Co to jest smoking?
Smoking jest jednym z najbardziej wytwornych i eleganckim wariantem męskiej stylizacji wieczorowej. Wkłada się Go tylko na szczególnie oficjalne i podniosłe okazję, a także na scenę, udając się do teatru, czy opery jako widz i tylko po zmroku. Jeśli jakieś wydarzenie określa dress code w postaci smokingu to na zaproszeniu znajdziemy szczególny dopisek, mówiącą nam o tym informację pod postacią hasła „black tie”.
Jeśli otrzymuje się zaproszenie z takim dopiskiem, to oznacza, że nie wypada i nie można udać się na spotkanie w innym niż smoking ubiorze.
To także zobowiązuje etykietalnie pod względem ubioru partnerkę mężczyzny ubranego w smoking.
Niezależnie bowiem, czy okoliczność tego bezwzględnie wymaga, czy to decyzja mężczyzny, że wkłada ten strój półformalny, pomiędzy frakiem a garniturem, ubiór, kobiecie, która Mu towarzyszy wypada bezwzględnie ubrać się tylko w suknię długą, założyć tzw. wieczorową toaletę.
W etykiecie ubioru są dwa określenia „black tie” oznaczające smokingową stylizację i „white tie” – stylizacja frakowa. Rozróżnia się Je po kolorze muchy danemu strojowi przypisywanej.
Smoking cechy charakterystyczne
Jest Ich kilka: lśniące klapy marynarki, wykończenia z tego samego materiału w postaci tkaniny, którą obciągnięty jest guzik, a także, która kryje wyłogi marynarki i tworzy lampasy na spodniach, krój klap – szalowy, albo ostry w szpic.
Zakomponowany jest zawsze z białą koszulą ze spinkami i lakierowanymi pantoflami, które praktycznie wyparły czółenka. Mężczyzna w smokingu zawsze będzie miał zawiązaną czarną muszkę pod szyją.
Krótka historia smokingu
Smoking narodził się w Wielkiej Brytanii w latach 60-tych XIX w. jako alternatywa dla fraka, uznawanego za niewygodny. Henry Poole z Saville Row – książę Walii zamówił podówczas po raz pierwszy marynarkę bez niewygodnego i niepraktycznego Jego zdaniem ogona.
Od 1886 roku zaczęli sięgać po smokingi też zamożni członkowie Tuxedo Park, a wszystko zaczęło się od tego, że postanowili, że tę stylizację założą na bal jesienny i od następującego później wybuchu popularności smokingu.
Marynarka smokingowa
Może, ale nie musi posiadać dwa rozcięcia z tyłu. Z rozcięciami ma formę wariantu mniej formalnego. W najbardziej klasycznej wersji posiada jeden guzik. Z jednym rozcięciem jest niedopuszczalna.
Smoking jednorzędowy z kołnierzem szalowym
Nie posiada kozerki, czyli miejsca styku wyłogów – klap marynarki z kołnierzem na karku. Kołnierz pokrywa jedwab, albo atłas (połyskująca tkanina), odcinająca się od matowej materii, z której wykonany jest korpus marynarki. To najczęściej spotykany fason smokingu.
Smoking jednorzędowy z klapą frakową
Jego kołnierz przypomina szalowy, ale klapy są stylizowane w stronę frakowych i marynarek dwurzędowych.
Smoking dwurzędowy
Najrzadziej się Go spotyka. Krój ma zbliżony do standardowej marynarki dwurzędowej i miewa różny rozkład guzików. Do smokingów dwurzędowych nigdy nie nosi się pasa hiszpańskiego (atłasowego pasa smokingowego).
Smoking letni
Inaczej tropikalny. Wyróżnia się marynarką w kolorystyce kości słoniowej. Nosi się Go w letnie, upalne dnie i w krajach, gdzie klimat powoduje w ciągu dnia bardzo wysokie temperatury i długo wieczorem, a nawet w nocy utrzymuje Je jako znacznie wyższe.
