Ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny? Jak leczyć stan zapalny gardła?

Ból gardła

by admin
0 comments
Ból gardła

Ból gardła to prawdopodobnie najpowszechniejsza przypadłość, która może dopaść niemal każdego i o każdej porze roku. Nie można jednak tej choroby bagatelizować i z powodu dużej powszechności ignorować jej objawów. Bardzo mocno zaleca się, aby poznać przyczyny bólu gardła, a także metody skutecznego leczenia. Co należy wiedzieć o tej przypadłości?

Ból gardła — przyczyny

Od czego należy rozpocząć zdobywanie informacji na temat bólu gardła? Rzecz jasna najważniejsze jest, aby poznać przyczyny występowania takiej przypadłości. Dopiero wtedy, gdy pozna się jej źródło, będzie można przejść dalej i zacząć zaznajamiać się z objawami i konkretnymi metodami leczenia.

Wiedzieć trzeba, że główną przyczyną bolącego gardła jest występujący na wyściełającej gardło błonie śluzowej stan zapalny. Najczęściej jest on wynikiem infekcji wirusowej, lecz zdarzyć się może, że za stan zapalny gardła odpowiadać będzie infekcja bakteryjna. Zdecydowanie najczęściej do takiej infekcji dochodzi w okresie jesienno-zimowym, gdy zwiększa się wilgotność.

Wiedzieć bowiem trzeba, że patogeny wywołujące zapalenie gardła i jego ból, niezwykle łatwo przenoszą się drogą kropelkową. Co więcej, z racji tego, że czas inkubacji może wynieść nawet do 6 dni, osoba już zarażona może nie mieć żadnych objawów, lecz już zarażać będzie kolejne osoby w swoim najbliższym otoczeniu.

Co ciekawe, ból gardła nie musi być wywołany infekcją bakteryjną lub wirusową. Zdarzyć się może, że będzie on wynikiem reakcji alergicznej błony śluzowej po kontakcie z alergenem. Bardzo podobną reakcję organizmu może wywołać także kontakt z dymem papierosowym, różnego rodzaju chemikaliami lub pyłem.

Objawy zapalenia gardła

 

Skoro wiemy już, że za ból gardła odpowiada w największym stopniu stan zapalny, trzeba teraz przejść do jego objawów. Jeśli będziemy w stanie szybko zidentyfikować chorobę na podstawie samych objawów, szybciej zastosujemy leczenie, co rzecz jasna bardzo wyraźnie przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości i pozwoli szybko się z nimi uporać.

Do najbardziej charakterystycznych i najczęściej obserwowanych objawów stanu zapalnego zaliczyć trzeba zaczerwienienie błony śluzowej, jej obrzęk, a także ból, który utrudniać będzie przełykanie pożywienia, a nawet śliny. Wiedzieć jednak trzeba, że w czasie infekcji wirusowej oprócz bólu gardła pojawić się mogą także inne objawy niebędące bezpośrednio związane z błoną naczyniową gardła.

Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o katarze, który spływać będzie po tylnej ściance prosto do gardła. Oczywiście występować może także zatkany nos. Oczywiście pojawi się także kaszel, który na początku będzie suchy i stopniowo przechodzić będzie w kaszel mokry. Oprócz tego występować będą objawy typowe dla przeziębienia, czyli bóle mięśni, złe samopoczucie, ból głowy, stan podgorączkowy, a nawet wysoka gorączka.

Leczenie, czyli co na bolące gardło można dostać bez recepty?


Jeśli zauważy się u siebie powyższe objawy, warto od razu przejść do leczenia choroby, co pomoże szybciej ją wyleczyć. Na czym polega leczenie bólu gardła i jakie środki można zakupić bez konieczności udawania się do lekarza? Warto to wiedzieć, gdyż taka przypadłość zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej i można zupełnie samodzielnie sobie z nią poradzić.


Leczenie problemów z bólem gardła zwykle ogranicza się do łagodzenia objawów. W końcu to właśnie obrzęk, ból i problemy z przełykaniem stanowią największym problem chorych. Można sobie z tymi objawami poradzić w dość prosty sposób, a mianowicie poprzez zażywanie specjalnych tabletek do ssania na gardło. Zawarte w nich substancje są w stanie złagodzić nieprzyjemne objawy i znacznie poprawić komfort chorego. Oczywiście tego typu tabletki są łatwo dostępne i nie wymagają posiadania recepty przez kupującego.

Niezwykle dużym problemem podczas problemów z gardłem jest nadmiernie wysuszona śluzówka gardła. Prowadzić to może do bardzo dużego dyskomfortu. W takiej sytuacji zaleca się oczywiście częste picie wody, lecz także zażywanie ziołowych tabletek nawilżających.

