Męska depresja przyczyny, objawy, leczenie.

Depresja

by admin
0 comment
Depresja

Depresja jest stanem chorobowym, którego nie należy lekceważyć i czekać aż  minie. Choroba ta objawia się złym samopoczuciem, zniechęceniem, biernością, apatią, utratą wiary we własne siły. Człowiek chorujący na depresję doświadcza także objawów typowo somatycznych ( bóle brzucha, mięśni, głowy).

Dlatego tak ważne jest postawienie diagnozy przez doświadczonego specjalistę i podjęcie decyzji o leczeniu. Badania pokazują, że na depresję częściej chorują mężczyźni. Z czego to wynika? Są słabsi czy biorą zbyt dużo na swoje barki? Poniżej najważniejsze informacje dotyczące przyczyn, objawów i form leczenia męskiej depresji.

Przyczyny i objawy męskiej depresji. 

oznaki depresjiKażdy przypadek męskiej depresji jest inny i ma inne źródła, dlatego tak ważna jest specjalistyczna opieka psychologa i psychiatry.

Jakie są najczęstsze przyczyny tej choroby?

Czasami ten proces jest długotrwały (przeciążenie pracą lub narastające kłopoty w sferze zawodowej, konflikty w związku małżeńskim, rozstanie, problemy z dziećmi, kłopoty finansowe) lub wynika z nagłych, nieprzewidzianych, traumatycznych sytuacji (śmierć kogoś bliskiego, poważny wypadek, choroba).

Depresja może być również skutkiem kryzysu wieku średniego.

Objawy depresji

Mężczyzna uświadamia sobie, że jego życie nie wygląda tak, jak sobie zaplanował. To może rodzić frustrację i poczucie wewnętrznej pustki. Jak rozpoznać pierwsze symptomy męskiej depresji?

Mężczyzna jest nadmiernie zmęczony, brakuje mu motywacji do działania, bywa smutny, tłumi swoje emocje.

leczeniu depresjiLekarze podkreślają, że jednym z objawów depresji mogą być problemy ze snem. ” Mój mąż, zawsze spokojny i ugodowy, nagle stał się drażliwy i wybuchowy. Kładłam to na karb trudności finansowych, które dotknęły naszą rodzinę.

Dopiero po rozmowie z przyjaciółką uświadomiłam sobie, że mąż może mieć depresję. Na szczęście leczenie przyniosło dobre efekty” – przyznała Martyna, którą zaniepokoiło niecodzienne zachowanie męża. Do jednych z objawów męskiej depresji zaliczyć możemy zmienne nastroje, wybuchy agresji, drażliwość.

Myśli samobójcze czy podjęcie próby rozstania się z życiem to objawy zaawansowanej depresji. Dlatego tak ważne jest, by obserwować ukochaną osobę i w odpowiednim momencie zaproponować fachową pomoc.

Depresja a czynniki zewnętrzne. Czy mężczyźni chorują inaczej niż kobiety? 

Męska depresja to wielu kręgach temat tabu. W polskim społeczeństwie panuje stereotyp mężczyzny silnego, wielozadaniowego, doskonale radzącego sobie z przeciwnościami losu. A co jeśli jest inaczej?

objawy depresjiTaka sytuacja wpycha mężczyznę w poczucie winy, że nie potrafi sprostać roli wyznaczonej przez społeczeństwo, że nie potrafi być wsparciem dla swojej kobiety.

Pamiętać należy, że męska depresja jest chorobą, z którą należy się zmierzyć jak z każdą inną. Na szczęście coraz więcej znanych osób, aktorów, celebrytów przyznaje się do depresji.

Jednym z nich jest aktor Michał Czarnecki, który od lat zmaga się z tą przypadłością.

nadużywanie alkoholuOtwarcie i szczerze mówi w wywiadach o tym, co czuł, jak się zachowywał i gdzie uzyskał pomoc.

Takie wyznanie jest niezwykle ważne, dodaje sił wszystkim tym, którzy walczą z depresją. Zadać można pytanie, czy mężczyźni chorują inaczej niż kobiety?

Lekarze zauważają, że bardziej niż płeć piękna tłumią emocje, nie przyznają się do problemu. Dłużej trwa proces przyznania się do choroby.

Wielu mężczyzn zmaga się z poczuciem wstydu, co w dzisiejszych czasach wydaje się irracjonalne. W ciągu ostatnich dwóch lat lekarze zauważają wzrost zachorowań na depresję nie tylko wśród mężczyzn.