Przy białej, czy kremowej marynarce niektóre źródła podają też, że można Ją założyć także poza tropikalnymi i subtropikalnymi miejscami, w innym klimacie, ale wypada Ją założyć jedynie na imprezę na powietrzu, bądź na statku.
Pas smokingowy
Dodaje lekkości figurze, osłania górną część spodni. Nosi się Go wyłącznie do jednorzędowej marynarki smokingowej. Ukrywa także podczas siadania, gdy wypada rozpiąć marynarkę zagniecenia koszuli, które wokół pasa nieuchronnie powstaną.
Kamizelka smokingowa
Jest doskonałym uzupełnieniem smokingu, stanowi jeden z Jego elementów w 3-częściowych zestawach. Znacznie bardziej wycięta niż garniturowa, posiada zwykle wyłogi w identycznym wykończeniu co klapy przy połach marynarki. Może być czarna, albo opcjonalnie biała
Powinna nieznacznie wystawać ponad zapięcie marynarki. Ma po 3 guziki w przeciwieństwie do kamizelek garniturowych. Może mieć klapy szalowe, albo frakowe. Wykończona powinna być na prosto, a nie w szpic.
Spodnie i szelki
Spodnie przy smokingu nie posiadają nigdy szlufek, gdyż nie nosi się do Niego podobnie jak do garnituru skórzanego paska.
Zamiast paska zakłada się do smokingu szelki w celu nadania spodniom stabilności i utrzymywania Ich w odpowiedniej pozycji (te mogą być jedynie białe, albo czarne), oprócz tego dobierając dodatki, można się zdecydować na pas smokingowy.
Nie nosi się Go jednak nigdy w połączeniu z kamizelką. Trzeba dokonać wyboru i podjąć decyzję, albo jedno, albo drugie.
W odróżnieniu od frakowych z podwójnym lampasem, smokingowe spodnie będą miały lampas pojedynczy.
Koszula smokingowa
To śnieżnobiała, formalna koszula, tylko i wyłącznie taka na spinki. Powinna mieć usztywniany gorset, by uniknąć odkształceń i wybrzuszeń i zachować perfekcyjny wygląd stroju oraz najbardziej odpowiedni do muchy kołnierzyk – najlepiej pół-włoski lub kent.
Spinki wypada do Niej założyć jedynie czarne, nie pasują do smokingu srebrne, czy złote.
Jeśli zegarek ma się znaleźć na ręku Pana ubranego w smoking, to także tylko ten na skórzanym, czarnym pasku.
Stylizację uzupełnia zawsze biała poszetka w brustaszy, czyli kieszonce marynarki.
Buty do smokingu
Tylko i wyłącznie czarne lakierki. Buty to także bardzo istotny element nie tylko kobiecej, ale i męskiej garderoby i nie może się On wyróżniać złym dopasowaniem.
Kiedyś były to czółenka, obecnie są to coraz częściej po prostu lakierowane pantofle. Skarpetki powinny być dobrze do Nich dobrane: czarne, jedwabne i odpowiednio długie, by nie wychyliła się spod nogawki spodni łydka podczas siadania.
Muszka do smokingu
Musi być czarna. Nie dopuszczalne przez zasady etykiety jest założenie do smokingu muchy w innym kolorze, czy krawata. Koniecznie wiązana, muszki na gumkach odpadają, kompletnie do smokingu nie wchodzą w grę.
Smoking a garnitur
Wieczorowe garnitury mogą nieco przypominać smoking zdaniem osób niewprawnych w modowych tematach. Występują jednak pomiędzy Nimi znaczące różnice. Jedną z Nich stanowią klapy marynarki. Smoking będzie miał Je skrojone jako szalowe, albo w szpic, jako ostre.
Dodatkowo wyściełane są One, podobnie jak kołnierz, w wykończeniu śliskim i połyskliwym materiałem najczęściej aksamitem, jedwabiem, albo satyną.
Klapy dodatkowo pozbawione będą ozdobnych aplikacji i patek. Guziki smokingu będą posiadały identyczne jak klapy wykończenie materiałowe, będą powleczone taką samą tkaniną w przypadku jedwabnych wykończeń, albo po prostu jedwabiem niezależnie od reszty wykończeń.
