Sprawdzone sposoby na kaca

Sprawdzone sposoby na kaca

by admin
0 comment
sposoby na kaca

Udana impreza, świetna zabawa, a na drugi dzień…Ból głowy, nudności, trudności w koncentracji, drażliwość i zmęczenie.

No właśnie, tak zwany syndrom dnia następnego może skutecznie popsuć cały dzień. Warto wiedzieć, że nie trzeba się mocno upić, aby na drugi dzień mieć kaca. Nawet spokojne sączenie drinków może mieć nazajutrz swoją cenę.

Skąd się bierze kac?

metabolizm alkoholuKac, jest to taki stan organizmu, kiedy po spożyciu dosyć dużej ilości alkoholu, nie jest on w stanie pracować na pełnych obrotach. Pojawia się zwykle na drugi dzień po spożyciu i obecny jest niestety aż do jego końca.

Powstaje on po około 10 godzinach od zakończenia picia alkoholu u osoby, u której stężenie alkoholu we krwi wynosi co najmniej 0,8 promila.

Kac związany jest z metabolizmem alkoholu w organizmie, a precyzyjniej mówiąc w wątrobie. Warto pamiętać, że maksymalnie do 10% wypitego alkoholu jest wydalane przez skórę, wraz z moczem albo drogą oddechową, a cała reszta metabolizowana jest przez wątrobę właśnie.

ból głowyTempo tego procesu jest różne u każdego człowieka i zależne jest od płci, wieku, wagi, a nawet genów.

Naukowcy przypuszczają, że za większość tych nieprzyjemnych objawów odpowiedzialny jest aldehyd octowy, który zatruwa ludzki organizm.

Ponadto wypity alkohol powoduje zablokowanie działania wazopresyny, odpowiedzialnej za prawidłowe nawadnianie. Stąd też po wypiciu znacznych ilości alkoholu częściej oddaje się mocz, przez co szybko dochodzi do odwodnienia organizmu i pozostałych tak nielubianych dolegliwości.

Czego unikać przy kacu

Cóż, stało się i trzeba przeżyć dzień z tym nieprzyjemnym towarzyszem. Warto wiedzieć czego unikać, aby nie pogorszyć samopoczucia:

  • Sięgnięcia po kawę, herbatę lub energetyka – odwodniony organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, a żaden z tych napojów nie jest tego w stanie zapewnić. Znacznie lepszą opcją będzie wybór soku pomarańczowego albo soku z kiszonej kapusty.
  • Unikania świeżego powietrza – człowiek zmęczony najchętniej unikałby jakichkolwiek aktywności i przeleżał cały dzień w łóżku. Dobrze jednak chociażby otworzyć okno i wywietrzyć pokój. Dawka świeżego powietrza pomoże na zawroty głowy i zadziała orzeźwiająco.
  • Picia małej ilości wody – odwodniony organizm potrzebuje wody, aby uzupełnić braki. Najlepszym wyborem będzie ta wysoko zmineralizowana. Dobrze jest też pamiętać o nawadnianiu się podczas imprezy, pomoże to w zminimalizowaniu skutków dnia następnego.
  • Wybór metody klin klinem – uczucie ulgi po wypiciu alkoholu na kacu jest krótkotrwałe i bardzo złudne. Zamiast dać organizmowi czas na regenerację i pomóc mu w pozbyciu się toksyn, dodajemy mu nowe dawki, z którymi również będzie musiał sobie poradzić.
  • Korzystania z sauny i aktywności sportowych – odwodniony organizm w ogóle nie potrzebuje kolejnych aktywności, które wspomagają utratę kolejnych płynów. Lepiej zostawić saunę i ćwiczenia na lepszy dzień.

Jak zmniejszyć skutki kaca przed piciem?

spożyciu alkoholuPicie wody kojarzy się z dniem następnym, kiedy organizm wręcz prosi się o nawodnienie.

Prawda jest taka, że dobrze jest pić duże ilości wody już podczas imprezy. Pomoże to w uniknięciu odwodnienia i negatywnych skutków wypitego alkoholu.

Pomóc może także spożyta przed imprezą witamina C albo inny kompleks witamin, który poprawi kondycję organizmu. Dobrym pomysłem jest także picie wody z cytryną i imbirem.spowolni wchłanianie alkoholu

Dodatkowo nie można zapominać o jedzeniu. Pusty żołądek spowoduje szybsze upicie się, a co za tym idzie dużo gorsze samopoczucie następnego dnia.

Pełnowartościowy posiłek, który zapełni żołądek spowoduje, że alkohol będzie wchłaniał się wolniej i pomoże organizmowi w metabolizowaniu go.

Kolejną dobrą praktyką jest niemieszanie wypijanych alkoholi i niepalenie papierosów, które potęgują kaca.

Jak pić, żeby nie mieć kaca?

objawy kacaNajskuteczniejszym sposobem na uniknięcie kaca jest niepicie alkoholu. Jak jednak wiadomo, prawie każdemu z nas zdarzyło się z nim przesadzić. Istnieją sposoby, dzięki którym można kaca uniknąć albo znacznie go zminimalizować.

Brak kaca zagwarantuje umiarkowane picie alkoholu, które dla kobiet oznacza jedną porcję alkoholu w ciągu doby, a dla mężczyzn dwie porcje, przy czym za porcje uznaje się 250 ml pięcioprocentowego piwa, pół kieliszka wina lub malutki kieliszek mocniejszego alkoholu.

