Rocznice ślubu – jakie mają nazwy i co oznaczają?

Rocznice ślubu

by admin
0 comment
Rocznice ślubu

Rocznice ślubu i ślub jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Każdy pragnie, by ten wyjątkowy dzień wyglądał jak najpiękniej. W końcu nie da się powtórzyć fotografii, czy ujęć filmowych ze ślubu i wesela.

piąta rocznica ślubuPaństwo Młodzi chcą wyglądać jak najpiękniej, stworzyć atmosferę jak z bajki i sprawić, by ten bajecznie wyjątkowy moment z Ich życia został zapamiętany na długie lata przez Nich i przez Ich gości.

Przygotowania trwają często po kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat.

Na rynku jest szeroki wachlarz dostępnych atrakcji, które mogą ten szczególny dzień uświetnić.

Ślubna branża przeżywa istne szaleństwo, jeśli chodzi o terminy. Młodym Parom coraz częściej pomagają specjaliści organizacji ślubów i wesel (tzw. Weeding plannerzy).

czterdziesta piąta rocznica ślubuWielu ludzi mierzi takie skupianie się na jednym dniu z życia.

Potrafią nawet czynić przytyki, że przecież rozwodów jest tak wiele, że kto wie, czy małżeństwo w ogóle przetrwa, a tu tyle hałasu wokół ślubu.

Nie można jednak dziwić się Nowożeńcom, takiego wielkiego dnia nie powinno się przeżyć byle jak.

Choć wydawać by się mogło, że przesądy to zabobon, a w XXI wieku nie wypada w nie wierzyć, w przedślubnych przygotowaniach o takim podejściu zapominają nawet pary będące zagorzałymi zwolennikami tej teorii.

rocznica ślubuOd pokoleń ludzie w obliczu ślubu starają się jak najpilniej wypełnić wszystkie przesądy, dołożyć wszelkich starań, by wesele odbyło się w jak najlepszej oprawie, a weselnicy dobrze się bawili.

Rocznica ślubu

Wszyscy chcą przecież być szczęśliwi, przede wszystkim z drugą połówką, a tradycja obyczaj i przesąd obiecują, że to właśnie ślub jak z bajki i huczne wesele mają zapewniać szczęśliwe pożycie małżeńskie i świętowanie potem licznych i pięknych rocznic ślubu.

Motywacja więc ma głębsze korzenie i nie dla wspomnień wyłącznie ludzie marzą o niezwykłości chwil związanych z zawarciem związku małżeńskiego.

Po latach szczęśliwcy, których miłość przetrwa próbę czasu nie tylko są spełnionymi prywatnie, rodzinnie ludźmi, mają satysfakcję wspólnego podążania przez życiowe wyboje, ale i są za to honorowani medalami za długie pożycie małżeńskie.

rocznice ślubuUważa się, że takie pary są wzorem dla młodych małżonków na to jak budować trwały związek. Każdy wchodząc w małżeństwo marzy o staniu się z czasem takim przykładem dla innych.

Nie jest to oczywiście łatwe, bo małżeństwo to nieustanna sztuka kompromisu. Jednak tym bardziej miło jest przy okazji kolejnej rocznicy ślubu stwierdzić, że choć są i lepsze i trudniejsze chwile, nie każda małżeńska burza musi się kończyć rozpadem związku i hucznym rozwodem.

Warto przyjrzeć się rocznicom ślubu, tym najważniejszym i tym mniej istotnym jubileuszowo, nie zapominając oczywiście, że każda rocznica ślubu jest ważna dla dwojga ludzi, którzy postanowili spędzić razem życie.

 

Rocznice ślubu – nazwy rocznic ślubu

 

rocznicę ślubuNazwy rocznic ślubu mają to do siebie, że wiążą się z ilością czasu, jaki żona i mąż już przeżyli razem poślubię.

Symbolizować mają trwałość związku, umacnianie się Go, drogę jaką małżeństwo przechodzi od pierwszych rocznic papierowej i nicianej, poprzez coraz szlachetniejsze materie, aż po Złote Gody, Diamentowe Gody, Kamienne Gody, Brylantową i w końcu Dębową Rocznicę.

Do tej ostatniej udaje się dotrwać małej ilości par, gdyż jest to 80 rocznica małżeństwa i często zdarza się, że jedno z małżonków umiera nie dożywszy Jej.

