czy porcelanowe. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. W wyborze powinien pomóc stomatolog, uwzględniając wiek pacjenta, stan jego zębów i budżet, którym dysponuje.
Zazwyczaj to licówki porcelanowe są uważane za najbardziej wytrzymałe. Poza tym prezentują się naprawdę naturalnie. Jednak są też dość drogie. Nakładki z kompozytu kosztują mniej i wykonać je można w ciągu jednego dnia. Ich trwałość nie jest niestety zbyt wysoka. Do wyboru są także cienkie nakładki lumineers, ale nie można ich stosować w przypadku wszystkich osób.
Proces aplikacji nakładek na zęby – co powinieneś wiedzieć?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, sporo zależy od rodzaju wybranych licówek. Te porcelanowe wymagają najpierw usunięcia pewnej ilości szkliwa z zęba. Potem robi się odcisk i nakłada nakładki tymczasowe.
Dopiero po jakimś czasie pacjent ma zakładane licówki docelowe. Dla odmiany nakładki kompozytowe są często mocowane już na pierwszej wizycie. Kompozyt kształtowany jest na zębie i utwardzany za pomocą specjalnego światła.
Jak dbać o nakładki na zęby?
Okazuje się, że pielęgnacja licówek wcale nie jest trudna. Odbywa się to w podobny sposób, jak przy normalnym uzębieniu. Zęby trzeba oczywiście codziennie czyścić i nitkować. To pozwala na utrzymanie zdrowia dziąseł.
Warto zainwestować na pewno w miękką szczoteczkę do zębów i pastę, która nie ma w składzie materiałów ściernych. Trzeba też regularnie odwiedzać stomatologa – to niezwykle ważne. Kluczem do sukcesu jest np. systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, co w domu trudno jest zrobić samodzielnie.
Licówki są odporne na przebarwienia, ale mimo to duża ilość kawy, herbaty czy czerwonego wina sprawić mogą, że nakładki z czasem staną się mniej białe. Problematyczne bywa też palenie papierosów.
Czy nakładki na zęby będą dobre dla każdego?
Licówki to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, ale nie jest odpowiednie dla każdego. Z czego to wynika? Nakładki założone mogą być jedynie na zęby zdrowe. Zdrowe muszą być także dziąsła.
Nie mogą więc sobie na nie pozwolić osoby cierpiące na próchnicę czy zmagające się z zapaleniem dziąseł. Trzeba się najpierw wyleczyć. Licówki kiepsko sprawdzają się ponadto na zębach cienkich i słabych. Mowa tutaj nakładkach porcelanowych, które najpierw wymagają spiłowania części szkliwa.
Z licówek raczej muszą zrezygnować osoby, które w nocy zgrzytają zębami. To może szybko uszkodzić nakładki. Wtedy lepiej zdecydować się np. na korony protetyczne. Na końcu trzeba wspomnieć o budżecie, bo licówki często nie są tanie.
Często zadawane pytania przez pacjentów dotyczące nakładek na zęby
Licówki z roku na rok zyskują na popularności. Dla wielu osób to najlepszy sposób, aby cieszyć się idealnie białym uśmiechem. W tym miejscu odpowiadamy na najczęstsze pytania pacjentów na temat nakładek na zęby.
Czy nakładki na zęby są bolesne?
Nie trzeba się bać nakładania licówek na zęby. Dentysta stosuje w tym przypadku zazwyczaj znieczulenie miejscowe. Pacjent nie czuje więc żadnego bólu. Pojawić się jedynie może uczucie lekkiego dyskomfortu.
Jak długo mogą przetrwać nakładki na zęby?
Jeśli licówki będą w odpowiedni sposób pielęgnowane, posłużyć niejednokrotnie mogą do 15 lat. To wbrew pozorom rozwiązanie bardzo trwałe i jest to wydatek, który się opłaca.
Czy mogę normalnie jeść z nakładkami na zęby?
Oczywiście nakładki na zęby w żaden sposób nie przeszkadzają w spożywaniu posiłków i piciu napojów. Można z nimi funkcjonować zupełnie normalnie.