Dobrym pomysłem jest powolne picie alkoholu i popijanie go sporą ilością wody. Pomoże to w uniknięciu odwodnienia. Nie powinno się więc pić kilku kolejek z rzędu, trzeba dać sobie czas.

uniknąć kacaDodatkowo nie można zapominać o jedzeniu, tak aby nie dopuścić do picia na pusty żołądek – to gwarantowana droga do kaca na następny dzień.

Kolejną zasadą jest niemieszanie alkoholi. Pamiętać także należy o niełączeniu alkoholi gazowanych z niegazowanymi, ponieważ sprawia to wzrost stężenia alkoholu we krwi, przez co syndrom dnia następnego może być bardzo nieprzyjemny i męczący.

Poranna walka z kacem

złagodzi ból głowyPoranna walka z kacem powinna zacząć się od otwarcia okna i przewietrzenia pokoju oraz sporej ilości wody. Powietrze pomoże otrzeźwić umysł, a woda nawodni, wymęczony dzień wcześniej, organizm.

Unikać należy napojów, które nie pomagają się nawodnić, takich jak kawa czy herbata, o energetykach nie wspominając. Zamiast wody można wypić sok pomarańczowy, jabłkowy albo z kiszonej kapusty.

Dodatkowy zastrzyk witamin będzie mile widziany.spożycia alkoholu

Nie zapominać należy o posiłku. Walka z kacem przy pustym żołądku to nie jest najlepszy pomysł.

Warto sięgnąć po mięsne zupy, np. rosół, który pomaga w uzupełnieniu niedoborów soli i potasu, wypłukiwanego przez alkohol.

Sen i odpoczynek też są jak najbardziej wskazane, aby organizm mógł się w spokoju zregenerować.

zatrucie alkoholoweJeśli wiec objawy pozwalają na sen, to należy z tego korzystać. Jeśli jednak ma się siłę na spacer, jest to świetny pomysł.

Dotleniony organizm szybciej poradzi sobie z zatruciem.

Co najlepiej zjeść/pić na kaca – domowe sposoby

Szukając sposób na kaca warto wiedzieć, że alkohol zaburza gospodarkę elektrolitowo-wodną i to właśnie z odwodnieniem trzeba będzie sobie poradzić, więc podstawą jest picie wody.

Doraźną pomocą będzie zjedzenie…banana. Ten niepozorny owoc pomoże w uzupełnieniu potasu i cukru, co pozytywnie powinno wpłynąć na organizm. Jeśli nie toleruje się bananów, można je zastąpić winogronami.

picie soku pomidorowegoDziałanie tych owoców można wspomóc cytrusami, które dzięki zawartości witaminy C, również są świetnym pomysłem na kaca.

Niezastąpiony w tym ciężkim dniu jest domowy rosół. Dostarcza on organizmowi składników odżywczych w przystępnej i łatwo przyswajalnej formie. Dodatkowo uzupełnia sól.

Picie wody można wspomóc sokami owocowymi lub warzywnymi, które dodają sił, łagodzą dolegliwości żołądkowe i pomagają w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Oprócz tego wskazany jest kefir, który pomoże wchłonąć się cukrowi i mleko z miodem, stawiające na nogi.

Czego unikać do picia na kacu?

spalanie alkoholuPrzede wszystkim unikać należy dalszego picia alkoholu, który może przynieść chwilową i złudną ulgę, a w rzeczywistości bardzo utrudnia poradzenie sobie organizmowi z toksynami.

Nie należy również stawiać na kawę i herbatę, które nie pomagają w walce z odwodnieniem.

Ponadto, podrażniony żołądek może na nie zareagować wymiotami, co jeszcze bardziej spotęguje odwodnienie.

Co jest dobre na kaca? Naturalne energetyki

kwas octowyNaturalnym sposobem walki z kacem jest przygotowanie specjalnego napoju, stawiającego na nogi.

Litr wody wymieszać należy z łyżką miodu i łyżką soku z cytryny, odrobiną soli i kawałkiem świeżego imbiru.

Woda nawadnia organizm, witamina C zawarta w cytrynie pomaga pozbyć się toksyn, miód, czyli źródło glukozy podnosi poziom cukru we krwi i niweluje nieprzyjemne odczucia jak drżenie rąk, zmęczenie czy przyspieszone tętno, a sól uzupełnia elektrolity.

Dopełnieniem jest imbir, który łagodzi nudności, wymioty i pomaga w strawieniu alkoholu.

Jakie elektrolity na kaca?

Wykorzystać można gotowe suplementy dostępne w aptekach w postaci kapsułek, tabletek czy gotowych napojów do picia, ale także naturalne, domowe sposoby. Należą do nich: sok z kiszonej kapusty, z kiszonych buraków albo sok pomidorowy.

Kalkulator trzeźwienia

Warto skorzystać z internetowych kalkulatorów trzeźwienia, które pokazują, ile czasu musi minąć do szacunkowego czasu trzeźwienia. Podaje się w nich swoją wagę, płeć, rodzaj i moc wypitego alkoholu, a one obliczają orientacyjną ilość promili i czas do wytrzeźwienia.

Co pomaga na kaca – tabletki z apteczki

W aptekach znaleźć można szereg leków i suplementów, których zadaniem jest pomóc w tym ciężkim dniu. Wśród nich można wymienić:

  • Riposton
  • 2KC
  • After
  • Alkostox
  • Litorsal Alco-detox

Jak widać sposobów na kaca jest sporo. Można stosować te naturalne i wspomóc się środkami dostępnymi w aptece. Przede wszystkim nie można zapominać o nawadnianiu się i najlepiej podejść do imprezy z umiarem, nie rezygnując przy tym z dobrej zabawy.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00