Prostata diagnoza i leczenie chorób prostaty

Prostata

by admin
0 comment
Prostata

Mówiąc o tym, czym jest prostata, konieczne jest określenie, gdzie znajduje się ciało mężczyzny. Prostata jest częścią męskiego układu moczowo-płciowego. Znajduje się w miednicy małej w pobliżu krocza.

Gruczoł ten znajduje się tuż pod pęcherzem, a z drugiej strony jest przymocowany do przedniej ściany odbytu, przez którą przechodzi cewka moczowa.

Dlatego badania prostaty wykonuje się drogą doodbytniczą. Kształt i rozmiar prostaty jest często porównywany do orzecha włoskiego. Mówiąc o tym, czym jest prostata, nie można pominąć jej bardzo ważnej funkcji rozrodczej, która jest związana z reprodukcją.

Prostata jest odpowiedzialna za wytwarzanie płynu zawierającego plemniki. Płyn ten występuje w męskich plemnikach i ma charakterystyczny biały odcień.

Płyn ten ma odżywczy wpływ na plemniki, które dostają się do komórki jajowej samicy. Podczas orgazmu mięśnie gładkie wokół prostaty kurczą się i wytryskują.

Rozrost prostaty

Znaczne powiększenie prostaty może wpływać na pracę układu moczowego. Zwężenie cewki moczowej przez środek prostaty utrudnia oddawanie moczu.

Oczywiście objawy przerostu prostaty pojawiają się stopniowo, zaczynając od tych najmniej widocznych, takich jak początek oddawania moczu lub nieco dłuższy okres częstego oddawania moczu.

Jednak objawy mogą się z czasem nasilać. Występują również zaburzenia oddawania moczu, takie jak ciągły wyciek pęcherza przez cewkę moczową lub całkowite zatrzymanie moczu.

Mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak kamienie nerkowe, zapalenie pęcherza i uszkodzenie nerek. Dlatego zaleca się, aby nie lekceważyć minimalnych zmian w dolnych drogach moczowych.

Właściwa reakcja ułatwia szybką diagnozę i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. BPH jest najczęściej spowodowany wzrostem normalnych komórek. Jednak w niektórych przypadkach komórki powodujące powiększenie prostaty zamieniają się w komórki rakowe. 

Objawy powiększonej prostata

Jeśli mężczyzna osiągnął wiek 50 lat i niedawno obudził się i oddał mocz co najmniej 2-3 razy w nocy, może zauważyć pierwsze irytujące objawy gruczolaka prostaty BPH.

Inne, równie dokuczliwe, to nagła potrzeba oddania moczu (choć tylko kilka kropel później) lub wyciek z cewki moczowej, co wymaga bardziej rygorystycznego podejścia do higieny osobistej (bielizna często się zmienia).

Konieczność zaplanowania dojazdu do pracy, np. kilku postojów w miejskiej toalecie czy na stacji benzynowej, jest szczególnie upokarzająca dla mężczyzn, którzy cenią sobie poczucie niezależności i nie tolerują objawów utraty pełnej kontroli nad własnym życiem.

Jeśli coś tak prostego jak oddawanie moczu pójdzie nie tak, mężczyźni często martwią się z wyprzedzeniem o to, co stanie się z innymi czynnościami, w których penis odgrywa główną rolę.

Co to jest rak stercza?

Rak prostaty (rak prostaty) jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn po raku skóry. Ryzyko raka prostaty zależy od rasy. Ryzyko jest wyższe, jeśli w rodzinie występuje ten nowotwór i wzrasta wraz z wiekiem u mężczyzn.

Ponad 70% przypadków raka prostaty występuje u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat.
Prostata (prostata) to mały narząd w kształcie orzecha włoskiego, który otacza górną część męskiej cewki moczowej. Jego płynne wydzieliny są częścią nasienia.

Nowotwory rozwijające się w prostacie mogą przez wiele lat nie wykraczać poza granice prostaty i nie dawać zauważalnych objawów.

Rozpoznanie raka stercza

Rak gruczołu krokowego zwykle rozwija się bezobjawowo przez długi czas lub powoduje jedynie łagodne objawy podobne do łagodnego przerostu gruczołu krokowego (częstość oddawania moczu [częstość], konieczność zatrzymania snu w celu oddania moczu [nokturia], trudności w kontrolowaniu pilnej potrzeby oddania moczu (pilne) oddawanie moczu), niepełne wypróżnienia po odczuciu oddawania moczu, zwężenie oddawania moczu).

Czasami objawom towarzyszy krwiomocz (jest to rozumiane jako obecność czerwonych krwinek w moczu, ale to nie to samo co czerwony kolor moczu widoczny gołym okiem!).

