Dieta wysokobiałkowa co warto wiedzieć

Dieta wysokobiałkowa

by admin
0 comment
Dieta wysokobiałkowa

diety wysokobiałkoweDieta wysokobiałkowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród przedstawicielek płci pięknej, jak i wśród panów.

Nie ma się temu co dziwić, bo z prowadzeniem jej wiążą się pewne korzyści. Nie wolno jednak zapominać o wadach tego rodzaju diety. Zanim więc zdecydujemy się na stosowanie diety wysokobiałkowej, warto byłoby się czegoś na jej temat dowiedzieć.

Dopiero wówczas będziemy mogli ocenić, czy jest to dobra propozycja dla nas, czy też niekoniecznie.

Dieta wysokobiałkowa – co to?

kilogram masy ciałaDieta wysokobiałkowa to jedna z alternatyw dla tradycyjnego sposobu żywienia. Nietrudno się domyślić, że jest ona bardzo bogata w białko, na co wskazuje zresztą jej nazwa.

Co ciekawe, spożywa się na niej przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie ma się temu co dziwić, bo zawierają one najlepiej przyswajalne przez organizm, pełnowartościowe białko.

Co ciekawe, udział białka w takiej diecie powinien wynosić od 30% do nawet 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dieta wysokobiałkowa zakłada dość mocne ograniczenie spożycia węglowodanów, zwłaszcza tych prostych, o wysokim indeksie glikemicznym.

dieta dukana Starannie skomponowana dieta bogata w białko wcale nie musi być niesmaczna i nudna. Jeżeli obawiamy się monotonii, skorzystajmy z porady profesjonalnego dietetyka.

Dieta wysokobiałkowa – dla kogo?

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie diety wysokobiałkowej, dowiedzmy się, czy jest ona w ogóle przeznaczona dla nas.

Jak się bowiem okazuje, nie każdemu posłuży jadłospis bogaty w białko. Taki sposób żywienia może posłużyć osobom, które pragną schudnąć. Dietą tą mogą zainteresować się także sportowcy, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej.

Wysokobiałkowa dieta ma szansę pomóc także osobom, które mają wyniszczony organizm. Przyda się ona także w przypadku chorób nowotworowych, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Trzeba mieć na uwadze to, że nie w każdym przypadku wysokobiałkowa dieta będzie skuteczna.

zwiększona podaż białkaNie powinny stosować jej osoby borykające się z różnego rodzaju chorobami nerek. Może okazać się nieodpowiednia także dla osób borykających się z cukrzycą typu drugiego.

Warto byłoby więc skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, zanim zaczniemy stosować się do zasad diety bogatobiałkowej.

Dieta wysokobiałkowa – produkty

Jeżeli jesteśmy zainteresowani dietą bogatą w białko, musimy wiedzieć jakiego rodzaju produkty sięgać. Jak już zaznaczono wyżej, zaleca się przede wszystkim spożywanie produktów bogatych w białko zwierzęce.

stosowania diety wysokobiałkowejBędą to przede wszystkim różnego rodzaju mięsa, jak również nabiał, ryby oraz jajka. Nie oznacza to jednak, że białko roślinne jest zakazane. Jego bogatymi źródłami są, chociażby soja, ciecierzyca czy soczewica. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, aby na diecie wysokobiałkowej wystrzegać się produktów o wysokim indeksie glikemicznym, bogatych w węglowodany proste.

Zdecydowanie lepiej będzie zastąpić je tak zwanymi węglowodanami złożonymi. Zasadne może okazać się spożywanie produktów z pełnego ziarna, a nie z białej oczyszczonej mąki. Ważne jest to, aby posiłki były spożywane systematycznie. Co ciekawe, bogate w białko posiłki dają nam uczucie sytości na dość długi okres czasu.

produkty wysokobiałkoweMożliwe więc, że nie będziemy w stanie spożyć pięciu posiłków w ciągu dnia. Nie ma w tym jednak nic złego.

Z powodzeniem możemy zdecydować się na trzy posiłki w ciągu dnia. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych osobistych preferencji.

Wady i zalety diety wysokobiałkowej

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie diety wysokobiałkowej, musimy poznać jej zalety oraz rzecz jasna wady. Przede wszystkim, dzięki spożywaniu produktów bogatych w białko, będziemy mogli liczyć na większą ilość energii. Nie będziemy więc senni i osłabieni w ciągu dnia.

Większe uczucie sytości oznacza również brak ochoty na słodycze. Nie będziemy więc tak często podjadać i uda nam się szybko zrzucić nadprogramowe kilogramy. Przyśpieszony zostanie także nasz metabolizm, co również ma znaczenie w walce z nadwagą oraz otyłością. Niestety, dieta bogatobiałkowa nie jest całkowicie pozbawiona wad. Dziwne byłoby, jednak gdyby był to idealny sposób żywienia.

przykładowy jadłospisNiemal każda dieta wiąże się z jakimiś wadami i nie inaczej jest właśnie z dietą białkową. Warto byłoby mieć świadomość tego, że wysokobiałkowa dieta może sprzyjać rozwojowi nadciśnienia tętniczego krwi. Poza tym zwiększa ryzyko rozwoju chorób niedokrwiennych serca.

Może być także niekorzystna dla osób zmagających się z osteoporozą bądź z zaburzeniami metabolicznymi. Niestety, dieta wysokobiałkowa może przyczyniać się również do powstania niedoborów. Przede wszystkim, możemy narzekać na niedobór błonnika, witaminy A, E oraz witamin z grupy D.

Dokuczać może nam także nadmiar sodu, co może być dość problematyczne przy niektórych chorobach przewlekłych. Zanim więc rozpoczniemy dietę wysokobiałkową, postarajmy się rozważyć wszystkie „za” oraz „przeciw”.

Wówczas na pewno uda nam się podjąć najmądrzejszą decyzję. Jeśli jednak nie mamy pewności co do tego, że dieta wysokobiałkowa będzie dla nas dobra, po prostu obserwujmy swój organizm i jego reakcje. Wówczas będziemy mogli wysnuć odpowiednie wnioski.

Dieta wysokobiałkowa a nerki

zwiększenie białkaWiele mówi się o niekorzystnym wpływie diety wysokobiałkowej na nerki. Są to niesamowicie ważne organy, bez których niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Lepiej byłoby więc odpowiednio się o nie troszczyć.

Niestety, długotrwała dieta wysokobiałkowa może skutkować uszkodzeniami kłębuszka nerkowego. U niektórych osób pojawić się może także białkomocz, czyli obecność białka w moczu. Bardzo łatwo można to sprawdzić dzięki prostemu badaniu laboratoryjnemu.

Diety wysokobiałkowej nie powinny prowadzić osoby, które już zmagają się z chorobami nerek. Występuje u nich bowiem zwiększone ryzyko pojawienia się dodatkowych problemów związanych z funkcjonowaniem tych ważnych narządów.

Jeśli stawiamy na dietę białkową, wykonujmy co jakiś czas badania kontrolne. Dzięki nim możliwa będzie ocena tego, czy dieta białkowa nie szkodzi naszym nerkom.

You may also like