Wynajem krótkoterminowy samochodu

Wynajem

by admin
0 comment
Wynajem samochodu

Wynajem krótkoterminowy samochodu. Coraz chętniej płacimy za nabywanie określonych rodzajów towarów niż kupowanie ich na stałe. W odpowiedzi na te wypożyczalnia samochodówpotrzeby na rynku istnieje wiele niewymagających zakupu form użytkowania samochodów. Jednym z nich jest wynajem krótkoterminowy.

W tym artykule przyjrzymy się, jak przygotować się do krótkoterminowego wynajmu samochodu od strony najemcy.

Czym jest Wynajem krótkoterminowy samochodu

Wynajem krótkoterminowy samochodu to umowa pomiędzy wynajmującym a najemcą, na podstawie której wynajmujący zobowiązuje się do użytkowania samochodu przez określony czas, a najemca płaci określoną opłatę za użytkowanie samochodu.

Jest to opłacalny sposób na krótsze lub dłuższe użytkowanie samochodu przy obniżonych kosztach i zobowiązaniach. Wynajem krótkoterminowy trwa od 1 do około 20-30 dni. wynajmie krótkoterminowymCzęsto najmujący otrzymują samochód z pełnym bakiem i muszą go zwrócić w ten sam sposób.

Pojazdy są w pełni ubezpieczone, serwisowane i na bieżąco rejestrowane.

Aby móc z niego korzystać, wystarczy zarezerwować pojazd w konkretnej wypożyczalni, posiadać dowód osobisty, prawo jazdy, kartę płatniczą i podpisać umowę.dane osobowe przetwarzane

Kiedy warto skorzystać z wynajmu krótkoterminowego?

Krótkoterminowy wynajem samochodów może być bardzo atrakcyjny, zwłaszcza gdy z różnych powodów nie możemy posiadać własnego samochodu.

Dzieje się tak, gdy nasz pojazd się zepsuje lub ulegnie kolizji lub wypadku, a naprawa zajmuje trochę czasu.

W wielu przypadkach działalność serwisu samochodowego jest bardzo długa. Często jest to spowodowane niską dostępnością nietypowych części, problemami logistycznymi lub problemami z firmą ubezpieczeniową.

auta zastępczegoOsoby, które potrzebują samochodu w życiu zawodowym lub osobistym, z pewnością skorzystają decydując się na wynajem auta w takiej sytuacji.

Dzięki temu będziesz mógł wziąć w głowie wszystkie bieżące wydarzenia, od zabrania dzieci do szkoły i podróży.

Inną sytuacją, w której wypożyczenie samochodu może być dobrym pomysłem, jest dalsza podróż. Tak się złożyło, że nasz samochód nie był w najlepszym stanie technicznym.

Tak się składa, że z różnych powodów odkładamy poważniejsze naprawy w nadziei, że przy zepsutym i unieruchomionym aucie poradzimy sobie bez problemu. Jednak takie wydarzenie byłoby większym problemem w przyszłości.

Problemem mogą być nie tylko koszty wezwania pomocy drogowej i holowania, ale także zapewnienie sobie noclegu. W takim przypadku cena, jaką zapłacimy wypożyczalni samochodów za samochód będzie niższa i unikniemy nieprzyjemnych incydentów.

Wypożyczenie samochodu byłoby również świetnym rozwiązaniem, gdy nasz pojazd nie nadaje się do konkretnego zadania.

wyjazd służbowy Może przewozić duże przedmioty, które wymagają wypożyczenia samochodu dostawczego, wakacji z całą rodziną oraz samochodu kompaktowego, z którym nasz samochód nie poradzi sobie. W wielu przypadkach podróżujemy z większą liczbą osób niż zwykle i potrzebujemy więcej miejsc.

Często zdarza się również, że do innego miasta zmuszeni jesteśmy podróżować innym środkiem transportu, najczęściej pociągiem lub samolotem. Niezależnie od charakteru takiej podróży, skorzystanie z komunikacji miejskiej czy zamówienie taksówki w obcym mieście może być nie lada kłopotem.

Tak się dzieje, gdy musimy opuścić miasto, lub jeśli chcemy być całkowicie niezależni, choćby dlatego, że spóźniamy się na oficjalne sprawy. W takim przypadku najwygodniej jest wynająć samochód na miejscu.

Zalety Wynajmu samochodu

Możliwość krótkoterminowego wynajmu samochodów ma wiele zalet. Pierwszym z nich jest swobodne poruszanie się po mieście lub poza nim w razie potrzeby.

Warto zauważyć, że większość firm oferujących takie usługi posiada rozbudowane floty. Dzięki temu ciekawy samochód można przetestować, rozważając zakup danego modelu.

samochody dostawczeRównie powszechną praktyką w wypożyczalniach samochodów jest dostarczanie ich pod wskazany przez klienta adres.

Jeśli dostanie się w takie miejsce jest utrudnione lub niemożliwe, warto skorzystać z takiej usługi. Ważne są również kwestie bezpieczeństwa.

Samochody znajdujące się w ofercie wynajmu są obsługiwane przez system. Dzięki temu masz pewność, że auto jest sprawne i gotowe do jazdy.

samochód wieloosobowyWypożyczony samochód to także okazja do zbudowania pozytywnego wizerunku Twojej firmy.