Leczenie raka stercza

Wybór optymalnego leczenia i zalecanego leczenia w przypadku rozpoznania: Rak prostaty – zależy głównie od interpretacji wyników powyższych badań diagnostycznych, stadium zaawansowania raka prostaty, cech patomorfologicznych guza, oceny raka prostaty, poziomu markerów PSA w poziomach surowicy, objawach raka prostaty oraz wieku i wieku ogólnym. stan zdrowia pacjenta.

Biorąc pod uwagę różnice w biologii raka prostaty, decyzje o leczeniu raka prostaty uwzględniają szacowany czas przeżycia i czynniki, które pozwalają na zaklasyfikowanie raka do jednej z trzech grup: rak prostaty niskiego ryzyka, pośredni rak prostaty i rak wysokiego ryzyka .

 

Rokowania i powikłania raka stercza

Znalezienie raka prostaty zależy w dużej mierze od pacjenta i tego, co wie o swoim ciele. Każdy powinien pilnować swojego organizmu pod kątem zmian, a jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych niepokojących objawów, powinien udać się do lekarza.

Nawet jeśli podejrzenie nie dotyczy raka prostaty, nie należy go lekceważyć. Ponadto przed wizytą u specjalisty należy wiedzieć, na jaką chorobę cierpią nasi bliscy, ponieważ może to pomóc lekarzowi w przeprowadzeniu wywiadu, poprowadzeniu ich do właściwej diagnozy i skierowaniu ich na odpowiednie badania. Należy również pamiętać, że naszą decyzją jest przeprowadzenie badań przesiewowych.

Zwłaszcza po 50 roku życia test ten może wykryć choroby, nawet jeśli nie odczuwamy żadnego dyskomfortu.

Przyczyny raka stercza

Istnieje wiele czynników ryzyka, które zwiększają zachorowalność na raka prostaty. Jednym z najważniejszych czynników jest wiek – współczynniki zapadalności rosną wraz z wiekiem.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka jest otyłość i siedzący tryb życia, a także niezrównoważona dieta bogata w tłuszcze nasycone i cholesterol oraz uboga w witaminy D i E lub selen.

Najważniejszym błędem żywieniowym jest spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, mleka i tłuszczów zwierzęcych. Przyczyną tego nowotworu jest predyspozycja genetyczna – obecność tego typu nowotworu w rodzinie oraz obecność mutacji w genie BRCA1.

Te genetycznie uwarunkowane postacie raka prostaty zwykle pojawiają się w młodszym wieku. Ponadto wykazano, że ciemnoskórzy mężczyźni rozwijają więcej raka prostaty.

Czy każdy rozrost prostaty to rak?

Łagodny przerost gruczołu krokowego, powszechnie nazywany przerostem prostaty, jest stosunkowo nieszkodliwy.

Najczęściej objawia się zwiększoną częstotliwością oddawania moczu i nokturii lub oddawaniem moczu w nocy. Niestety, w przypadku raka prostaty objawy często są bardzo podobne, tylko u niektórych pacjentów występują bardziej niepokojące objawy, takie jak krew w moczu czy nasieniu. Jednak najważniejszą różnicą między BPH a rakiem prostaty jest to, że druga choroba może zagrażać życiu.

Profilaktyka raka stercza

Coraz więcej mężczyzn zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka i coraz więcej mężczyzn przechodzi regularne badania kontrolne. Zgodnie z przepisami statystycznymi oznacza to wzrost liczby wykrytych przypadków raka prostaty.

Na szczęście jednak odkryto je w czasach, gdy szanse na wyleczenie były wysokie, a istniały mniej inwazyjne i tańsze formy leczenia. Dlatego, chociaż coraz więcej pacjentów jest diagnozowanych z rakiem, zgonów związanych z rakiem nie.

Na pierwszy rzut oka to bardzo dobra wiadomość. Ale prawda jest taka, że te zgony mogą być niższe. Mimo to prawie co trzeci Polak zbyt późno dowiaduje się, że ma raka prostaty.

Badanie prostaty

Jeśli zauważysz objawy choroby prostaty, koniecznie udaj się do lekarza-urologa i poinformuj go o swoich obawach. Badanie prostaty (badanie cyfrowe przez odbyt) wykonuje się poprzez włożenie palca do odbytnicy.

Urolog zbada gruczoły pod kątem wielkości, konsystencji i kształtu. W przypadku zapalenia gruczołu krokowego badanie może być bolesne.

Zazwyczaj urolog wykonuje badanie ultrasonograficzne (USG) prostaty i jamy brzusznej w tym samym czasie co badanie palpacyjne. Lekarz może zalecić badania laboratoryjne, takie jak analiza moczu, posiew moczu, wydzieliny gruczołu krokowego lub poziom PSA  rodzaj antygenu specyficznego dla prostaty.

W razie potrzeby urolog skieruje Cię na dalsze badania, takie jak tomografia komputerowa miednicy i jamy brzusznej, rezonans magnetyczny, testy czynnościowe lub cystoskopia, a czasami biopsja prostaty.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00