Zakupoholizm mężczyzn

Zakupoholizm

by admin
0 comments
Zakupoholizm

W ostatnich latach wzrosła liczba mężczyzn cierpiących na zakupoholizm. Zakupoholikami kieruje silna psychologiczna potrzeba robienia zakupów i kupowania rzeczy, których niekoniecznie potrzebują lub na które nie mogą sobie pozwolić.

uzależnień behawioralnychZachowaniu temu często towarzyszy poczucie winy, wstyd i żal z powodu późniejszych wydatków.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zakupoholizm wpływa na mężczyzn i omówimy potencjalne sposoby leczenia osób nim dotkniętych.

Zakupoholizm coraz częściej dotyka mężczyzn

Zakupoholizm jest rosnącym problemem we współczesnym społeczeństwie i nie jest zaskoczeniem, że coraz częściej dotyka mężczyzn.

robienie zakupówW zależności od populacji, może dotykać on od 2 do 16% danej populacji. Jest to kompulsywne zachowanie, które ze względu na swoją naturę określa się uzależnieniem.

Przynosi ono negatywne skutki i nie jest w żaden sposób kontrolowane.

Osoba impulsywnie dokonuje kolejnych zakupów, a nawet posuwa się do kradzieży, gdy nie ma już gotówki.

kontynuowanie zakupówZwiększona liczba mężczyzn cierpiących na ten problem w ostatnich czasach wynika z bardziej dostępnej bankowości internetowej, możliwości robienia zakupów przez Internet i wszechobecnych reklam.

Co to jest zakupoholizm?

Zakupoholizm to uzależnienie od zakupów, które charakteryzuje się kompulsywną i nadmierną potrzebą kupowania przedmiotów.

Może być podobne do innych uzależnień, takich jak uzależnienie od substancji psychoaktywnych, mediów społecznościowych czy hazardu.

Osoba ze skłonnościami zakupoholicznymi może nie rozpoznać swojego zachowania jako problematycznego, dopóki nie stanie się ono poważne.

przypadku uzależnieniaSymptomy tego stanu obejmują częste wycieczki do sklepów w celu “poczucia się lepiej”, wydawanie dużych sum pieniędzy na niepotrzebne zakupy bez względu na osobisty status finansowy i poczucie winy po każdym dokonanym zakupie z powodu tego, ile się wydało bez żadnego logicznego uzasadnienia.

W skrajnych przypadkach ludzie cierpiący na zakupoholizm są znani z zaciągania pożyczek lub maksymalnego wykorzystywania kart kredytowych tylko po to, żeby móc dostać to, czego chcą, co prowadzi ich do zadłużenia.

Zakupoholicy zwykle zaczynają od niewielkich kwot, ale stopniowo zwiększają częstotliwość i ilość zakupów przy każdej wizycie, często uznając to za normalne.

dokonaniu zakupówProwadzi to wiele osób w kierunku bankructwa w zależności od ich poziomu dochodów i oszczędności przed wejściem w spiralę, z której jest trudno wyjść.

Jak pozbyć się zakupoholizmu?

Osobie cierpiącej na zakupoholizm może być trudno przestać bez profesjonalnej pomocy, ale są pewne kroki, które możesz podjąć samodzielnie.

Ważne jest, aby rozpoznać problem i w razie potrzeby poszukać wsparcia. Dla wielu osób doradztwo jest bardzo pomocne w radzeniu sobie z zachowaniami kompulsywnymi, do których zalicza się omawiany problem.

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, upewnij się, że nie masz dostępu do pokus oraz:

– Pozbądź się kart kredytowych i usuń informacje o zapisanych płatnościach w Internecie.
– Zgłoś się do obsługi banku i powiedz, aby zablokowali oni karty, ale nie informuj o swoim problemie, aby nie paść ofiarą kolejnych propozycji również ze strony instytucji bankowej.
– Zamknij niepotrzebne konta bankowe i anuluj zgody marketingowe, aby ograniczyć kontakt z bankami i kredytodawcami.
– Usuń zakładki z przeglądarki i postaraj się zapomnieć o wszystkich sklepach i stronach, na których robiłeś zakupy.
– Zmień adres mailowy, na który przychodzą wiadomości z newsletterów i sklepów internetowych.
– Unikaj promocji, aplikacji mobilnych z ciekawymi ofertami, gazetek i programów lojalnościowych.
– W miarę możliwości używaj gotówki, żeby wydatki nie wymknęły się szybko spod kontroli, jak w przypadku plastikowych kart.
– Jeśli to możliwe, poproś inną osobę o trzymanie Twoich oszczędności – najlepiej kogoś bliskiego.
– Unikaj chodzenia do dużych sklepów.
– Jeśli robisz zakupy z kimś, ogranicz z tą osobą kontakt. Unikaj spotykania się z osobami uzależnionymi.

rozładowanie napięciaUstalenie planu budżetowego pozwoli na dokładne śledzenie zakupów i wyznaczenie limitów, jeśli jest to możliwe.

