Nowy Fiat 500. Zasięg? Na dachu fabryki w Turynie bez znaczenia!

Nowy Fiat 500

by admin
0 comment
Fiat 500

Nowy Fiat 500. Zasięg elektryka to problem? Nie w tym wydaniu. W muzeum Fiat e-500 jeździ po dachu turyńskiej fabryki. A to pierwsza z atrakcji.

 

Lingotto. Fiat realizuje kolejne pomysły na fabrykę

 

Włosi znają się na stylu. I żeby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do serca marki, czyli włoskiego miasta Turyn. Tam znajduje się legendarna fabryka Lingotto.

Nowy Fiat 500To piętrowy budynek, w którym lata temu składana była pierwsza generacja Pięćsetki.

Obiekt przez lata stał jednak pusty. Powód? Włosi nie chcieli go burzyć. Z drugiej strony z uwagi na piętrową konstrukcję, nie nadawał się do produkcji kolejnych modeli. Teraz pusty już nie stoi. Fiat stworzył w nim bowiem muzeum “Casa 500”.

 

Fiat, Turyn, fabryka. Ślimakowy wjazd i mało współczesne hale

 

Lingotto to niezwykle ciekawy budynek. Wznoszono go w latach 1916 – 1923 i z lotu ptaka przypominał nieco… zaparkowany na lądzie statek wycieczkowy. A wszystko za sprawą konstrukcji.

To piętrowa fabryka, w której hale na poszczególnych piętrach zostały połączone efektownym zjazdem ślimakowym.

Tak, Lingotto to kawał historii samochodów Fiata. Budynek działał od roku 1923 do 1982. Później nikt nie miał pomysłu na jego zagospodarowanie. Aż do momentu utworzenia muzeum Pięćsetki.

 

Nie tylko nowy Fiat 500. Raczej historia Pięćsetki

 

Muzeum składa się z 700 m2 powierzchni ekspozycyjnej. W czasie jej pokonywania można poznać aż trzy generacje legendarnego malucha z Włoch. Poza tym zwiedzający mogą zobaczyć galerię Pinacoteca Agnelli oraz odwiedzić kawiarnię utrzymaną we włoskim stylu. Jej centralnym punktem jest oczywiście Fiat 500, ale wykonany w całości z drewna.

 

Nowy Fiat 500, Lingotto i tor na dachu!

 

fiatI choć lista atrakcji już brzmi imponująco, ostatnio Włosi dołożyli do niej kolejną. Na dachu fabryki Lingotto znajduje się tor testowy.

Przypomina nieckę. I teraz zostanie… udostępniony zwiedzającym. Ci będą się mogli przejechać po nim nowym Fiatem 500, a więc tak właściwie to elektrycznym Fiatem 500.

A pikanterii sprawie dodaje fakt, że obiekt został zmodernizowany. Teraz nie wygląda jak kawałek asfaltu, a droga poprowadzona przez rajski ogród.

 

Tor testowy Fiata na dachu. Teraz dostępny dla każdego.

fiat 500

W skrócie zwiedzający mogą przejechać się elektryczną Pięćsetką na torze otoczonym przez 40 tys. roślin i umieszczonym na dachu 28-metrowego budynku z 1923 roku, który nie dość, że znajduje się w Turynie, to jeszcze oferuje piękny widok na panoramę miasta i góry.

Zła informacja? Te są tak właściwie dwie.

Po pierwsze wizytę należy zarezerwować. Popyt może być spory!

Po drugie przejazdy po torze dostępne są tylko w poniedziałki.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00