Zmiany dla kierowców. 17 września 2022 r. z szeregiem nowości

Zmiany dla kierowców

by admin
0 comment
Zmiany dla kierowców

Zmiany dla kierowców? 17 września 2022 r. pojawił się nowy taryfikator punktów karnych, termin przedawnienia punktów i mandaty dla recydywistów.

Nowy taryfikator punktów karnych 2022. Co się zmieni?

 

przekroczenie prędkościPierwszą ze zmian dla kierowców od 17 września 2022 roku jest nowy taryfikator punktów karnych.

Nowości? Po pierwsze zwiększony będzie limit punktów, które można otrzymać w czasie jednej kontroli.

Przed 17 września było to 10. Po 17 września jest już 15 punktów. Co więcej, maksymalną ich ilość policjant może wlepić już za jedno wykroczenie.

ruchu drogowymDotyczy to nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, popełnienia wykroczenia w czasie wyprzedzania, jazdy o 71 km/h za szybko czy nieuprawnionego wjazdu na przejazd kolejowy.

 

Punkty karne przedawnią się po 2 latach

 

Kolejna nowość dotyczy terminu przedawnienia punktów karnych. Przed 17 września punkty znikały z ewidencji kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców po 12 miesiącach.

prawo jazdyObecnie termin ten wynosi 24 miesiące, przy czym jest liczony nie od momentu popełnienia wykroczenia, a opłacenia grzywny.

To oznacza, że gdy kierujący nie zapłaci mandatu, punkty karne nie przedawnią się wcale.

 

Podwójny mandat dla drogowego recydywisty

 

Ostatnia ze zmian to podwójne mandaty dla recydywistów. Do recydywy dochodzi wtedy, gdy kierujący drugi raz w ciągu 24 miesięcy popełni poważne wykroczenie drogowe.

liczby punktów karnychW takim przypadku otrzymuje mandat w podwojonej kwocie.

Dla przykładu w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu będzie to nie 1,5 tys., a 3 tys. zł. Poza tym w tym przypadku ważne są jeszcze dwie okoliczności:

 

Przez poważne wykroczenie rozumie się nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, popełnienie wykroczenia w czasie wyprzedzania, jazdę o 71 km/h za szybko czy nieuprawniony wjazd na przejazd kolejowy.

Kierujący nie musi popełnić dwóch tych samych wykroczeń.

Wystarczy, że dwa razy popełni któreś z wykroczeń z powyższego katalogu – np. raz nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, a drugi raz popełni błąd przy wyprzedzaniu. To też recydywa drogowa.

You may also like