Prawo jazdy to dokument, który jest w stanie w znaczny sposób ułatwić życie. W szczególności, jeżeli ktoś posiada własny pojazd mechaniczny. Trzeba jednak mocno uważać, ponieważ można utracić prawo jazdy za złamanie przepisów drogowych.
Co więcej, niekiedy utrata prawo jazdy może być dożywotnia. Za co można dokładnie stracić prawo jazdy? Oto kilka przykładów, jakie każdy kierowca powinien mieć zawsze w głowie.
Utrata prawa jazdy za znakiem D-42
Może sam symbol D-42 nie jest znany, bo ciężko zapamiętać te wszystkie oznaczenia, ale niech każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że sam znak jest im doskonale znany.
To nic innego jak oznaczenie początku strefy zabudowanej. Co dalej? Wszyscy doskonale wiedzą, że za tym znakiem należy jechać pojazdem ze ściśle określoną prędkością.
W strefie zabudowanej, gdzie ma się do czynienia z pieszymi (w tym dziećmi!) można jechać tylko i wyłącznie z maksymalną prędkością do 50 km/h.
Nie ma nawet mowy, żeby mieć więcej na liczniku prędkościomierza.
Wyjątkiem są sytuacje, kiedy istnieją inne znaki, jakie mogą podnieść daną prędkość lub nawet ją obniżyć. Dlatego mówi się o tym, żeby na bieżąco obserwować to, co dzieje się na drogach.
Utrata prawa jazdy na obszarze zabudowanym grozi po przekroczeniu o ponad 50 km/h.
Zastosowanie znajduje zapis, który mówi o spowodowaniu zagrożenia w terenie zabudowanym.
Właściwe organy mają prawo zabrać prawo jazdy na kolejne trzy miesiące. Ile będzie trwało dokładnie zatrzymanie prawa jazdy?
O tej sprawie zdecyduje sąd, który otrzyma sprawę do rozpatrzenia.
Zatrzymanie prawa jazdy za punkty karne
Punkt do punkty i uzbiera się 24 punkty, które są maksymalnie.
Jeżeli ktoś nie uzbiera takiej ilości punktów, to nadal może prowadzić prawo jazdy. Trzeba jednak na to uważać.
Tym bardziej że teraz otrzymuje się za różne przekroczenia zdecydowanie większą ilość punktów niż to było jeszcze dwa lata temu. Co więcej – punkty utrzymują się na koncie przed dwa kolejne lata. Dopiero potem zostają skasowane.
Jeżeli policja zorientuje się, że kierowca ma już na koncie maksymalną ilość punktów odbiera prawo jazdy odsyłając go do organu, który go wydał wraz z wnioskiem o skierowanie jego właściciela na egzamin sprawdzający.
Trzeba jednak dodać, że kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od niecałego roku, nie są traktowani tak “ulgowo”. Oni przez rok mogą uzbierać jedynie 21 pkt.
Uwaga! Nie, nie zostaną oni wysłani na egzamin sprawdzający. Zostają im w całości odebrane uprawnienia. Oznacza to tylko tyle, że trzeba będzie na nowo zapisać się na kurs prawa jazdy.
Prawo jazdy stracisz też za zbyt wiele osób w aucie
Skoro w samochodzie można przewozić pięć osób, to nie ma nawet szans na to, aby do środka weszła większa ilość osób.
Podobnie jest jeżeli chodzi o pojazdy homologowane, które w dowodzie rejestracyjnym zawsze mają wpisaną określoną ilość osób.
Co prawda, prawo jazdy zatrzymywane jest, jeżeli policja zauważy powyżej trzech osób, ale już nawet jedna postać więcej może doprowadzić do pojawienia się sporej ilości problemów.
W szczególności, jeżeli widać, iż zbyt duża ilość osób może doprowadzić do katastrofy drogowej (o których słychać było wielokrotnie).
Tym bardziej, jeżeli dana osoba podróżuje np. w bagażniku. Policja ma prawo do tego, aby odebrać prawo jazdy na trzy miesiące.
W jakich jeszcze sytuacjach stracimy prawo jazdy?
Wśród innych przestępstw można wyróżnić ucieczkę z miejsca zdarzenia. Jeżeli ktoś doprowadzi do kolizji drogowej, w której to będzie się miało do czynienia z ofiarą śmiertelną, trzeba liczyć się z tym, że prawo jazdy zostanie wstrzymane na trzy lata!
Chyba że sąd zdecyduje o całkowitym wstrzymaniu uprawnień.
Dodatkowo trzeba wyróżnić, że jeżeli policja dojdzie do tego, iż uciekinier był pod wpływem alkoholu, prawo jazdy zostanie utracone na zawsze i nie będzie od tego żadnego odwołania.
Przestępstwo drogowe także oznacza utratę prawa jazdy
Prawo jazdy może zostać zatrzymane na określony czas lub nawet dożywotnio. Więc tym bardziej trzeba uważać na to, co się wykonuje.
Warto wiedzieć, że obecnie obowiązujące przepisy jasno określają sytuację, kiedy nastąpi utrata uprawnień.
Wśród takich sytuacji można wyróżnić:
- wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle,
- jazda pod wpływem środków odurzających, w tym, chociażby po dopalaczach,
- brawurowa jazda – w szczególności, jeżeli chodzi o strefę zabudowaną, o czym było wyżej wspomniane.
Dożywotnio prawo jazdy można stracić za takie przestępstwa drogowe jak:
- spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym,
- prowadzenie pojazdu mechanicznego mimo wcześniejszego orzeczenia o jego zakazie lub decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania,
- spowodowanie wypadku z rannymi lub ze skutkiem śmiertelnym – w szczególności, jeżeli ktoś jest pod wpływem niedozwolonych środków,
- ponowna jazda pod wpływem środków odurzających,
- spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.
Warto wiedzieć, że jeżeli uprawnienia zostaną cofnięte dożywotnio, a ktoś nadal będzie prowadził samochód, może spodziewać się zdecydowanie poważniejszych konsekwencji prawnych.
Utrata prawa jazdy za prowadzenie po alkoholu
Niestety, ale jeden z najbardziej klasycznych przypadków, który dotyczy wszystkich.
Nawet jeżeli jest mowa o osobach sławnych – o czym można też było przekonać się w ostatnim czasie.
Trzeba uważać na spożyte napoje wyskokowe. Jeżeli policja odkryje, że kierowca przekroczył ilość spożywanego alkoholu ponad 0,2 promile, to może spodziewać się zabrania dokumentu na najbliższe pół roku.
Trzeba jednak wiedzieć, że obecność alkoholu powyżej 0,5 promila, będzie traktowane już jako przestępstwo.
Uwaga! Jeżeli pod wpływem alkoholu, kierując samochodem spowoduje się poważniejszy wypadek, można spodziewać się konsekwencji prawnych, jak chociażby dożywotnia utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Do tego szkody trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Nie ma więc co pozwalać sobie na za dużo. Warto przy tej okazji wspomnieć, aby zapoznać się z tabelką, ile posiadają promile poszczególne rodzaje i ilości alkoholi, jak np. piwo, wódka, itd.