Co to jest przepuklina mosznowa?
Przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny brzusznej, która dotyczy wyłącznie mężczyzn oraz chłopców. Jest to przepuklina pachwinowa skośna, która penetrowała do worka mosznowego. Uogólniając przepuklina to stan, w którym organy położone w jamie brzusznej, lub ich fragmenty tworzą wyczuwalne i widoczne wybrzuszenia pod skórą.
Uwypuklenie jest możliwe przez osłabioną ścianę jamy brzusznej. Przepuklina mosznowa jest wynikiem osłabienia obszaru ciała oraz nacisku, w konsekwencji czego dochodzi do przemieszczenia się worka przepuklinowego przez kanał pachwinowy aż do worka mosznowego.
Jakie są przyczyny występowania przepukliny mosznowej?
Przepuklina mosznowa występuje jako postać wrodzona u niemowlaków lub może być nabyta w późniejszym wieku w wyniku zaniechania leczenia operacyjnego rozwijającej się przepukliny pachwinowej. W przypadku niemowlaków przepuklina mosznowa powstaje w wyniki nieprawidłowości w okresie rozwoju płodowego.
W trzecim trymestrze ciąży jądra chłopca schodzą do moszny przez kanał pachwinowy, który następnie się zrasta. Jeśli jednak nie zostanie on zamknięty, powstaje przepuklina moszny. Przepuklina mosznowa niemowlęca może występować jako izolowana wadą lub też być spowodowana określoną chorobą genetyczną.
U dorosłych mężczyzn powstawanie przepukliny mosznowej jest związane z przerostem prostaty. Są to mężczyźni zazwyczaj z nadwagą, cierpiący na problemy z oddawaniem moczu. Mężczyźni, którzy przewlekle cierpią na zaparcia i choroby zatorowo-płucne także są predysponowani do powstawania przepukliny.
Czynniki predysponujące to przepukliny mosznowej nabytej:
- ciężka praca fizyczna,
- nasilony kaszel(np. w przebiegu POChP)- związane z nadmiernym napinaniem mięśni
- zaparcia,
- zespół Marfana,
- zespół Ehlersa-Danlosa,
- palenie tytoniu,
- wiek,
- powiększona prostata,
- płyn brzuszny,
- nadwaga, otyłość,
- dializa otrzewnowa,
Dlaczego powstaje przepuklina mosznowa?
Przepuklina mosznowa powstaje zazwyczaj w wyniku długotrwałej choroby, podczas której worek przepuklinowy pachwiny skośnej się stopniowo powiększa, a następnie przemieszcza do moszny.
Cechą charakterystyczną przepuklin mosznowych jest to, że osiągają one dosyć spore rozmiary. Worek przepuklinowy może zawierać większą część narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Zazwyczaj jest to jelito cienkie po prawej stronie lub po lewej- jelito grube.
Jakie są symptomy przepukliny mosznowej?
Przepuklina mosznowa jest widoczna gołym okiem, a także wyczuwalna pod palcami jako zgrubienie przypominające guzek. Objawia się przede wszystkim bólem oraz pieczeniem, które promieniuje do jądra.
Występuje także dyskomfort w okolicy pachwiny w postaci uczucia ciągnięcia. Zazwyczaj nasila się on po wysiłku fizycznym, przy wstawaniu, lub też pod koniec dnia.
Przepuklina mosznowa- główne objawy:
- guz wyczuwalny w pachwinie oraz mosznie, czasami cofający się w pozycji leżącej,
- uczucie bólu, pociągania oraz pieczenia podczas przemieszczania/ucisku worka przepuklinowego,
- ból promieniujący do jądra- nasilający się przy kaszlu, napinaniu mięśni, wysiłku fizycznym, parciu, długotrwałym staniu, podnoszeniu ciężarów.
Jak wygląda proces leczenia?
Nie należy lekceważyć przepukliny mosznowej. Nieleczona może prowadzić do groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań, takich jak np. uwięźnięcie. To natomiast powoduje nacisk na naczynia krwionośne, co może skutkować martwicą.
Nie istnieje możliwość samoistnego cofnięcia się przepukliny mosznowej, dlatego jedyną formą leczenia jest operacja chirurgiczna. W przypadku dzieci wykonywana jest zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia. W przypadku dorosłych mężczyzn zabieg należy wykonać najszybciej jak jest to możliwe.
Interwencja chirurgiczna przepukliny mosznowej nie różni się od operacji przepukliny pachwinowej. Przepuklina mosznowa cechuje się jedynak większym bólem po operacji oraz dłuższym czasem rekonwalescencji po zabiegu.
