Pomada do włosów. Poznaj rodzaje oraz różnicę i wybierz najlepszą.
Produkty do stylizacji włosów to bardzo bogaty asortyment, kuszący nowościami. Tradycyjne produty zostają zastąpione innymi, które niejednokrotnie są lepsze pod wieloma względami. Jednymi z nich są pomady do włosów. Kosmetyk, który dodaje charakteru i pozwala ujarzmić niesforne kosmyki. Czym charakteryzuje się ten produkt i skąd się wziął? Jakie ma wady i zalety, oraz czy warto zastąpić nim dotychczasowe kosmetyki? Poznaj najważniejsze rodzaje tego produktu do włosów i dowiedz się dla koło został stworzony.
Czym są pomady do włosów i jaka jest ich historia?
Jest to jeden z najstarszych kosmetyków. Słowo pomada to z francuskiego „pommade”, co oznacza maść. Były one używane już w XVIII wieku. W XIX wieku do produkcji pomad i maści wykorzystywano gęsi smalec, czy też niedźwiedzie sadło. Ich stosowanie było tak powszechne, że trzeba było chronić oparcia foteli i siedziska przed zabrudzeniem. Na przestrzeni lat ich skład oraz produkcja bardzo sie zmieniły.
W drugiej połowie wieku pomady zaczęły pojawiać się w regularnej sprzedaży. Zrezygnowano ze składników pochodzenia zwierzęcego a zaczęto wykorzystywać te ropopochodne. Aż do dzisiaj, produkt ten jest wykorzystywany nie tylko przez salony kosmetyczne, ale również ma swoje miejsce w każdym domu.
Pomada mają jednak nieco inny skład niż kiedyś, a rodzaje produktu zachęcają nas do kupna i wypróbowania tego ponadczasowego kosmetyku. Pomada przypomina pastę do układania włosów. Ma przyjemną stałą i gęstą konsystencję, która może być kremowa, a nawet glinkowa.
Rodzaje produktów z gamy pomad.
Pomady do stylizacji włosów dzielone są na woskowe, oraz wodne. Wyróżnić powinniśmy również i pomady hybrydowe.
Pomady woskowe.
Jest to najbardziej popularny typ pomad, z pomocą którego możemy stworzyć gładką fryzurę, o bardzo intensywnym i niepowtarzalnym połysku. Pomady woskowe posiadają twardą konsystencję i są zbite, a co za tym idzie ciężkie.
Idealnie nadają się dla osób o włosach średnich i długich, co oczywiście nie wyklucza używania ich przy klasycznych, krótkich, męskich fryzurach. Pomady woskowe bardzo dobrze sprawdzają się w pracy z grzebieniem, za pomocą którego idealnie wygładzimy włosy, czy nadamy im inny pożądany kształt.
Pomimo dużej mocy pomad woskowych, włosy pozostają elastyczne i nie tworzą efektu „hełmu”. Podczas wyboru produktu powinnismy się oczywiście kierować również pozostałym składem, wpływającym na zdrowie i kondycję włosa. A jaka może być podstawowa substancja tworząca bazę pomady woskowej?
– wosk mineralny,
– wosk pszczeli lub rzadko używany kokosowy,
– wazelina.
W kosmetykach woskowych oprócz wymienionych powyżej, znajdują się także zapachy i substancji stabilizujące. Podczas nakładania, pomadę najlepiej mocno rozgrzać w dłoniach lub podgrzać w inny sposób, co pozwoli nam na łatwiejszą pracę z produktem. Mniej pomady to lepszy efekt i oszczędność produktu, a to przemawia za tym kosmetykiem. Woskowe produkty są ciężkie a co za tym idzie obciążają włosy.
Nie nadają się więc dla wszystkich i powinnnismy o tym pamiętać. Jeśli mamy włosy delikatne, cienkie i zniszczone poprzez nieumiejętną stylizację to efekt będzie odwrotny od oczekiwanego. O czym powinnismy jeszcze pamiętać? Używając pomady woskowej musimy zaopatrzyć się w dobry, mocny szampon oraz koniecznie w odżywkę, która po zastosowaniu oczyszczającego kosmetyku, nawilży oraz odżywi nasze włosy.
Mocny chwyt, w przypadku pomad woskowych zależy od paru czynników, jak kondycji włosów, długości fryzury i przede wszystkim umiejętności naszej bądź naszego fryzjera i oczywiście temperatury otoczenia. Jak wiadomo zbyt wysoka potrafi rozpuszczać woski, a co za tym idzie, ucierpieć może nasz kosmetyk do stylizacji.
Pomady wodne.
Pomady wodne nie bazują na alkoholu, jak większość znanych nam „żeli”, chociaż z wyglądu nieco je przypominają. Zastygają na włosach i są mniej podatne na poprawki, w odróżnieniu od pomad woskowych. Ich konsystencja jest wodnista, a nakładanie bardzo proste. Tak samo mycie włosów po użyciu, nie stwarza problemów. Użycie każdego szamponu, a nawet zwykłej wody da sobie radę.
Jaki chwyt?
Chwyt to moc utrwalenia. Wyróżniamy oczywiście trzy rodzaje: słaby, średni i mocny. Wybór powinniśmy dostosować do rodzaju fryzury, na jaki chcemy się zdecydować. Lekki chwyt polecamy tym, którzy szukają naturalnego i klasycznego efektu. Te o średnim chwycie, nie zastygają szybko i pozwalają na dłuższą praktykę i zabawę przy układaniu fryzury.
Nadają się więc idealnie dla początkujących. Mocny chwyt nie jest zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalistów, aczkolwiek początkującym może stwarzać nieco problemów. Jeśli oczekujesz naturalnego i delikatnego utrwalenia, to wybierz pomadę o średnim chwycie. Masz dłuższe włosy, a wyobraźnia podpowiada Ci coś szalonego i kreatywnego? Wybierz mocny chwyt o największym utrwaleniu.
Połysk, czy może mat?
Pomada matowa nie nabłyszcza, oraz nie tworzy efektu mokrych włosów. Nadaje natomiast naszej fryzurze naturalne, matowe i eleganckie wykończenie. Pomada matowa ma często także lżejszą formułę niż inne produkty do włosów, co pozwala nie obciążać zbytnio kosmyków.
Możemy ją zastosować praktycznie na każde wyjście. Pomady błyszczące znów, to idealny pomysł na wszelkie wielkie imprezy i przyjęcia, chociaż nie tylko. Umiejętnie użyte nadają piękny blask i sprawiają, że ciężko oderwać wzrok.
Jaką więc pomadę wybrać?
Jak się przekonaliśmy, rodzajów pomad do włosów jest wiele. Różni je marka, stylistyka opakowań, zapachy oraz skład. Który produkt będzie odpowiedni dla nas? Spójrzmy na swoje własne potrzeby, albo skonsultujmy wybór z naszym fryzjerem. W poważnym, renomowanym salonie, możemy przecież zobaczyć większość pomad.
Sprawdzić ich konsystencje oraz skład. Sklepy stacjonarne, jak również internetowe, posiadają w swojej ofercie pomady woskowe i wodne. Możemy prześledzić ich skład oraz poszukać opinii innych ludzi. Na tej podstawie z pewnością dopasujemy jakiś produkt do swoich potrzeb.
- Wisłoka Chicago Łączy - 28 listopada, 2024
- Jak przygotować akumulator przed zimą? - 20 listopada, 2024
- Tajniki dobrego snu - 25 października, 2024