Warto stworzyć sobie inne zajęcia, takie jak dołączenie do grup czy wolontariatów, które pozwolą na pozytywne spędzenie czasu z dala od sklepów i znacząco podniosą poczucie własnej wartości.

Pamiętaj, aby nie zastępować tego uzależnienia innym – mediami społecznościowymi czy hazardem. Edukuj się w temacie uzależnień, aby znów nieświadomie nie wejść w kolejne.

kompulsywnych zakupówZaleca koncentrowanie się na tym, co już się ma, zamiast ciągłego kupowania nowych rzeczy – wraz ze znalezieniem zdrowszych sposobów radzenia sobie w stresujących momentach.

Myśl o swoich potrzebach i staraj się je zaspokajać zamiast kompensować braki w nich poprzez kompulsywne czynności, takie jak zakupy.

Skąd się bierze zakupoholizm?

Istnieją pewne czynniki, które mogą się do niego przyczyniać, takie jak:

– Wpływy kulturowe, np. kampanie reklamowe zachęcające do kupowania rzeczy, których nie potrzebujemy.
– Presja rówieśników w kręgach społecznych, którzy pozytywnie oceniają kupowanie rzeczy materialnych.
– Potrzeby psychologiczne polegające na ciągłym pragnieniu czegoś nowego z powodu niezadowolenia z obecnego stylu życia (np. dobrego wyglądu).
– Uczucia związane z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, które są rozwiązywane poprzez konsumpcję zamiast otwartej rozmowy o tych sprawach.
– Nuda wynikająca z braku sensownych zajęć inspirująca do większych zakupów niż to konieczne.

Zakupoholikami mogą kierować także takie emocje, jak poczucie pustki bez posiadania czegokolwiek materialnego lub po prostu czerpanie przyjemności z samej czynności, ponieważ zapewnia ona komfort, kiedy życie wydaje się zbyt przytłaczające.

Jakie są objawy zakupoholizmu?

poczuciem własnej wartościObjawy obejmują uczucie ekscytacji podczas robienia zakupów. Kolejną dolegliwością są trudności w kontrolowaniu nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy, nawet jeśli prowadzi to do poważnych problemów finansowych.

Występuje irracjonalne myślenie, takie jak przekonanie, że nie można żyć bez pewnych produktów, których się obsesyjnie poszukuje.

Kolejnym objawem jest cierpienie z powodu drażliwości podczas unikania sklepów i centrów handlowych w celu ograniczenia nadmiernych nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy.

upośledzenie kontroliOsoby cierpiące na zakupoholizm mogą mieć również problemy z odróżnieniem prawdziwych potrzeb od pragnień, co jest spowodowane ich impulsywnym zachowaniem.

Co jeszcze jest charakterystyczne w chorobie zakupoholizmu u mężczyzn?

Mężczyźni częściej niż kobiety sięgają po dobra luksusowe, takie jak elektronika, samochody czy odzież. Choroba może dotyczyć w równym stopniu obu płci. Inne oznaki zakupoholizmu u mężczyzn to m.in.:

– Wychodzenie z domu tylko po to, żeby kupić niepotrzebne rzeczy.

– Porzucanie lub zaniedbywanie obowiązków, takich jak praca czy szkoła, ponieważ cała uwaga została przesunięta na zdobycie większej ilości produktów, niezależnie od tego, czy mają one jakieś praktyczne zastosowanie, czy nie.

– Napięcie w relacjach i zaniedbywanie roli ojca, ponieważ członkowie rodziny zostaną pozostawieni sami sobie, podczas gdy w zamian za to dba się tylko o dobra materialne.

Jak długo rozwija się choroba zakupoholizmu?

kompulsywnym kupowaniemW miarę upływu czasu osoba może być pochłonięta myślami o tym, kiedy będzie mogła coś kupić i ile pieniędzy może wydać na swoje zakupy.

Zachowanie polegające na nadmiernym wydawaniu pieniędzy staje się wtedy kompulsywne, ponieważ wydaje się coraz więcej pieniędzy.

Czas, jaki jest potrzeby na rozwój nałogu jest zależny od osoby i czynników wywołujących problem.

O zakupoholizmie można mówić w momencie, gdy czynność ta się stale powtarza, a zatem przybiera formę uzależnienia. Rozwój trwa zwykle od kilku miesięcy do roku.

You may also like