Przedstawiciel handlowy w drodze na ważne spotkanie biznesowe może przyjechać w to miejsce markowym samochodem. Poprawia to status reprezentowanej firmy.

Procedura wynajmu samochodu nie jest skomplikowana. W wielu przypadkach można to już zrobić przez Internet.

auto zastępczeNa stronach takich firm zazwyczaj znajdą wszystkie dostępne modele oraz informację o ich dostępności.

Wtedy po prostu uiszczasz odpowiednią opłatę i możesz cieszyć się samochodem wysokiej jakości przez cały okres wynajmu.

Wady wynajmu auta

Wypożyczając samochód na krótki okres, trzeba również liczyć się z wadami tej operacji. Wad jest jednak zdecydowanie mniej i zależą one w dużej mierze od polityki danej wypożyczalni.wydanie pojazdu

W niektórych miejscach minusem jest limit kilometrów i dodatkowe opłaty za przekroczenie limitu kilometrów.

Minusem może być również sytuacja, w której cena za dobę jest wyższa niż przy wynajmie długoterminowym lub umowa może zostać zrealizowana tylko po najniższej cenie.

Prawo jazdy od kilku lat to też częsty wymóg, jaki stawiają wypożyczalnie.

Na co zwracać uwagę wynajmując auto

Decydując się na wybór firmy wynajmującej samochód, którego potrzebujemy, warto skupić się na kilku podstawowych rzeczach, które mogą nas uchronić przed potencjalnymi zagrożeniami i nieprzyjemnościami.

samochody osobowePrzed wynajmem samochodu konieczne jest dokładne określenie celu, do którego jest on potrzebny. Bardzo ważna jest ilość osób podróżujących z nami.

W przypadku samochodów dostawczych ważna jest również wielkość i waga przewożonego przez nas towaru.

Umożliwi nam to dobranie odpowiedniego samochodu rodzaj nadwozia, moc silnika, winda załadowcza itp. Nie bez znaczenia jest też cel naszej wyprawy – np. jeśli wybieramy się w góry zimą, warto, aby nasz samochód miał łańcuchy śniegowe i opony zimowe.

Krótkoterminowy najem samochodu a podatek dochodowy

zwrotu pojazduFaktura VAT wystawiona przez wynajmującego jest podstawą dla operatora do odliczenia podatku VAT przy wynajmie pojazdu.

Należy jednak pamiętać, że obowiązujące przepisy dopuszczają jedynie odliczenie 50% kosztów wynajmu i eksploatacji samochodu osobowego użytkowanego na podstawie umowy najmu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy samochód zostanie zgłoszony do urzędu skarbowego na formularzu VAT 26, firma dokona regulacji dotyczących użytkowania pojazdu, a przedsiębiorca zachowa znaki przebiegu dla celów VAT.

W takim przypadku pojazd może być używany wyłącznie do celów komercyjnych, a nawet do celów prywatnych.

Ewidencja przebiegu pojazdu będzie przechowywana od dnia, w którym pojazd jest używany wyłącznie do celów służbowych do dnia, w którym pojazd jest używany wyłącznie do tego celu biznesowego.

Koszty eksploatacyjne wynajmowanego samochodu

wypożyczalnia samochodówWynajmując samochód, przedsiębiorca jest nie tylko zobowiązany do zapłaty czynszu. Ponosi również inne wydatki związane z eksploatacją wynajętego samochodu: zakup paliwa, wymiana oleju, opłaty parkingowe lub autostradowe, naprawy bieżące, remonty, części.

Jeżeli pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, koszty związane z wynajmem pojazdu rozliczane są w KPiR w pełnej wysokości kosztu.

Jeśli jednak te warunki nie zostaną spełnione, przedsiębiorca rozliczy takie wydatki w wysokości 75% ich wartości na podstawie podatku dochodowego.

Krótkoterminowy najem samochodu a podatek VAT

Wydatki na krótkoterminowy wynajem samochodów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej stanowią dla przedsiębiorcy koszt wolny od podatku.

wypożyczalnia samochodówWynajmujący powinni wystawiać faktury, które pozwalają na uwzględnienie wydatków w księgach podatkowych przychodów i rozchodów.

Wraz z 2019 r. ustawodawca wprowadził limity rozliczeniowe dla umów związanych z leasingiem samochodów osobowych, dzięki czemu osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje maksymalny limit 150 tys. zł na samochody spalinowe i hybrydowe oraz limit 225 tys. zł na samochody elektryczne.

Rozporządzenie nie rozróżnia leasingu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego pod względem limitów kosztów, należy więc przyjąć, że nowe rozporządzenie dotyczy każdego rodzaju leasingu.

W związku z tym koszt wynajmu samochodu osobowego o wartości powyżej 150 000 zł (225 000 zł dla pojazdów elektrycznych każdy) można zaliczyć do kosztów podatkowych tylko proporcjonalnie do określonego limitu.

W przypadku najmu krótkoterminowego tj. gdy umowa jest zawarta na okres krótszy niż sześć miesięcy, wartością podatkową samochodu jest wartość ubezpieczenia.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00