Domowe sposoby na ból gardła

 

Choć tabletki do ssania są stosunkowo łatwo dostępne i do ich zakupu nie trzeba mieć recepty, to jednak posiadają one pewne wady. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o dość wysokiej cenie takich środków. Nic więc dziwnego, że wielu chorych zastanawia się, czy nie da się podobnych dobroczynnych efektów uzyskać, stosując łatwo dostępne w domu produkty. Jak się okazuje, istnieje szereg niezwykle ciekawych domowych metod łagodzenia bólu gardła, które z powodzeniem można stosować zamiast drogich tabletek do ssania.

Jednym z najlepszych domowych sposobów na poradzenie sobie z bólem gardła jest wykonanie specjalnej płukanki, która nie tylko będzie nawilżać błonę gardła, lecz dodatkowo przyczyni się do usunięcia z jej powierzchni wydzieliny. Płukankę tego typu można wykonać w bardzo prosty sposób przy pomocy wody z solą kuchenną. Wystarczy tylko w szklance wody rozpuścić łyżeczkę soli.

Doskonałym środkiem na znieczulenie bólu gardła jest miód. Ma on działanie łagodzące oraz powlekające, a dodatkowo działa przeciwzapalnie i antybakteryjne oraz przeciwwirusowo. Prz pomocy miodu oraz pokrojonej cebuli uzyskać można domowy syrop, który doskonale będzie łagodził ból gardła i przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia.

Zapalenie gardła u dzieci — jak radzić sobie z bólem gardła u malucha?

 

Ból gardła jest szczególnie nieprzyjemną przypadłością w przypadku dzieci. Jeśli oprócz bólu pojawiać się będą inne dolegliwości w postaci np. powiększonych węzłów chłonnych, zalecana jest kontrola lekarska, aby wykluczyć poważniejszą chorobę. Jeśli jednak dziecku doskwiera jedynie sam ból w okolicy gardła, zalecane jest zakupienie w aptece specjalnego sprayu.

Zawarte w nim substancje, takie jak jony srebra lub benzydaminy charakteryzują się naprawdę doskonałą skutecznością działania, która przyczynia się do szybkiego zniwelowania bólu i sprawniejszego powrotu dziecka do zdrowia. Inną niezwykle ciekawą propozycją są specjalne lizaki ziołowe, które także posiadają działanie uśmierzające ból. Dzięki atrakcyjnej formie dzieci sięgają po nie znacznie chętniej niż po polecane wcześniej spraye.

Co zawiera i jak działa Isla — pastylki do ssania?


W czasie występowania bólu gardła i objawów towarzyszących chcemy jak najszybciej usunąć problem i nie eksperymentować z nieznanymi sobie lekami lub domowymi metodami. Liczy się szybkość, ale także pewność stosowanej metody. Z tego też powodu bardzo często chorujący wybierają tabletki do ssania Isla. Co one zawierają i jakie mają działanie?

Podstawowym składnikiem tabletek Isla jest wyciąg wodny z porostu islandzkiego. Jako uzupełnienie stosuje się witaminę C, gumę arabską, sorbitol, a także ekstrakt z czarnej porzeczki i wodę oczyszczoną.
Jakie jest działanie tego środka? Przede wszystkim cechuje się on działaniem przeciwbólowym, co pozwala szybko uśmierzyć nieprzyjemne drapanie w gardle i zmniejszyć problemy z przełykaniem.

Co więcej, tabletki te mają działanie powlekające i zabezpieczające błonę śluzową gardła, co chroni gardło przed wpływem szkodliwych czynników mogących przedłużać stan zapalny gardła lub nawet go pogłębiać. Co również bardzo ważne, regularne stosowanie tabletek do ssania Isla jest w stanie przywrócić równowagę podrażnionemu gardłu, a także wspomóc błonę śluzową w procesie regeneracji.

Stosowanie produktu

 

Jeśli chce się osiągnąć szybko, ale też bezpiecznie odpowiednie efekty ze stosowania określonego leku, koniecznie trzeba wiedzieć, w jaki sposób powinno się go zażywać. W przypadku tabletek Isla zalecane jest, aby ssać jedną lub nawet dwie tabletki naraz kilka razy dziennie.

Kluczem jest to, aby na błonę gardła cały czas działały dobroczynne składniki tabletek, co pozwoli szybko ją zregenerować. Pamiętać również trzeba, że jeśli tylko po pierwszym zażyciu zauważy się u siebie jakieś niepokojące objawy, należy bezzwłocznie odstawić lek. Może się bowiem zdarzyć, że u kogoś wystąpi reakcja alergiczna na obecną w składzie leku substancję.

You may also like