W odróżnieniu od smokingu garnitur odznacza się prostymi i otwartymi, albo zamkniętymi klapami o kroju w szpic z identycznej tkaniny co korpus marynarki. Spodnie garniturowe nie posiadają w przeciwieństwie do smokingu lampasów, które w smokingu wykonywane są z odpowiednio podobnie jak wykończenie guzików jedwabiu, czy stanowiącej obszycie klap materii.
Pas smokingowy to także charakterystyczna odróżniająca obie stylizacje cecha. Do smokingu wkłada się właśnie pas smokingowy, a nie zwyczajny pasek, jak do spodni od garnituru. Mimo iż i smokingi, podobnie jak i garnitury mogą stanowić trzyczęściowe zestawy, bez trudności odróżnimy, która kamizelka jest przeznaczona do noszenia do garnituru, a która służy jako smokingowa.
Ta z kompletu garniturowego będzie bardziej zabudowana i przez to znacznie bardziej będzie pokrywała klatkę piersiową, sięgając znacznie wyżej, smokingowa może oprócz charakterystycznego wycięcia posiadać także identyczne jak marynarka wyłogi. Garniturowa będzie miała 5 guzików najczęściej, natomiast smokingowa zaledwie 3.
I garnitury wieczorowe i smokingi będziemy mieć do wyboru w czerni i ciemnym granacie, w przeciwieństwie do tych garniturów noszonych codziennie, jako ubiór elegancki, ale dzienny (te dzienne bowiem posiadają przecież różne fasony, kolory, desenie i odcienie).
Jest jednak jedno odstępstwo od tej zasady, że w przypadku smokingu barwnie nie poszalejemy, bo kolorystyka jest dość okrojona – a jest Nim tzw. smoking tropikalny – jest to smoking z letnią marynarką o barwie kości słoniowej.
Istnieją też pewne zasady doboru koszul do danej stylizacji męskiej na uroczysty wieczór.
O ile do garnituru to Jego właściciel dobiera sobie sam kolor koszuli, choć biała jest zawsze najbardziej formalna, elegancka i oficjalna, albo zleca tę czynność swojej drugiej połówce, o tyle przy smokingu obowiązuje nas założenie etykietalne mówiące o tym, że koszula musi bezwzględnie być w śnieżnej bieli.
Do garnituru wkładać można eleganckie dobrane do koloru dodatków, albo czarne buty, do smokingu uchodzą tylko czarne lakierki. I o ile do garnituru możemy założyć muchę, albo krawat w stonowanym kolorze, to do smokingu wypada dobrać jedynie czarną muszkę.
Koszula nie może oprócz tego, że ma być śnieżnobiała, być jakakolwiek, do smokingu nosi się jedynie koszulę ze spinkami. Butonierka to atrybut garnituru, a smoking odróżnia się od Niego brustaszą. Mają nieco inny krój, mimo że i tu i tu wkłada się poszetkę. Do smokingu tylko białą – do garnituru nie koniecznie.
Smoking – najczęściej popełniane błędy
Dużym błędem byłoby założenie do smokingu białej muchy, ta jest zarezerwowana dla fraka.
Nie należy zakładać srebrnych, czy złotych spinek do koszuli, bo do smokingu po prostu się takowych nie nosi. Konieczne są czarne.
Zegarek na bransoletce też jest bardzo złym pomysłem i rozwiązaniem. Absolutnie niedopuszczalne jest wybranie poszetki barwnej, wzorzystej, krawata zamiast muchy, czy muszki kolorowej.
Nie każde buty eleganckie będą do smokingu pasowały. Kolorowe odpadają całkowicie. Dużą niestosownością jest zdjęcie marynarki, czy kamizelki.
Tego się po prostu nie robi. Duże faux pas popełnimy, jeśli jako osoba zaproszona na wesele wystroimy się w smoking, jeśli Pan Młody będzie w garniturze, to Jego dzień i nie wypada tego faktu przyćmiewać.