Wszystko oczywiście zależy od wieku Nowożeńców, przy założeniu, że nie wydarzą się żadne wypadki, czy choroby zabierające jedno z Nich, im wcześniej decydują się założyć rodzinę i się pobierają, tym większe szanse mają na przeżycie ze sobą wszystkich najważniejszych rocznic.

rocznica ślubu nazywanaRocznice ślubu swoje nazwy zaczerpnęły przede wszystkim od kruszców np. Srebrne Wesele, Złote Gody, czy szlachetnych kamieni np. Rubinowe, czy Diamentowe Gody.

Występują tu też tworzywa, materiały, budulce to, co może spajać, symbolizować wytrzymałość, doświadczenie.

Pierwsza – papierowa rocznica symbolizuje nie tylko krótki staż, ale i jednocześnie jest symbolem nawiązującym do zawieranego w formie dokumentu właśnie na papierze Aktu Małżeństwa.

Nazwy rocznic 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 zawdzięcza ludzkość Emily Post amerykańskiej pisarce świetnie znającej się na etykiecie i zasadach dobrego wychowania.

pierwsza rocznica ślubuJako pierwsza zaczęła tworzyć nazwy godów małżeńskich dokładnie 100 lat temu w 1922 roku.

Wymyślone przez Nią nazwy przyjął cały świat, nie tylko Ameryka. 15 lat później Związek Amerykańskich Jubilerów postanowił tę ideę kontynuować i dopełnił listę kolejnymi nazwami.

Stąd tak często w nazwach pojawiają się szlachetne kamienie i drogocenne kruszce.

Pierwszych 15 rocznic to te, z których każda ma swoją nazwę. Od 15-lecia małżeństwa nazwy posiadają rocznice przypadające co 5 lat.

 

Które rocznice ślubu się obchodzi?

 

szósta rocznica ślubuNie ulega wątpliwości, że  w przypadku małżeństw nam szczególnie bliskich, bo to para z rodziny, czy przyjacielskiego grona znajomych wypada pamiętać o wszystkich rocznicach, zwłaszcza świadkując jakiejś parze.

Para na pewno ucieszy się, że ktoś bliski pamięta o Ich święcie.

Małżonkowie bezwzględnie powinni pamiętać o każdej rocznicy swojego ślubu i starać się Ją uczcić. Sposobem na uczczenie rocznicy wcale nie musi być wielka impreza.

Chodzi o to, aby spędzić razem mile czas w takim jedynym dniu w roku. Nawet, jeśli przez cały rok każdy biega, śpieszy się, nie ma zbyt wiele czasu na spędzanie

Go wyłącznie na przyjemnościach z najbliższą osobą, to rocznica jest tym momentem, kiedy należy dać sobie czas na chwilę sam na sam np. przy romantycznej kolacji, na spacerze, czy w inny sposób świętując.

sześćdziesiąta piąta rocznica ślubuJeśli małżeństwo jest nam bliskie, ale nie z aż tak dużą zażyłością, to na pewno wypada pamiętać o najważniejszych rocznicach Ich związku, tych które można określić jako najistotniejsze i nazwać  w jakimś sensie jubileuszowymi.

 

Najważniejsze rocznice ślubu

 

pięćdziesiąta piąta rocznica ślubuDla kochających się ludzi każda rocznica jest ważna. Te pierwsze wcale nie są mniej istotne od np. Złotych Godów.

Każda coraz bardziej cementuje związek, każda sprawia, że poszerza się paleta wspólnie przeżytych dni, wspomnień, dzielonych razem radości i smutków, trosk i zmartwień, chwil uniesień szczęścia i wspólnego pokonywania przeszkód.

Dla związku są jednakże uznawane za fundamentalne przede wszystkim: pierwsza – Papierowa Rocznica, Srebrne Wesele (25-lecie małżeństwa), Złote Gody (czyli 50 rocznica), Diamentowe Gody (60-lecie ślubu), Kamienne Gody (70 rocznica), Brylantowe Gody (75-lecie pożycia małżeńskiego) i 80 Dębowa Rocznica.

