Prostata – prawda i mity na temat gruczołu krokowego

Prostata

by admin
0 comment
Prostata

Czym tak właściwie jest prostata?

Prostata, która jest inaczej zwana gruczołem krokowym, lub sterczem jest to narząd mięśniowo-gruczołowy, który stanowi dość istotną część męskiego układu płciowego. Umiejscowiony jest on w miednicy mniejszej, dokładnie poniżej pęcherza moczowego.

Co więcej przez prostatę przechodzi miąższ cewki moczowej, dlatego zbyt duży rozrost tego narządu może powodować znaczne problemy z oddawaniem moczu. Ponadto odpowiada ona za produkcję specjalnego płynu, w którym znajdują się plemniki, czyli męskie komórki rozrodcze.

łagodny przerost prostatyJest on zatem częścią spermy, oraz posiada dość charakterystyczny białawy odcień.

Prostata bierze się przede wszystkim z systematycznego spadku poziomu testosteronu, który powoduje znaczne rozregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu.  

Niestety z wiekiem prostata przysparza coraz większych kłopotów

Przerost narządu prostaty dotyczy głównie mężczyzn znajdujących się w wieku powyżej 60-tego roku życia. W niektórych przypadkach pierwsze problemy związane z nią mogą wystąpić także u czterdziestolatków.

łagodny rozrost gruczołu krokowegoWynika to przede wszystkim z faktu, iż zaawansowany wiek mężczyzny stanowi jeden z największych czynników ryzyka wystąpienia przerostu gruczołu krokowego. 

Dieta i styl życia nie mają wpływu na wzrost ryzyka chorób stercza

Na nasze nieszczęście nie odpowiedni tryb życia ma wręcz ogromny wpływ na stan naszej prostaty. W związku z tym w przypadku stosowania złej diety, czy siedzącego trybu życia powinniśmy obawiać się wystąpienia różnego rodzaju komplikacji związanych z funkcjonowaniem tego narządu.

Niezwykle niekorzystnie w tym przypadku wypada palenie różnego rodzaju wyrobów tytoniowych, które zawierają znaczne ilości substancji o oddziaływaniu rakotwórczym.

leczenie chorób prostatyWarto co więcej w tym miejscu wspomnieć, że sama dieta ma horrendalne znaczenie w przypadku samej profilaktyki, jak i wprowadzenia w życie procesu leczenia zdecydowanie warto skupić się na wprowadzeniu w życie odpowiedniego odżywania, wzbogaconego zwłaszcza o substancje działające pozytywnie na ogólne funkcjonowanie gruczołu.

Czy prostata ma realny wpływ na sprawność seksualną u mężczyzn?

Już na wstępie podkreślę, iż niestety ma i to znaczący. Uczestniczy ona bowiem w tak istotnym procesie jakim jest ejakulacja.

badanie prostatyPonadto ma ona także niezwykle niekorzystne oddziaływanie na samoocenę u samca, który w wyniku swoich problemów z nią związanych może znaczne ograniczenie i dystans względem wchodzenia w jakikolwiek stosunek o charakterze płciowym.

Nie można także zapomnieć o fakcie, że powoduję to nieustanne przemęczenie fizyczne co także ma fatalny wpływ na organizm człowieka.

 

O przeroście prostaty świadczą kłopoty przy oddawaniu moczu

Jak najbardziej tak. Wynika to bowiem z faktu, że pod wpływem zjawiska charakteryzującego się znacznym wzrostem ilości komórek gruczołowym narząd jakim jest prostata w znacznym stopniu zwiększa swoją objętość przez co zaczyna uciskać cewkę moczową co powoduje zwężenie jej światła.

W wyniku tego zjawiska dochodzi do ogromnych problemów z poprawnym oddawaniem moczu.

Rak prostaty może długo nie dawać żadnych objawów

przewlekłe zapalenie prostatyZacznijmy od tego, że rak atakujący gruczoł krokowy to jeden z najczęściej pojawiających się nowotworów złośliwych u przedstawicieli płci męskiej.

Przez naprawdę długi czas może się on objawiać w pełni bezobjawowo co w zdecydowany sposób utrudnia jego zdiagnozowanie.