Istnieją dwie główne metody operacji przepukliny mosznowej- metoda Bassiniego oraz Lichtensteina. Pierwsza metoda charakteryzuje się dłuższym okresem rekonwalescencji, mniejszą skutecznością, a co za tym idzie większym ryzykiem nawrotu przepukliny.
Dlatego też o wiele częściej wykonuje się operacje przepukliny z zastosowaniem metody Lichtensteina. Nazywana także metodą beznapieciową, z wykorzystaniem siatek polipropylenowych. W przypadku nawracających problemów z przepukliną mosznową stosuje się natomiast metodę laparoskopową.
Nie wszyscy pacjenci są kwalifikowani do zabiegu operacyjnego. W przypadku pacjentów wyniszczonych, niewydolnych oddechowo/krążeniowo, lub chorujących na nowotwór o niepomyślnym rokowaniu przeprowadzenie operacji nie jest wskazane.
Jak dbać o siebie po operacji?
Po usunięciu przepukliny mosznowej w wyniku zabiegu operacyjnego pacjent przez minimum kilka tygodni powinien prowadzić oszczędzający tryb życia. Oznacza to, że nie powinien on podnosić ciężkich przedmiotów, pracować fizycznie ani uprawiać sportów. Uznaje się, że czas rekonwalescencji po operacji metodą Bassiniego, w zależności od czynników związanych z pacjentem może wahać się od 4 do 12 tygodni.
W przypadku metody Lichtensteina zazwyczaj powrót do zdrowia wynosi do trzech tygodni. Pacjenci po usunięciu przepukliny mosznowej powinny dużo spacerować. Umożliwia to uruchomienie tkanek poddanych operacji. Dzięki temu pacjent znacznie szybciej powróci do pełnej sprawności po zabiegu.
Jeśli chodzi o dietę po operacji przepukliny to nie ma specjalnych zaleceń dietetycznych. Tuż po zabiegu pacjent powinien ograniczyć się do płynnych pokarmów, takich jak np jogurt. Następnie stopniowo można rozszerzać dietę. Warto zacząć od diety lekkostrawnej. Zaleca się spore ilości warzyw i owoców.
Nie ma potrzeby rezygnacji z mięsa, wystarczy jedynie unikać produktów smażonych. Warto także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu po zabiegu, ze względu na ryzyko powikłań wodno-elektrolitowych. Po kilku dniach od zabiegu można powrócić do standardowej diety stosowanej przed operacją. Należy jednak pamiętać aby była to pełnowartościowa, zrównoważona dieta.
Przepuklina na jądrach, czyli przepuklina mosznowa
U przyczyn przepukliny jąder należą stany przewlekłe, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. Jest to wynik osłabienia/uszkodzenia ściany jamy brzusznej. Przepuklina widoczna jest gołym okiem lub rozpoznawana jest podczas badania USG. Palpacyjnie wyczuwalna jest jako guzek w obrębie moszny.
Przepuklina jądra – kto jest narażony?
Na powstawanie przepukliny mosznowej najbardziej narażeni są mężczyźni z nadwagą oraz skarżący się na problemy z oddawaniem moczu(zazwyczaj spowodowane przerostem prostaty). Choroby zatorowo-płucne oraz zaparcia także przyczyniają się do powstawania przepukliny mosznowej.
Ryzyko wystąpienia przepukliny mosznowej, jak każdej innej przepukliny wzrasta z wiekiem. W przypadku wrodzonej przepukliny mosznowej najbardziej narażone na nią są wcześniaki, ze względu na nie do końca prawidłowo rozwinięty organizm. Mięśnie są cienkie i pod wpływem nacisku predysponują do powstawania przepuklin.
Przepuklina jądra – leczenie
Istotną rolę stanowi profilaktyka przepukliny jąder. Polega ona na samobadaniu, które powinno być wykonywane raz w miesiącu, np. podczas kąpieli. Podstawowym narzędziem badawczym w przypadku chorób jąder jest ich ultrasonografia.
Pomaga zdiagnozować przepuklinę mosznową, ale także nowotwory jadra czy torbiele. Leczenie przepukliny mosznowej polega na interwencji chirurgicznej i wszczepieniu siatki, której zadaniem jest zapobieganie pojawianiu się ponownej przepukliny.
Zabieg operacyjny w przypadku małych przepuklin nie jest zbytnio inwazyjny. Możliwe jest wtedy opuszczenie szpitala nawet tego samego dnia. Tego typu zabiegi przeprowadzane są też laparoskopowo. Jeśli mowa o rozległej przepuklinie zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym.
Wtedy też należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz dłuższym okresem rekonwalescencji.