Wiadomo, że im staż większy tym coraz większą wagę otoczenie przywiązuje do tego, że małżeństwu udało się tak wiele lat przeżyć wspólnie i tym chętniej owo otoczenie zaczyna podkreślać fakt kolejnych jubileuszy.

rocznice ślubuWiększość par świętuje wszystkie rocznice. Przeważnie w gronie najbliższych, a co 5 lat decyduje się na bardziej podniosłe świętowanie każdej z kolejnych, szlachetnych rocznic, niekiedy w szerszym wtedy gronie.

 

Znaczenie rocznic ślubu

 

rocznice ślubuZwiązek z biegiem czasu staje się coraz bardziej trwały, mocniejszy, uszlachetnia się.

Co za tym idzie znaczenia nazw oddają czasowe usytuowanie rocznicy w historii związku małżeńskiego.

Papierowa – Akt Małżeństwa ma formę pisemną i sporządzany jest na papierze, a więc to nawiązanie do tego faktu i stażu małżeństwa, który  jest jeszcze krótki.

rocznice ślubuBawełniana (ew. Niciana) – bawełna to delikatny i naturalny, czysty bez domieszek materiał, tak czysty jak miłość pomiędzy ukochanymi, jest też dość wytrzymała. Niciana, bo zawiązują się pierwsze nici nie tylko porozumienia, współdziałania, ale też przywiązania i planów na dalsze, szczęśliwe lata.

Skórzana – skóra to coś ważnego, dla człowieka stanowi naturalną warstwę ochronną, trzeba o nią dbać, jak o współmałżonka i związek, jest delikatna, potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych np. kremowania, smarowania balsamem, balsamem dla dusz zakochanych i dla każdego związku jest głębokie uczucie.

Z kolei galanteria skórzana jest uważana za coś cennego, szlachetnego, a więc określenie to podkreśla wartość wspólnie spędzanych lat.

rocznice ślubuKwiatowa (ew. Owocowa) – miłość na dobre zaczyna rozkwitać, jak rozkwitają kwiaty i zaczyna wydawać owoce.

Owoce to oczywiście mogą być dzieci, ale także wspólne pierwsze życiowe decyzje, poważne zmiany, spełnianie, realizacja wspólnych marzeń i pragnień, robienie planów na przyszłość i wyznaczanie celów, czyli marzeń z konkretną datą realizacji, czynienie ważnych postanowień.

Drewniana – drewno to już solidny budulec. Można z Niego wybudować dom, albo w Nim rzeźbić, jak związek i uczucia rzeźbi czas.

Cukrowa – nie ma nic słodszego od miłości, od chwil z ukochaną osobą i oczywiście od widoku zakochanych w sobie ludzi. Nawet naukowcy dochodzą do wniosku, że zakochani jedzą mniej słodyczy, bo poziom endorfin i serotoniny w mózgu wzrasta u Nich bez tego, wystarczają Im uczucia.

rocznice ślubuWełniana (ew. Miedziana) – miedź to metal, błyszczy jak uczucia zakochanych, a wełna to tkanina ciepła jak temperatura tych uczuć, małżonkowie z takim stażem zapewne już potrafią też doceniać wspólne długie, zimowe wieczory, kiedy ciepłe i miłe ubrania, czy koce i dobra herbata w towarzystwie, u boku ukochanej osoby robią dzień.

Wełna ma też warianty bardziej miękkie i nieco bardziej szorstkie, to może też się odnosić do wzajemnego docierania się w związku, czasem jest miło, a czasem bywa i szorstka chwila.

rocznice ślubuSpiżowa (ew. Brązowa) – spiż i brąz to doskonałe materiały do budowania, wznoszenia pomników. Czyż miłość, która trwa nie zasługuje na pomnik.

Blaszana (ew. Gliniana, Generalska) – glina to coś, z czego lepi się przyszły kształt właściwego np. naczynia, generałowie to doświadczeni żołnierze, a małżonkowie z tym stażem mają już pewne doświadczenia małżeńskie, jak rycerze w blaszanych zbrojach walczą co dnia z przeciwnościami losu, o swoją przyszłość, o przyszłość swojej rodziny o podtrzymanie żaru uczucia.

Cynowa (ew. Aluminiowa) – aluminium nie jest w prawdzie bardzo mocne, ale dzięki temu, że jest plastyczne nie niszczy się i daje kształtować, a przecież związek to docieranie się, uczenie się siebie nawzajem, sztuka kompromisu.