Warto więc w tym miejscu zachęcić do cyklicznego wykonywania badań lekarskich o charakterze czysto kontrolnym.

Nowotwór prostaty jest chorobą dziedziczną

raka gruczołu krokowegoDo tej pory wszelkie przyczyny odpowiadające za występowanie u przedstawicieli płci męskiej raka prostaty nie zostały w pełni poznane i zdefiniowane.

Ogromną rolę w przypadku występowania tego typu dolegliwości przypisuję się zarówno czynnikom środowiskowym, jak i genetycznym. Przede wszystkim według statystyk to czarnoskórzy mężczyźni częściej chorują na raka prostaty.

Wynika to głównie z dość nietypowej charakterystyki ich genetyki.

Co więcej mężczyźni w których przypadku krewny I stopnia (ojciec, tudzież rodzony brat) zachorował na jakimś etapie swojego życia są szczególnie narażenie na wystąpienie tejże dolegliwości. W przypadku takich osób ryzyko zachorowania jest nawet dwukrotnie większe. 

Jak przebiega rozwój nowotworu prostaty?

zwężenie strumienia moczu Dolegliwość sama w sobie rozwija się w dość wolnym tempie. Jeśli jednak nie zostanie ona wykryta w porę przez co nie wdroży się specjalistycznego leczenia to istnieje ogromna szansa, iż obejmie ona również sąsiednie narządy, w tym pęcherz moczowy, mięśnie wchodzące w skład odbytu, ścianę miednicy, czy chociażby zwieracz cewki moczowej.

Ponadto komórki nowotworowe mogą bez problemu przedostać się dalej powodując przy tym niezwykle groźne dla organizmu przerzuty do węzłów chłonnych, kości, czy zupełnie innych organów. 

Tylko nowotwór powoduje podwyższenie antygenu PSA

nietrzymanie moczuNie jest to w pełni zgodne z prawdą stwierdzenie. PSA jest specjalnym markerem należącym do gruczołu krokowego, czyli prostaty, a znaczne podwyższenie jego stężenia w organizmie może tak naprawdę powodować wiele różnego rodzaju niezależnych od siebie czynników.

Może ono świadczyć między innymi o zaawansowanym rozroście samego gruczołu, jak i wystąpienia stanów zapalnych.

W związku z tym trzeba jasno stwierdzić, iż podwyższone antygenu PSA  w surowicy nie świadczy jednoznacznie o wystąpieniu raka prostaty. 

Poziom PSA najlepiej badać zawsze w tym samym laboratorium

choroby prostatyWydaję się to dość niedorzecznym stwierdzeniem, ponieważ badanie to jest dość powszechnym testem znajdującym się w ofercie praktycznie wszystkich laboratoriów znajdujących się na obszarze naszego kraju.

Ma ono na celu rozpoczęcie skutecznej diagnostyki nowotworu gruczołu krokowego, a placówka w której je wykonujemy nie ma tak naprawdę nic do rzeczy. 

Leczenie raka prostaty

Sam wybór preferowanej metody leczenia zależy głównie od interpretacji wyników przeprowadzonych wcześniej badań o charakterze diagnostycznym, stopnia zaawansowania choroby, czy charakterystyki patomorfologicznej guzka.

łagodny przerost gruczołu krokowegoW przypadku raków stercza o dość niskim ryzyku najczęściej przyjmuję się postawę aktywnego obserwowania, polegającego na stałej kontroli etapu rozwoju dolegliwości i ewentualnego wprowadzenia specjalistycznego leczenia w przypadku, gdy takowe będzie niezbędne.

Można także zastosować radykalne leczenie chirurgiczne, które ma niezwykle istotne zastosowanie w przypadku pacjentów z guzem ograniczonym do stercza.

Należy w tym miejscu wyróżnić prostatektomię radykalną, tudzież laparoskopowe usunięcie gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, a także węzłami chłonnymi.

Natomiast najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia nowotworu prostaty jest niewątpliwie radioterapia wraz z chirurgią onkologiczną polegająca na zastosowaniu niezwykle szkodliwego dla organizmu napromieniowania.

Procedura ta nie jest obecnie w żadnym stopniu refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast istotną metodą leczenia zachowawczego jest niewątpliwie hormonoterapia. 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00