Wyspa Volkswagena?

Volkswagen

by admin
0 comment
Volkswagen

Wyspa Volkswagena? To będzie… zeroemisyjna wyspa w Grecji!

 

Wyspa Volkswagena? No może nie do końca. Bo mówimy o wyspie Astypalea w Grecji, która przestawia się na zeroemisyjny transport. Pomoże jej VW.

 

Astypalea, czyli wypoczynkowy raj, którego nikt nie zna

 

Wyspa VolkswagenaAstypalea to wyjątkowo urokliwe miejsce. Choć wyspa leży w Grecji, w przeciwieństwie do Krety, Santorini, Rodos czy Mykonos nie jest zasypywana przez turystów.

Ma kształt motylich skrzydeł, leży na uboczu morza Egejskiego i ma zaledwie 97 km2 powierzchni. A to nadal nie koniec.

Na wyspie mieszka tylko 1200 mieszkańców. Na turystów – czyli jakieś 165 tys. osób rocznie – czeka jedynie 5 restauracji i kilka hoteli.

 

Astypalea stawia na zeroemisyjny transport

 

Wyspa VolkswagenaGrecja wyspa Astypalea jest nazywana sekretną. Bo choć oferuje czyste morze i piękne plaże, nie jest szeroko znana w sektorze turystycznym. Teraz to się może jednak zmienić, a wszystko za sprawą… motoryzacji.

A właściwie to zeroemisyjnej motoryzacji. I pomysł jest prosty. Władze Grecji, Astypalei i Volkswagena postanowiły elektryfikować transport. Już dziś z samochodów elektrycznych korzysta policja, służby lotniskowe czy pogotowie. A to dopiero początek.

 

Volkswagen będzie wynajmować elektryki na Astypalei

 

Jaki udział w elektryfikacji Astypalei ma mieć Volkswagen? Niemiecka marka uruchomi dwie usługi. Pierwszą jest ASTYBUS, czyli odpowiednik polskiego Bla bla. W jego ramach pasażerowie będą dzielić środek transportu. Drugą usługą jest astyGO, czyli wynajem samochodu na minuty.

W pierwszym programie udział wezmą Volkswageny ID.4 i ID.Buzz (zaraz po premierze). W drugim elektryki Volkswagena, ale też elektryczne skutery Seat MO czy elektryczne rowery Ducati.

Wyspa Volkswagena

Elektryfikacja transportu na wyspie Astypalea ma przynieść dosłownie piorunujące skutki.

Do roku 2026 za jej sprawą emisja dwutlenku węgla ma zostać zredukowana na w tym rejonie aż o 50 proc.! Wszystko za sprawą m.in. 1000 elektryków, które do tego momentu będą eksploatowane na wyspie.

Elektryfikacja Astypalei i Volkswagen. To też budowa parku solarnego!

 

Oczywiście intensywna elektryfikacja transportu wymaga też pewnych działań. Stacje ładowania to jedno. Zaspokojenie potrzeb energetycznych to drugie. Na szczęście pomysł władz wyspy Astypalea i Volkswagena jest kompletny. Dlatego już w roku 2023 postawiony zostanie park solarny. Panele słoneczne utworzone w ten sposób wygenerują 3 megawaty energii. To w roku 2026 zaspokoi aż 80 proc. wszystkich potrzeb energetycznych infrastruktury na Astypalei.

You may also like