Cyna również może nie należy do najtrwalszych metali, ale używa się Jej do lutownic, przy lutowaniu. To Ona zespala jak żaden inny metal.

rocznice ślubuStalowa – bo z czegóż lepiej buduje się mosty jak ze stali, a mosty mogą być różne, także te porozumienia, współpracy, wytrwałości we wspólnych dążeniach.

Płócienna (ew. Jedwabna lub Lniana) – jedwab to najcenniejszy materiał, po który kupcy już w bardzo dawnych czasach jeździli setki tysięcy kilometrów i płacili krocie, zbijając na handlu jedwabną materią fortuny, len i płótno z kolei są zgrzebnymi materiałami, także cennymi.

Po takim czasie Wrażliwości i uczucia małżonków splatają się z sobą jak osnowa i wątek w dobrze utkanej tkaninie.

rocznice ślubuKoronkowa – koronka jest dość mocno spleciona, jak uczucie i losy małżonków obchodzących tę rocznicę.

Mimo to jest piękna, delikatna, dekoracyjna, podobnie jak miłość małżeńska sprawia radość otoczeniu, tak koronka powoduje, że człowiek lepiej się czuje, gdy widzi coś koronkowego.

Kości Słoniowej – niezwykle cenna materia jaką jest kość słoniowa przydaje tej rocznicy szczególnego charakteru unikalności. Niegdyś z kości słoniowej wykonywano biżuterię, albo inne drogocenne przedmioty, od 1945 roku jest to zakazane konwencjami międzynarodowymi podobnie jak handel i obrót przedmiotami rocznice ślubuwytworzonymi po tej dacie z naturalnej kości słoniowej.

Jubilerzy owszem tworzą niekiedy biżuterię z imitacjami kości słoniowej, jednak nie może to być kość naturalna. Słonie na szczęście są pod ochroną (temu gatunkowi groziło wyginięcie w skutek praktyk kłusowniczych, kłusownicy zabijali te zwierzęta właśnie dla zdobycia bezcennego skarbu, jakim są Ich kły).

Ciekawostką jest to, że przed II wojną światową z kości słoniowej wykonywano również klawisze fortepianów. Unikatowość więc tak szlachetnej materii, w połączeniu z faktem muzyki może być metaforą wirtuozerskiego poruszania najdelikatniejszych strun uczuć najbliższego człowieka.

rocznica ślubuKryształowa (ew. Szklana) – określenie kryształowa jeszcze podkreśla szlachetność tej rocznicy związku.

Ludzie, którzy są razem tyle lat nie muszą już każdej rzeczy wyłuszczać werbalnie, często rozumieją się bez słów, coraz lepiej się znają, Ich relacja jest krystaliczna, przejrzysta jak szklana tafla.

Porcelanowa – taki związek już swoje przeżył, przeszedł, zupełnie jak rodowa porcelana.

Małżeństwo z takim stażem zaczyna też już doceniać bardzo mocno rodzinne chwile, przy herbacie, czy kawie wypijanej  z rodzinnego serwisu kawowego, czy podczas rodzinnych, niedzielnych i świątecznych obiadów podanych uroczyście na porcelanowej zastawie obiadowej.rocznica ślubu

Srebrne Wesele – Małżonkowie doczekują się w końcu pierwszej rocznicy wiążącej się z metalem, który jest kruszcem szlachetnym. W prawdzie ma znacznie mniejsze znaczenie niż złoto, ale jednak zawsze to już metal szlachetny.

Perłowa, Koralowa, Rubinowa i Szafirowa to rocznice następujące po sobie co 5 lat od 30 począwszy. Kamienie, jakie Im patronują wykorzystywane są przez jubilerów do ozdabiania naszyjników, kolii, kolczyków, jako oczka do pierścionków. Każdy z Nich ma inną wartość i zostały One uszeregowane od najtańszego do najdroższego. Symbolizuje to szlachetnienie związku z roku na rok.

rocznica ślubuZłota Rocznica (Złote Gody) – najcenniejszym kruszcem jubilerskim, takim z jakiego przygotowuje się biżuterię jest złoto. Jest różnej próby, rozróżniamy to klasyczne żółte złoto i złoto białe – mniej popularne, podobne w wyglądzie do srebra, ale znacznie cenniejsze od złota żółtego.