Duży wpływ miała na to pandemia koronawirusa, przymusowa izolacja, obawa o zdrowie swoje i najbliższych. Wielu mężczyzn nie radziło sobie z tą sytuacją. Także szalejąca inflacja, podwyżki cen nie wpływają pozytywnie na zachowanie wewnętrznego spokoju.

Jak pomóc mężczyźnie chorującemu na depresję? 

śmierć bliskiej osobyChoroba ukochanego męża, partnera wymaga od kobiety ogromu wsparcia, zrozumienia i taktu. Nie można spychać problemu pod dywan i czekać aż sytuacja ulegnie poprawie.

Do zdrowia szybciej dochodzą osoby, które mają wsparcie ze strony żony, dzieci, krewnych. Kobieta, której mężczyzna choruje na depresję powinna dowiedzieć się jak najwięcej na temat tej przypadłości.

To pomoże zrozumieć, co czuje i przeżywa ukochana osoba. Liczą się spokojne rozmowy, a nawet zwyczajna obecność i milczenie we dwoje. Kobieta powinna namówić mężczyznę do podjęcia leczenia. To niezwykle ważne.

choroba wymaga leczeniaDecyzję jednak musi podjąć chorujący. Ważne, by miał kochające osoby obok. ” Diagnoza lekarza mnie przeraziła. Nie wiedziałam, czy będę w stanie pomóc mojemu mężowi.

Zachowałam spokój i byłam blisko. Miłość i troska zrobiły swoje” – powiedziała Joanna, którą przeraziła wiadomość o depresji męża.

Niektórzy mężczyźni, zanim podejmą decyzję o leczeniu, uciekają w używki ( alkohol, narkotyki, działania destrukcyjne). Dlatego tak ważna jest rola kobiety.

Powinna zauważyć moment graniczny, pomóc mężczyźnie w odpowiednim czasie. Próba samobójcza jest objawem zaawansowanej depresji. Wielu psychiatrów podkreśla, że to wołanie o pomoc, o zauważenie. Dlatego tak ważne są właściwe relacje damsko- męskie.

Przyczyny depresji – dlaczego wpadamy w depresję?

zmniejszone odczuwanie przyjemnościDepresja to zaburzenie zdrowia psychicznego, które może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym predyspozycjami genetycznymi i wydarzeniami życiowymi.

Przyczyny depresji wciąż nie są do końca poznane, ale najszerzej akceptowaną teorią jest to, że jest ona spowodowana kombinacją genetyki i wydarzeń życiowych.

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą przyczynić się do powstania depresji.

myśli samobójczychNiektórzy uważają, że genetyka może odgrywać ważną rolę w rozwoju depresji, ponieważ może sprawić, że ktoś będzie bardziej podatny na negatywne myśli i uczucia.

Środowisko również odgrywa rolę w rozwoju depresji, ponieważ zdarzenia takie jak maltretowanie lub zaniedbanie, uraz fizyczny lub emocjonalny, lub przewlekły stres mogą wywołać epizody depresyjne.

Męska depresja

 

wybuchy złościCzłowiek chorujący na depresję musi przede wszystkim zrozumieć, że jest chory i potrzebuje pomocy. Zaprzeczanie i wypieranie depresji jeszcze bardziej pogłębia trudności.

Lekarz każdy przypadek traktuje indywidualnie. W wielu przypadkach jednym rozwiązaniem jest stosowanie leków antydepresantów.

Specjaliści zalecają także dłuższą terapię, rozmowę z psychologiem.

Na szczęście w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat tej choroby, jej skutków, objawów, możliwości leczenia. Męska depresja jest faktem i nie można jej lekceważyć. ” Mój partner był człowiekiem niezwykle silnym,  przedsiębiorczym, opiekuńczym.

Prowadził dużą firmę, zarabiał pieniądze, był ambitny, zorganizowany, zawsze pełen energii. W pewnym momencie jakby uszło z niego powietrze.

Stało się to nagle. Byłam przerażona. Razem poradziliśmy sobie z jego chorobą. Dzięki tej sytuacji nasz związek stał się silniejszy. Wiem, że ze wszystkim sobie poradzimy. Ważne, żebyśmy byli razem” – wyznała Marzena, opowiadając o zmaganiach partnera z męską depresją.

 

You may also like