Nie da się ukryć, że w obecnych czasach dynamicznie zmieniający się polski rynek pracy, często zmusza nas do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
Często trzymamy się kurczowego zawodu, w którym pracowaliśmy od kilku lub kilkunastu lat i opieramy się przed wprowadzeniem w naszym życiu zmian. Jeszcze ciężej się na nie zdecydować w momencie, kiedy przekraczamy magiczną granicę 30 lat.
Wówczas wydaje się nam, że jedynie stabilizacja zawodowa i prywatna jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że to właśnie przebranżowienie może być skutecznym sposobem na odbudowanie swojej pozycji pod względem zawodowym.
Czy warto zmienić zawód po 30-stce?
Dla wielu z nas okres, w którym kończymy 30 lat jest swoistą granicą. Zwykle czujemy, że do tego momentu powinniśmy mieć już wybudowany dom, a także szczęśliwą rodzinę.
Co najważniejsze w wieku 30 lat powinniśmy także mieć już pełną stabilizację finansową. Oczywiście są to jedynie założenia te nie zawsze znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.
Wynika to przede wszystkim z faktu, że życie- w tym także to zawodowe- często pisze różne scenariusze, które nie zawsze mogą się nam podobać.
W związku z tym nawet po 30-stce może zaistnieć konieczność zmiany zawodu i rozpoczęcie nowej ścieżki zawodowej. Z pewnością będzie ona maksymalnie owocna, a nasz wiek, to tylko liczba i nie powinien być on dla nas przeszkodą.
Przebranżowienie może być koniecznością!
Warto sobie uzmysłowić, że w niektórych przypadkach to właśnie przebranżowienie, może pomóc nam na osiągnięcie upragnionych celów. Wobec tego warto czasem rozpatrywać je jako wyższą konieczność, bez której ciężko będzie kontynuować karierę.
Często zdarza się tak, że czujemy wypalenie zawodowe pracą, która nie zmienia się od kilku lub nawet kilkunastu lat. Nie da się ukryć, że w tym wypadku ciężko jest zachowa jakąkolwiek efektywność. Może się zdarzyć również tak, że nasz zawód nie jest już dłużej pożądany na rynku pracy, a co za tym idzie, ciężko znaleźć nowe oferty pracy.
Wobec tego w takiej sytuacji nawet po 30-stce przebranżowienie się może być wyższą koniecznością, by zapewnić sobie ciągłość w CV.
Kiedy warto przemyśleć zmianę zawodu po 30-stce?
Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na zmianę zawodu po 30-stce. Okazuje się, że głównym powodem do tego może być przede wszystkim, wspomniane już wypalenie zawodowe, a także brak nowych perspektyw na rozwój i dalszą karierę.
W takich wypadkach, kiedy czujemy, że już więcej nie możemy wykonywać efektywnie wykonywać swojej pracy i swoich obowiązków, zamiast dalej męczyć się w firmie, warto przemyśleć fakt przebranżowienia się.
W dzisiejszych czasach wcale nie jest trudno zmienić zawód, a co więcej, przyniesie to nam wymierne korzyści. Wobec tego nie musimy się już dłużej zastanawiać, a po 30-stce warto wziąć życie w swoje ręce.
Najczęstsze powody przebranżowienia się i zmiany zawodu
Tak naprawdę w obecnych czasach, wiele osób decyduje się na zmianę zawodu. Wynika to z prostego faktu- chcą oni finalnie zrobić coś dla siebie.
Do najczęstszych przyczyn przebranżowienia się, można zaliczyć fakt, że chcemy doświadczać i próbować czegoś nowego. Co więcej z natury jesteśmy istotami, które potrzebują ciągłych wyzwań i ciągłej adrenaliny, by utrzymać odpowiedni poziom skupienia i móc korzystać z życia.
Często zdarza się, że tradycyjna praca na etacie- ta sama od kilku lub kilkunastu lat już nam tego nie dostarcza. Kolejnym powodem przebranżowienia się jest fakt, że dany zawód przestał być już opłacalny i powoli zanika z rynku.
W efekcie coraz trudniej nam poszukiwać pracę, a to z kolei zmusza nas do zmiany zawodu.
Jak się przebranżowić? Krok po kroku
Przebranżowienie się wcale nie musi być trudne! Jak więc zacząć krok po kroku? Oto krótka instrukcja:
- wybierz zawód, który cię interesuje- to pierwszy krok, by zmienić swój dotychczasowy zawód. Zdecydujmy się na coś, co nas interesuje i prezentuje się dość perspektywicznie na przyszłość. Sprawdźmy również, które zawody są najbardziej poszukiwane obecnie na polskim lub nawet na zagranicznym rynku pracy i się zdecydujmy na jedne z nich.
- sprawdź wymagania- zapoznajmy się z charakterystyką danego zawodu i sprawdźmy jakie są wymagane kompetencje i uprawnienia. Może niektóre z nich już posiadamy?
- znajdź kursy i szkolenia- te kompetencje, których niestety nam brakuje będziemy musieli zdobyć na dodatkowych kursach i szkoleniach. Zwykle są one płatne, jednak warto potraktować to jako inwestycja w przyszłość.
- spróbuj swoich sił na praktykach- po szkoleniach, przyszedł czas na zdobycie doświadczenia. Pomogą nam w tym różne praktyki i staże, które finalnie mogą skończyć się realnymi możliwościami zatrudnienia.
- zacznij poszukiwanie nowej pracy- wysyłajmy CV i próbujmy swoich sił w nowej ścieżce zawodowej.
Ciekawe zawody, w których dużo się zarabia
Jeśli poszukujemy ciekawych zawodów, w których możemy osiągnąć odpowiedni poziom zarobków, warto zwrócić uwagę na pracę w korporacjach.
Obecnie na szeroką skalę poszukiwani są specjaliści z branży IT i wszelkiego rodzaju programiści oraz deweloperzy. Kolejno możemy zdecydować się również na zawód specjalisty od HR. Zarządzanie zasobami ludzkimi od zawsze było świetnie płatne, a co więcej, dawało nieograniczone możliwości awansu i doskonalenia się.
Spróbujmy nawet dostać się do działu marketingu. Taka praca pozwoli nam uwolnić skrywane pokłady kreatywności i na nowo rozbłysnąć w nowej firmie.
Dobrze płatne zawody fizyczne
Jeśli o wiele bardziej interesuje nas praca fizyczna, nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dobrze płatny zawód również i w tej kategorii. Obecnie operatorzy koparek, a także branża budowlana szeroko potrzebuje specjalistów i co najważniejsze, oferuje również intratne wynagrodzenie.
Warto również zwrócić uwagę na branże remontowo-wykończeniową. W niej można liczyć nie tylko na niezwykle stabilne zatrudnienie, ale przede wszystkim na dość wysokie wynagrodzenie, które będzie rosło wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Warto więc spróbować i przekonać się samodzielnie!