Jubilerzy potrafią także tworzyć złoto zielone. Kiedy chcemy podkreślić szczególną wartość kogoś lub czegoś mówimy z tego powodu np. złoty środek, złota myśl, złoty człowiek, żyła złota (o lukratywnym interesie). Z tego samego powodu ta rocznica zyskała miano złotej.

rocznica ślubuSzmaragdowa (ew. Platynowa) – szmaragdy to drogocenne kamienie, platyna jest natomiast uważana za najszlachetniejszy i najcenniejszy metal szlachetny i niezwykle droga. Taki staż to skarb.

Diamentowe Gody – diament to najszlachetniejszy ze wszystkich kamieni szlachetnych, jest tak twardy, że stosuje się Go w tarczach ściernych i jako przyrząd do cięcia m. in. Szkła.

Kosztuje fortunę, a jeszcze zanim stanie się brylantem zachwyca. To bezcenne mieć możliwość chwalenia się diamentowym stażem małżeńskim.

nazwy rocznic ślubuŻelazna Rocznica – cóż żelazo nie jest kruszcem szlachetnym, ale jest tworzywem bardzo wytrzymałym.

Tę trwałość symbolizuje nazwa rocznicy. Podobnie jak stal służy do budowania wytrzymałych konstrukcji, wiele jest w stanie przetrwać. Z biegiem lat pojawia się na Nim ślad czasu – rdza, która wcale nie musi Go zniszczyć, a która świadczy o Jego wieku.

Rocznica Kamienna – podkreśla, że małżeństwo jest twarde jak kamień. Polne kamienie kojarzą się chyba wszystkim z możliwością odpoczynku w słońcu, oparcia się podczas wędrówki. Takim samym oparciem, jak dla wędrowca kamień polny, mają być dla siebienazwy rocznic ślubu nawzajem małżonkowie z takim stażem.

Brylantowe Gody – brylant to oszlifowany diament. Diament by w pełni błyszczeć wymaga pracy nad Nim, potrzebuje subtelności, precyzji i oddania jubilera, który Go obrabia.

Dopiero po uzyskaniu takich szlifów staje się pięknem w całej swojej pełni. Takim samym szlifem, jak dla diamentu starania jubilerskiej ręki, są dla małżeńskiej miłości lata wspólnie przeżyte i oszlifowane Nimi do najczystszej postaci uczucia.

nazwy rocznic ślubuRocznica Dębowa – nie ma chyba mocniejszego drzewa niż dąb, dęby często stanowią najstarszy starodrzew w puszczach. Jako wielowiekowe, targane wichrami historii i wystawione na próbę czasu oraz działanie warunków zewnętrznych, doskonale z tym wyzwaniem sobie radzą.

Dębowe małżeństwo jest jak dębowa puszcza, jak dąb mocno zakorzenione we wzajemnym uczuciu, Jego miłość jest niezniszczalna, a zbudowana na tak solidnych podstawach rodzina jest jak korona dębu, cieszy i zachwyca.

 

Życzenia na rocznicę ślubu

 

nazwy rocznic ślubuWażne przede wszystkim, by pamiętać o Ich złożeniu. Mniej istotna jest forma. Małżonkowie mogą przy tej sposobności wręczać sobie wzajemnie upominki symbolizujące poszczególne rocznice, tzn. w przypadku tych rocznic posiadających nazwy, związane z tymiż nazwami.

O rocznicowym drobiazgu dla drugiej połowy naturalnie wypada i warto pamiętać zawsze, rok do roku, nie tylko co 5 lat.

Chcąc jakiejś parze sprawić radość z okazji rocznicy ślubu najlepiej będzie wybrać się osobiście z życzeniami.

Można też po prostu do pary akurat świętującej zadzwonić, albo zrobić niespodziankę i przesłać bukiet kwiatów z życzeniami wpisanymi na karneciku. A, czemu by nie wysłać kartki okolicznościowej, albo nie napisać listu, to też dobry pomysł.

nazwy rocznic ślubuRzadko teraz się to praktykuje, ale może tym bardziej będzie to oryginalnym sposobem na uczczenie chwili.

Wierszowane, czy prozą, z gotowego wzoru, czy napisane osobiście, prosto z serca (tak jest oczywiście najlepiej) życzenia rocznicowe naprawdę z pewnością ucieszą każde małżeństwo niezależnie od stażu.