Czy mogę wybielać nakładki na zęby?
Licówek nie można już dalej wybielać. Trzeba więc na samym początku dobrze przemyśleć kwestię ich kolorystyki i omówić to ze swoim stomatologiem.
Bonding czy licówki – co wybrać?
Od pewnego czasu na popularności zyskuje także bonding zębów. Jest to metoda odbudowy zębów, która polega na nałożeniu na nie cienkiej warstwy kompozytu. Jeśli defekty nie są duże, bonding sprawdza się naprawdę dobrze. Materiał kompozytowy jest dopasowywany do kolory uzębienia pacjenta. Bonding jest jednak mniej trwały niż licówki. Po jakimś czasie wymagać może zatem odnowienia.
Wybór między bondingiem a nakładkami na zęby to w dużej mierze kwestia indywidualnych potrzeb. Bonding to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybkiej korekty uzębienia. Na tę metodą stawiają pacjenci, którzy nie chcą dużej ingerencji w jamie ustnej i mają mimo wszystko dość ograniczony budżet.
Licówki sprawiają, że uśmiech staje się wręcz idealny. Są trwałe i odporne na przebarwienia. Prezentują się dobrze nawet przez kilkanaście lat.
Kiedy można założyć licówki na krzywe zęby?
Nakładki niejednokrotnie założyć można nawet na krzywe zęby, ale wcześniej trzeba się oczywiście skonsultować ze specjalistą. Licówki zakłada się na zęby, które są delikatnie przekrzywione lub mają nieregularny kształt. Sprawdzają się dobrze w przypadku diastem, a więc szpar między zębami. Czasami stosowane są jako uzupełnienie leczenia ortodontycznego. To na pewno dobre rozwiązanie dla tych osób, które w krótkim czasie chcą znacznie poprawić wygląd swojego uzębienia.
Ostateczna decyzja powinna należeć oczywiście do lekarza. Są bowiem niestety pewne przeciwwskazania do zakładania licówek: bruksizm (zgrzytanie zębami), duże wady zgryzu, próchnica, choroby przyzębia, nadwrażliwość zębów czy za mała ilość szkliwa itd.
Licówki kompozytowe czy porcelanowe?
Wybierając licówki, trzeba zdecydować się na ich konkretny rodzaj. W zasadzie wybór ogranicza się zazwyczaj do nakładek kompozytowych i porcelanowych.
Nakładki kompozytowe powstają z żywicy i często są nakładane na zęby w czasie jednej wizyty u stomatologa. Nie są zbyt drogie i nie wymagają dużej ingerencji w uzębienie. Z drugiej strony są mniej trwałe i mogą z czasem się przebarwiać. Licówki porcelanowe produkowane są już w laboratorium na podstawie konkretnych wytycznych.
Dlatego cechuje je duża wytrzymałość, a przy tym prezentują się bardzo naturalnie. Są w dużej mierze odporne na przebarwienia. Ich wybór wymaga już jednak dość mocnej ingerencji w zęby – trzeba usunąć z nich część szkliwa. To poza tym rozwiązanie dość drogie.
Ile właściwie kosztują nakładki na zęby?
Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Sporo zależy od rodzaju wybranych licówek, ich ilości, renomy stomatologa, który je zakłada czy konieczności wykonania dodatkowych zabiegów.
Licówki kompozytowe są zdecydowanie najtańsze. Jedna kosztuje średnio 500 złotych. Wykonywane są bowiem przez dentystę w gabinecie. Jednak ich wadą jest dość niska trwałość i podatność na przebarwienia.
Licówki porcelanowe są bardziej wytrzymałe, ale i niestety znacznie droższe. Jedna kosztować może od 1500 do nawet 3000 złotych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu nakładki są solidne i stanowią inwestycję na wiele lat.
Jeszcze droższe są licówki pełnoceramiczne – jedna to koszt nawet 4500 złotych. Produkowane są z ceramiki wysokiej jakości i przypominają naturalne zęby. Pod względem odporności na uszkodzenia nie mają sobie równych.