Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku. Mandat?

odśnieżanie

by admin
0 comment
Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku. Mandat?

Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku to wykroczenie. Kierujący może otrzymać mandat z tytuły złamania art. 97 KW. Ile wynosi kara?

 

Odpalam silnik i biorę się za odśnieżanie. Czy to dobry pomysł?

 

Procedura odśnieżania samochodu o poranku wygląda następująco. Kierowca po dotarciu do samochodu odpala w nim silnik, a następnie bierze się za odśnieżenie karoserii. W czasie, w którym będzie zrzucał biały puch z nadwozia, silnik dogrzeje się. W efekcie już w pierwszych kilku minutach jazdy z kanałów wentylacyjnych popłynie ciepłe powietrze.

 

Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku to wykroczenie!

 

Większość kierowców w Polsce w takim schemacie nie widzi niczego złego. Tyle że to wynika bezpośrednio z nieznajomości prawa. Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku to bowiem wykroczenie. Złamanie prawa wynika z naruszenia dwóch aktów.

 

  • Zabrania się kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym – art. 60 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • Postój to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę – art. 2 pkt 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

 

Ile wynosi mandat za odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku?

 

Kierowcy wiedzą już w tym punkcie, że odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku to wykroczenie. A wykroczenie w razie ujawnienia przez stróżów prawa zostanie ukarane. Na jakiej podstawę? Tą daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Jeżeli chodzi o wysokość kary, wszystko zależy od ostatecznej kwalifikacji czynu przez funkcjonariusza.

 

  1. Kierowca dostanie 50 zł mandatu i 0 punktów karnych, gdy policjant uzna jego czyn za oddalenie się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu.
  2. Kierowca dostanie 300 zł mandatu i 0 punktów karnych, gdy policjant uzna jego czym za używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.
  3. Kierowca dostanie 100 zł mandatu i 0 punktów karnych, gdy policjant uzna jego czyn za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, z wyjątkiem pojazdu wykonującego czynności na drodze.

 

Odśnieżać musisz. Ale nie uruchamiaj silnika.

 

Istnienie mandatu za odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku oznacza, że odśnieżanie nadwozia można sobie odpuścić? W żadnym razie. To bowiem oznacza jeszcze poważniejsze konsekwencje. W przypadku jazdy samochodem, który jest pokryty grubą warstwą śniegu, mandat może opiewać na kwotę nawet 3 tys. zł. A to nie koniec, bo kierowca może też ponieść konsekwencje za zakrywanie świateł i tablic rejestracyjnych. To oznacza 700 zł grzywny i… 16 punktów karnych! Wnioski? Samochód należy odśnieżyć zawsze przed jazdą. Tyle że trzeba to robić przy zgaszonym silniku.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00