Przewodniki audiofilskie: czy warto inwestować w drogie kable audio?

kable audio

by admin
0 comment
kable audio

W społeczności audiofilskiej od wielu lat pojawia się temat dotyczący drogich kabli audio. Czy są one warte swojej ceny? Czy wpływają one w jakiejkolwiek formie na jakość dźwięku?

 

Czy warto inwestować w drogie kable audio?

Wyższa cena zazwyczaj świadczy o lepszej jakości. W przypadku kabli audio w większości przypadków też tak jest. Jednak czasami ceny są tak wysokie, że wiele osób zadaje sobie pytanie, z czego są one wykonane i czy na pewno ucho jest w stanie wychwycić te różnice w jakości dźwięku? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Niektórzy eksperci twierdzą, że bardzo drogie kable są w stanie przekazać krystaliczny dźwięk i każdy audiofil to usłyszy. Jednak większości słuchaczy wystarczą dobrej jakości kable w przystępnych cenach.

Czy kabel audio musi być gruby?

Nie tylko cena wpływa na jakość kabla audio. Również grubość i długość mają znaczenie. Nie jest to jedynie przypuszczenie, ale naukowo stwierdzony fakt.  Kabel głośnikowy ma opór, który może ograniczać łatwość przenoszenia sygnału. Grubszy i krótszy kabel zmniejsza ten opórPodobnie sprawa wygląda z wężem wodnym im krótszy i grubszy wążtym więcej wody można przelać w jednym czasieJeśli chodzi o połączenie między wzmacniaczem a głośnikamimożna zauważyć dużą różnicęzwłaszcza w przypadku basów. W przypadku mniejszych odległości grubość jest mniej istotnaale nadal ma znaczenie.

Jak dobrać kabel do sprzętu i własnych wymagań?

Wybór kabli audio jest bardzo duży. Najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiednie proporcje między ceną a jakością i własnymi preferencjami. Jedne osoby mają dużo bardziej wyostrzony słuch i potrzebują konkretnych kabli głośnikowych. Kable powinny być dobrane do sprzętu.

Jeśli zestaw stereo jest z niższej półki cenowej, to bardzo drogie kable nie wpłyną znacząco na dźwięk. Odwrotnie natomiast sprawa będzie wyglądać, gdy ktoś kupi profesjonalny i drogi sprzęt audio i dobierze do niego najtańsze kable. Wówczas kable staną się czynnikiem, który ogranicza możliwości systemu i w dużej mierze wpływa na jakość dźwięku.

Wysokiej jakości kable audio

Wielu producentów oferuje wysokiej jakości kable, które są opracowane tak, by kabel był zoptymalizowany pod kątem określonego dźwięku. Dodatkowo dobrej jakości wtyki w połączeniu na przykład z przewodnikiem wykonanym z miedzi beztlenowej dają gwarancję znacznej poprawy jakości dźwięku. Przy prawidłowym doborze kabli można podwyższyć jakość sprzętu lub akustykę pomieszczenia.

Z drugiej stronyźle dobrane kable mogą pozbawić audiofila przyjemności ze słuchania muzykiNie najdroższy kabel jest najlepszyale tenktóry najlepiej pasuje do systemupomieszczenia i własnych preferencji. Ważne jest też, aby ulepszyć dźwięk nie tylko poprzez kable, ale także poprzez zmianę sprzętu czy akustyki. Ciężko jest czasami sprawdzić, który przewód będzie idealny. Dobrze więc wspomóc się opiniami, które z łatwością można znaleźć na forach. Jednak podpieranie się jedynie cudzym komentarzem może być zgubne, bo każdy ma inną wrażliwość na dźwięk. Najlepiej jest  zatem samemu sprawdzić i się przekonać.

Wysokiej jakości przewody audio znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Nautilus2

 

You may also like