Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

zgaga

by admin
0 comment
zgaga

ciąży zgagaZgaga to powszechne uczucie, które odczuwa wiele osób po jedzeniu. Mówi się, że występuje, gdy kwaśna treść pokarmu, który właśnie spożyliśmy, podrażnia wyściółkę przełyku.

Zgaga częściej występuje u osób, u których w przeszłości wystąpił refluks, czyli cofanie się kwaśnej treści żołądka i/lub jego zawartości przez przełyk.

Jeśli często doświadczasz uczucia zgagi, powinieneś poznać jej przyczyny. Kiedy już zrozumiesz, co ją wywołuje i jak jej zapobiegać, możesz zmniejszyć szanse na nawracające epizody lub nawet całkowicie je wyeliminować.

Co to jest zgaga?

refluks żołądkowo przełykowyZgaga jest uczuciem pieczenia w klatce piersiowej, zwykle w lewym górnym rogu. Najczęstszą przyczyną tego objawu jest choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease, GERD).

Podobne objawy mogą występować także po spożyciu niektórych rodzajów pokarmów, napojów i innych substancji.

Przypadki zgagi często nasilają się z wiekiem, zwłaszcza po 60. roku życia. Czasami może nie być oczywistej przyczyny tego uczucia.

niesteroidowych leków przeciwzapalnychJest to tak zwana zgaga sytuacyjna i częściej występuje u osób, u których w wyściółce żołądka znajduje się duża ilość kwasu żołądkowego.

Przyczyny zgagi

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do wystąpienia zgagi, zarówno w sytuacjach związanych z jedzeniem, jak i poza nim.

  • Jedzenie zbyt szybko: Szybkie jedzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn zgagi. W takich sytuacjach pokarm nie jest trawiony prawidłowo, co w konsekwencji prowadzi do refluksu żołądkowo-przełykowego.
  • Jedzenie w złej pozycji: Zgagę mogą powodować także stany nadżerkowe przełyku, takie jak refluksowe zapalenie przełyku lub przełyk Barretta. W tych schorzeniach dochodzi do uszkodzenia wyściółki przełyku, co prowadzi do uczucia zgagi.
  • Spożywanie kwaśnych pokarmów: Niektóre produkty spożywcze wytwarzają kwas podczas trawienia. Należą do nich między innymi pomidory, granaty, żurawina, produkty mleczne. Ponadto niektóre przyprawy, takie jak czarny pieprz, mięta i kardamon.

Objawy zgagi

leczenie zgagi zgagaObjawy zgagi są podobne do objawów refluksu żołądkowego, ale są zlokalizowane w żołądku.

Zgaga jest częstym schorzeniem, które każdego roku dotyka miliony ludzi. Często trudno jest zdiagnozować zgagę, ponieważ objawy różnią się w zależności od osoby i nie zawsze są jednoznaczne.

Zgaga jest zwykle odczuwana jako uczucie pieczenia w klatce piersiowej, zwykle w lewym górnym rogu.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli którykolwiek z poniższych objawów występuje u pacjenta dłużej niż tydzień:

  • Ból w klatce piersiowej: Jest on często odczuwany w połączeniu ze zgagą.
  • Trudności w oddychaniu: często towarzyszą im bóle w klatce piersiowej.
  • Nudności: Choroba ta jest również znana jako choroba refluksowa (ARAD).
  • Wymioty: Jest to również znane jako nadżerkowe zapalenie przełyku.

Rozpoznawanie zgagi

uczucie paleniaZgaga charakteryzuje się palącym bólem w klatce piersiowej i gardle. Ból może być tak silny, że może prowadzić nawet do uduszenia. Zgagę można rozpoznać na kilka sposobów.

Istnieje też kilka specyficznych czynników ryzyka refluksu żołądkowego, o których należy wiedzieć. Należą do nich:

– Wiek – Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zachodzą zmiany, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi.

– Przepuklina rozworu przełykowego – Posiadanie przepukliny rozworu przełykowego jest kolejną częstą przyczyną zgagi. Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy górna część żołądka wsuwa się do klatki piersiowej, uciskając przeponę – mięsień ułatwiający oddychanie. Nacisk tkanki żołądka na przeponę może powodować refluks.

– Niedawno przebyta operacja – Spożycie dużego posiłku wkrótce po operacji zmniejszenia żołądka, jak również po innych zabiegach medycznych (takich jak kolonoskopia) może powodować refluks.

– Jedzenie mocno przyprawionych potraw – Kwasy zawarte w tych potrawach mogą podrażniać LES i powodować jego rozluźnienie, co umożliwia cofanie się pokarmu do przełyku.

Leczenie zgagi

bóle brzuchaNa rynku dostępnych jest wiele różnych leków i suplementów, które leczą zgagę.

Lekarz doradzi najwłaściwszy sposób leczenia. W celu złagodzenia objawów zgagi przyjmuje się leki takie jak leki zobojętniające i H2-blokery.

Należą do nich:

Leki zobojętniające: są powszechnie stosowanym sposobem leczenia zgagi. Przyjmuje się je zwykle podczas ataku skurczu.

– H2-blokery: Są one stosowane w leczeniu objawów zgagi, takich jak nudności i wymioty.

– Pepsyna: Pepsyna to enzym trawienny wytwarzany przez trzustkę. Stosuje się ją głównie w leczeniu choroby refluksowej przełyku, ale można ją również przyjmować w celu złagodzenia zgagi.

– Inne leki: W leczeniu zgagi mogą być przepisywane także inne leki, takie jak leki na nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka.

  • Suplementy: W leczeniu zgagi stosuje się także suplementy, takie jak olejek z mięty pieprzowej, imbir i zielona herbata.

Co pomaga na zgagę? – domowe sposoby

uczucie pełnościZgaga jest częstym problemem wielu osób. Może to być spowodowane wieloma różnymi rzeczami.

Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów na zgagę są suszone liście mięty pieprzowej. Można je żuć lub parzyć w niewielkiej ilości wody, a następnie pić w postaci herbaty.

Ale to nie wszystko: możesz także jeść surową papaję, pić ocet jabłkowy zmieszany z miodem i pić dużo płynów w ciągu dnia, co pomoże Ci ukoić przełyk. Domowe sposoby leczenia zgagi obejmują następujące elementy:

– Picie dużej ilości wody: Jest to jeden z najskuteczniejszych środków na zgagę. Podczas jedzenia organizm traci dużo wody, co prowadzi do wystąpienia objawów zgagi.

– Jedzenie małych, częstych i lekkich posiłków: Jedz mniejsze posiłki, najlepiej co 2-3 godziny. Można też spróbować spożywać niewielkie ilości pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu i dużej zawartości błonnika.

– Prowadzenie zdrowego trybu życia: Inne zmiany stylu życia, takie jak utrata wagi, rzucenie palenia i stosowanie zdrowej diety, mogą również pomóc w leczeniu zgagi.

– Picie siemienia lnianego najlepiej przed posiłkiem i przed snem

– Odpoczywaj po posiłku w odpowiedniej pozycji lub najlepiej spaceruj przez minimum 30 minut w spokojnym tempie

Jak widać, zgaga może być spowodowana przez wiele różnych czynników. Należą do nich: zbyt szybkie jedzenie, jedzenie pod kątem spożywanie kwaśnych pokarmów i inne czynniki.

Należy pamiętać, że zgaga jest zwykle odczuwana przez osoby cierpiące na refluks, czyli cofanie się kwaśnej treści żołądkowej i/lub treści żołądkowej przez przełyk. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli zgaga utrzymuje się dłużej niż tydzień.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00