Nigdy nie wypada jednak wysyłać Ich SMS-em. Tą drogą nie zaprezentują się zbyt dobrze i poważnie. Są pewne okoliczności, do których wyręczanie się SMS-ami nie pasuje i po prostu nie uchodzi.

nazwy rocznic ślubuNajlepiej jest unikać rozwiązań, które doprowadzą do tego, że przesłane życzenia zostaną odebrane jako brak taktu. Złożenie życzeń z tak poważnej okazji w takiej formie byłoby czymś lekceważącym wobec bohaterów dnia.

Życzenia mogą też mieć formę spotkania, czy zdarzenia niespodzianki. Chcąc komuś zrobić prezent i jednocześnie złożyć życzenia w niepowtarzalnych okolicznościach, w oryginalny sposób, wiedząc jakie para ma marzenia można to połączyć.

Jeśli np. małżonkowie marzyli o jakiejś wycieczce można Ich na Nią zabrać i u celu złożyć życzenia. Na pewno to Ich zaskoczy mile i wzruszy, a taką rocznicę będą wspominać przez długie lata.

Nazwy godów małżeńskich

Rocznicom ślubu przypisane są różne nazwy, które symbolizują kolejne etapy wspólnego życia małżonków. Każda rocznica jest określana przez określony materiał lub substancję, co ma odzwierciedlać głębię i trwałość związku.

Pierwsza rocznica ślubu jest nazywana rocznicą papierową, co symbolizuje delikatność i świeżość związku. Po pięciu latach małżeństwa obchodzone są goda drewniane, co wskazuje na większą solidność związku. Dziesięć lat małżeństwa to rocznica cynowa lub aluminiowa, podkreślająca trwałość i odporność relacji.

Dwudziesta rocznica ślubu to porcelanowe gody, wskazujące na piękno i trwałość, ale również na potrzebę delikatnego obchodzenia się z związkiem. Trzydziesta rocznica to gody perłowe, co symbolizuje rzadkość i cenny charakter związku trwającego już znaczną część życia.

Czterdziestolecie małżeństwa to gody rubinowe, które odzwierciedlają głęboką miłość i pasję, jaką małżonkowie dzielą przez lata. Z kolei pięćdziesięcioletnie małżeństwo jest określane mianem złotych godów, co jest hołdem dla wyjątkowej wytrzymałości i wartości związku.

Sześćdziesięciolecie małżeństwa to gody diamentowe, symbolizujące niezłomność i rzadkość tak długotrwałego związku. Każda z tych rocznic jest celebracja, a jej specyficzna nazwa podkreśla unikalność każdego kolejnego etapu wspólnie spędzonego życia.

Nazwy rocznic ślubu

 

 • 1 rocznica ślubu – Papierowa
 • 2 rocznica ślubu – Bawełniana (ew. Niciana)
 • 3 rocznica ślubu – Skórzana
 • 4 rocznica ślubu – Kwiatowa (ew. Owocowa)
 • 5 rocznica ślubu – Drewniana
 • 6 rocznica ślubu – Cukrowa
 • 7 rocznica ślubu – Wełniana (ew. Miedziana)
 • 8 rocznica ślubu – Spiżowa (ew. Brązowa)
 • 9 rocznica ślubu – Blaszana (ew. Gliniana, Generalska)
 • 10 rocznica ślubu – Cynowa (ew. Aluminiowa)
 • 11 rocznica ślubu – Stalowa
 • 12 rocznica ślubu – Płócienna (ew. Jedwabna lub Lniana)
 • 13 rocznica ślubu – Koronkowa
 • 14 rocznica ślubu – Kości Słoniowej
 • 15 rocznica ślubu – Kryształowa (ew. Szklana)
 • 20 rocznica ślubu – Porcelanowa
 • 25 rocznica ślubu – Srebrne Wesele
 • 30 rocznica ślubu – Perłowa
 • 35 rocznica ślubu – Koralowa
 • 40rocznica ślubu – Rubinowa
 • 45 rocznica ślubu – Szafirowa
 • 50 rocznica ślubu – Złota (Złote Gody)
 • 55 rocznica ślubu – Szmaragdowa (ew. Platynowa)
 • 60 rocznica ślubu – Diamentowa
 • 65 rocznica ślubu – Żelazna
 • 70 rocznica ślubu – Kamienna
 • 75 rocznica ślubu – Brylantowa
 • 80 rocznica ślubu – Dębowa

 

nazwy rocznic ślubu

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00